Det är Jackpot på V64 den här torsdagen på Bodentravet. Jag spelar med två stycken spikar och det är i V64-2 där 3 General Silvio har en fin uppgift framför sig och i V64-4 så sticker 3 Eldbrand ut.
V64-Förslag Boden 24/9
V64-1 1640m Auto
4 Backwoods Fiona är en fin märr som tränas i Finland och som alltid gör sitt i loppen och har haft ett klart fint år hittills då hon på sina elva starter har tagit fem segrar. Hon har gästat Sverige vid ett flertal tillfällen under sommaren och senaste segern tog hon just på Bodentravet i sin näst senaste start som var i slutet av augusti då hon från ledningen drog på i ett eget tempo och vann enkelt över kort distans efter en rejäl insats, medans hon senast galopperade bort sig direkt. Här så står hon inför fina förutsättningar sett till utgångsläge och den korta distansen som hon gillar, och kusken och tränaren Kari Alapekkala lär ha siktet inställt mot ledningen här tillsammans med Backwoods Fiona och väl därifrån så blir hon svårfångad.
11 Grove’s Maple Poof är ytterligare en som tränas i Finland och om besitter ett fint kunnande och har på sina elva starter i år tagit tre andra och två tredjeplatser. Hon har på slutet matchats i lite tuffare sällskap då hon näst senast gjorde det bra som femma i ett kval till Derbystoet på Jägersro och senast så var hon bra som trea på V85 då hon på Hagmyren i Hudiksvall höll bra ifrån ledningen. Nu så möter hon ett lite enklare motstånd den här gången och även om utgångsläget är lurigt så tycker jag att hon är en av de som sticker ut här och med minsta klaff för Grove`s Maple Poof så fäller hon de flesta till slut här.
Min Vinnare: 4 Backwoods Fiona
Spets efter 500m: 4 Backwoods Fiona
Skrällen: 3 No Regrets Renka
Rankingen: A: 4,11 B: 6,3,2,7,9 C: 5,10,12,8,1
V64-2 1640m Auto
3 General Silvio är en riktigt fin herre som har haft ett mycket bra år på tävlingsbanan då han på sina tio starter har slutat på prispallen vid nio tillfällen varav hela sex segrar har det blivit. Senaste starten för honom var i början av september på Bergsåker i Sundsvall som var hans första på 1.5 månad där det blev en tredjeplats och han lär med det loppet i kroppen nu ha gått framåt en hel del. Han går ner lite i klass nu tycker jag och från ett fint startspår dessutom så lär kusken Ulf Ohlsson vara rätt så aktiv här bakom General Silvio för att kunna köra sig till ledningen, vilket jag tror att man lyckas med och väl därifrån sedan så ska General Silvio ses med toppchans. Jag spikar!
7 Robinhood C.A. är en fartfylld herre som kan mycket när han väl får det att fungera fullt ut och har på sina nio starter i år tagit tre segrar som bäst. Senaste segern tog han för tre starter sedan i slutet av juli och därefter så har han tagit två raka fjärdeplatser där den senaste kom på Bergsåker i Sundsvall där han nerifrån kön avslutade bra. Startspåret den här gången hade förstås kunnat vara bättre, men han är kvick ut om kusken Mika Forss väljer att ladda vilket han lär göra här för att finna en så bra position som möjligt åt Robinhood C.A. och med lite klaff här så ska han ses med en fin chans till att sluta på prispallen.
Min Vinnare: 3 General Silvio
Spets efter 500m: 3 General Silvio
Skrällen: 5 Barolo Gene
Rankingen: A: 3 B: 7,10,5,2,9 C: 4,1,6,8
V64-3 2140m Auto
6 Handsome Hero är en kvickfotad herre ifrån Finland som har haft en fin debutsäsong fram tills nu då han på sina sju starter har tagit fyra segrar och en andraplats som bäst. Han har mest startat på svensk mark och den senaste segern tog han just på Bodentravet i sin senaste start som var för knappa två veckor sedan där han från ledningen vann enkelt och intrycket var fint på honom. Nu så är det bilstart istället för volt och han kan öppna fort även då vilket kusken Niko Jokela lär vilja utnyttja här genom att köra sig till ledningen tillsammans med Handsome Hero och väl därifrån så blir han mycket svårslagen.
8 Chianti L.A. är en trevlig tävlingshäst som var igång och tävlade redan under fjolåret med rätt så fin framgång och har på sina tio starter i år tagit två segrar och en andraplats. Senaste segern för honom kom i hans näst senaste start som var på Bodentravet i slutet av augusti där han från samma startspår som nu hamnade en bit bak i kön, men efter att han gått på i tredjespår 900 meter före mål så stod han för en rejäl avslutning fram till en säker seger med som det såg ut krafter kvar dessutom medans det därefter blev galopp i mitten av sista sväng i ett Breeders Crown-Försök. Nu så möter han sitt mer ordinarie motstånd igen och även om utgångsläget är jobbigt så står han bra till i den här typen av lopp och om Chianti L.A. gör om insatsen från näst senast så ska han räknas tidigt även här.
Min Vinnare: 6 Handsome Hero
Spets efter 500m: 6 Handsome Hero
Skrällen: 4 Longstreet
Rankingen: A: 6,8 B: 9,7,4,3 C: 5,1,2
V64-4 1640m Volt
3 Eldbrand är ett riktigt fint norskfött kallblod som alltid gör sitt i loppen och har haft ett fint år på tävlingsbanan fram tills nu då han på tretton starter har slutat på prispallen vid nio tillfällen varav fyra har slutat med seger. Senaste segern tog han hemma i Norge i början av augusti och därefter så har han flyttat till Sverige och då bytt regi till sin nya tränare Christian Månsson som låter nöjd med sin nya adept. Han låter nöjd med sin nya adept som ska stå sig väldigt bra även på svensk mark då känslan är att han befinner sig i en för låg klass sett till hans kapacitet, så om man från ett fint utgångsläge här kan hitta till ledningen så är mycket vunnet för Eldbrand som jag tycker är hästen att slå här. Jag spikar!
8 Ivarsviking är en hedersherre på nu elva år som har sprungit in över 1.1 miljoner kronor och har gjort det helt okej i år då han på sina tretton starter har slutat på prispallen vid fyra tillfällen varav en seger har det blivit. Just segern tog han för tre starter sedan i början av augusti och därefter så har han visat fortsatt fin form genom två raka tredjeplatser där den senaste kom i början av september på Dannerotravet där han till en början startade med 20 meters tillägg, men efter att det ändå klaffat för honom rätt så bra så höll han farten bra till slut. Den här gången så väntar en lite annan uppgift sett till att det är kort distans och att han startar med 40 meters tillägg, men han möter ett lite enklare motstånd tycker jag och om kusken John Östman bara kan finna en vettig väg framåt här för Ivarsviking så räcker han långt fartmässigt här.
Min Vinnare: 3 Eldbrand
Spets efter 500m: 3 Eldbrand
Skrällen: 11 Sjöli Morten
Rankingen: A: 3 B: 8,1,11,9,2,5,10,4,7 C: 6
V64-5 2140m Volt
1 Ajamaja är en klart bra tjej som kan en hel del när hon väl får det att stämma fullt ut och har på sina nio starter i år tagit två segrar och en tredjeplats som bäst. Senaste pallplaceringen för fyraåringen kom för tre starter sedan i början av augusti och därefter så har hon matchats i lite tuffare sällskap och senaste starten för henne var i ett Breeders Crown-Försök på just Bodentravet där hon gjorde det helt okej. Nu så möter hon sitt mer ordinarie motstånd igen och från ett fint startspår i volten så kommer kusken Ulf Ohlsson att ha siktet inställt på att komma till ledningen här tillsammans med Ajamaja och i ett halvöppet lopp på förhand så är hon hästen att slå här därifrån.
7 Fantasy Boy är en fin sort från Finland som har tävlat framgångsrikt i år då han på sina sexton starter har slutat på prispallen vid nio tillfällen varav sex har slutat med seger. Senaste segern för sexåringen kom i hans senaste start som var hemma i Finland då han i Rovaniemi och nu gör förstås stallet resan till Sverige med goda förhoppningar om en ny fin insats här. Startspåret är dessutom bra och om kusken och tränaren Hemmi Salminen kan pricka starten här tillsammans med Fantasy Boy så bör det bli en resa i den främre träffen och han ska räknas tidigt även här.
Min Vinnare: 1 Ajamaja
Spets efter 500m: 1 Ajamaja
Skrällen: 6 Galleon
Rankingen: A: 1,7 B: 6,2,13,12,10,9,15,14 C: 3,8,5,11,4
V64-6 2640m Auto
4 Chariots of Fire är en spännande kille från Finland som har inlett sin karriär först i år som fyraåring men har på sina fem starter hittills visat upp ett rätt så fint kunnande då han på dessa har tagit idel pallplaceringar varav tre har slutat med seger. Han gjorde de flesta av starterna under våren och var sedan tillbaka igen på tävlingsbanan hemma i Finland på Uleåborg i början av den här månaden efter ett tävlingsuppehåll på närmare fem månader och det blev då seger direkt vilket var imponerande. Nu så gör man resan till Sverige och Bodentravet den här gången och med senaste loppet i kroppen så bör han ha gått framåt en hel del, och från ett fint startspår här dessutom så kommer kusken Hanna Olofsson att ha siktet inställt på att köra sig till ledningen här tillsammans med Chariots of Fire som jag tycker ska ses med en fin segerchans här.
14 Jean Crowe är en väldigt kapabel men inte helt enkel herre som har kommit igång med sitt startande lite mer kontinuerligt i år då han på sina elva starter har slutat bland de tre främsta vid fem tillfällen varav en har slutat med seger. Senaste segern för fyraåringen togs för tre starter sedan i mitten av augusti på Umåker då han trots galopp under loppets gång vann knappt vilket var imponerande och därefter så höll han strålande till en tredjeplats just på Bodentravet efter ett tufft lopp och senast på samma bana så galopperade han mitt på den sista bortre långsidan. Han är alltså svår att köra och tävlar mer mot sig själv är känslan då han har visat att han är väldigt bra för den klassen som han befinner sig i, så om kusken Ulf Ohlsson får runt Jean Crowe felfritt här så ska han räknas mycket tidigt.
Min Vinnare: 4 Chariots of Fire
Spets efter 500m: 4 Chariots of Fire
Skrällen: 1 Born Duke Boko
Rankingen: A: 4,14 B: 1,10,15,8,9,2,5,3,6 C: 13,12,11,7
Lycka till!
Christoffer