V64 körs den här tisdagen på Sundbyholmstravet i Eskilstuna. Jag spelar med två stycken spikar och det är i V64-1 där 6 The Pope har en fin uppgift framför sig och i V64-3 så jagar löftet 8 Zarajevo Games sin tredje raka seger från debuten.
V64-Förslag Eskilstuna 26/5
V64-1 1640m Volt
6 The Pope är en i grunden kapabel kille som lovade en hel del när han inledde sin karriär förra året och på hans sex starter under sin debutsäsong så blev det som bäst en seger och två tredjeplatser. Han har i år kunnat starta på lite mer kontinuerligt och på fem starter så har det blivit två andraplatser och en tredjeplats som bäst. Just andraplatserna har han tagit på rad inför den här starten där den senaste togs just på Sundbyholmstravet i Eskilstuna då han testades barfota runt om för första gången och gjorde det bra då efter ett rejält slutvarv. Formen ser ut att komma allt mer och från ett fint utgångsläge här så ser det riktigt intressant ut på förhand då kusken Rikard Skoglund bör kunna köra sig till ledningen tillsammans med The Pope som sedan ska ses med en mycket bra segerchans. Jag spikar!
11 Emothi är en fin tävlingshäst som tog en efterlängtad seger i sin senaste start i mitten av maj på Vaggerydstravet då han besegrade ett lite enklare sällskap men stod för en rätt så rejäl insats. Med det loppet i kroppen så lär nu formen ha fått sig ett uppsving men att starta med 20 meters tillägg över kort distans är inte det enklaste, så det gäller förstås att det klaffar lite här för sjuåringen tillsammans med kusken Claes Sjöström och ifall det gör det så lär vi få se en fin avslutning här ifrån Emothi som ska ses med en vettig chans till att sluta på prispallen.
Min Vinnare: 6 The Pope
Spets efter 500m: 6 The Pope
Skrällen: 3 Single Lane
Rankingen: A: 6 B: 11,3,2,5,8,1,4 C: 10,9,7
V64-2 2140m Auto
5 PackedwithsassTrot är en kvickfotad tjej som har kommit igång med sin karriär först i år som fyraåring och har gjort det bra hittills då hon på sex starter har tagit två segrar. Senaste segern tog hon i sin näst senaste start som var på Axevallatravet i Skara i mitten av april där hon från ledningen vann enkelt och därefter på Örebrotravet i början av maj så hängde hon med helt okej till en femteplats efter ett snällt lopp. Hon har sett lite trög ut när hon har fått springa bakom hästar, så därför är utgångsläget den här gången klart mer passande för henne då kusken och tränaren William Ekberg ska kunna köra sig till ledningen här tillsammans med PackedwithsassTrot och väl därifrån så blir hon hästen att slå här tycker jag.
2 Hadahaa är en välstammad dam som precis som min vinnare av loppet har kommit igång med sin karriär först i år som fyraåring och på hennes fem inledande starter så har hon tagit en seger och en tredjeplats. Just segern tog hon i sin senaste start som var på just Sundbyholmstravet i Eskilstuna för 1.5 månad sedan där hon vann från ledningen. Stallet låter nöjda med henne i träningen och tror att formen fortsatt ska vara bra, och från ett fint utgångsläge här så kommer kusken Julien Fontaine att kunna hitta en fin position under loppets gång åt Hadahaa och med minsta klaff här så ska hon räknas mycket tidigt.
Min Vinnare: 5 PackedwithsassTrot
Spets efter 500m: 5 PackedwithsassTrot
Skrällen: 1 Green Dream
Rankingen: A: 5,2 B: 8,4,1,3,7,10,12 C: 6,9,11
V64-3 2140m Auto
8 Zarajevo Games är en oerhört läcker treåring som har inlett sin karriär på bästa sätt då han på två starter har tagit två segrar. Senaste segern tog han i början av den här månaden där han till en början hamnade invändigt och han hade sedan lite tur som kom ut i ett andraspår mitt på den sista bortre långsidan, och efter en rejäl avslutning sedan så kunde han avgöra det loppet kort före mål. Utvecklingen ser ut att vara fin i honom och från ett startspår längst ut bakom startbilen den här gången så finns det ingen risk för att man sitter fast här, och sett till intrycket på honom hittills så spelar det ingen roll hur kusken och tränaren Daniel Wäjersten lägger upp taktiken här då segerchansen ska vara på topp för Zarajevo Games oavsett position under loppets gång. Jag spikar!
5 Rödluvan Newport är en trevlig tjej som har gjort det bra på sina två starter som har slutat med en seger och en andraplats. Segern togs i samband med tävlingsdebuten som skedde på Örebrotravet i början av april och senast så var hon ute bakom startbilen för första gången och hon gjorde det då bra som tvåa efter att hon fått ett lopp utvändigt ledaren. Här så har hon fått ett fint utgångsläge som kusken Finn Verkaik lär försöka omvandla till att man tidigt sitter i ledningen, vilket det bör vara en bra chans till att man gör och sedan så provar han nog att köra i den positionen så länge den berömda lampan lyser här för Rödluvan Newport som ska ses med en bra chans till att sluta på prispallen.
Min Vinnare: 8 Zarajevo Games
Spets efter 500m: 5 Rödluvan Newport
Skrällen: 5 Rödluvan Newport
Rankingen: A: 8 B: 5,9,7,1,6 C: 2,3,4
V64-4 2140m Auto
6 Geenah Effe är en kapabel italienska som i sitt födelseland har visat ett högt kunnande innan hon kom till Sverige och debuterade här i sin senaste start som var på Mantorpstravet i början av maj där hon höll bra till en tredjeplats från ledningen efter att hon blivit lite väl pigg i den positionen. Stallet låter nöjda med henne fortsatt inför den här starten och från ett framspår återigen så ser det ut som att kusken och tränaren Alessandro Gocciadoro kan köra sig till ledningen på nytt tillsammans med fyraåringen och om hon kan hålla sig någorlunda lugn den här gången så tycker jag att den här uppgiften ser väldigt tilltalande ut för Geenah Effe som ska ses med en bra segerchans.
2 Mellby Nemo är en rätt så vettig herre som under sin debutsäsong förra året hann med att göra tio starter vilket slutade med en pallplacering i hälften av dessa varav tre slutade med seger. I år så har han fått två lopp i kroppen vilket har slutat med en seger och den togs i hans senaste start som var på Skellefteåtravet så sent som förra tisdagen då han i ett lite enklare gäng kunde köras till ledningen med varvet kvar till mål efter att han startat från ett tufft utgångsläge och därifrån sedan så blev det en säker seger. Formen lär bli allt bättre och från ett fint startspår den här gången så kommer det att lösa sig bra för Mellby Nemo som precis som senast ska få tävla barfota fram och vid en normal insats här så tycker jag att han ska räknas med segerchans även denna gång.
Min Vinnare: 6 Geenah Effe
Spets efter 500m: 6 Geenah Effe
Skrällen: 10 Hip to be Square
Rankingen: A: 6,2 B: 10,3,9,5,7,1 C: 8,4,12,11
V64-5 2640m Volt
9 Neymar Boko är en riktigt fin tävlingshäst som alltid gör sitt i loppen och hade en fin utveckling under 2025 då han på femton starter slutade på prispallen vid tio tillfällen varav fyra slutade med seger. I år så har han hunnit med att göra åtta starter men väntar fortsatt på årets första seger då han som bäst har tagit tre andraplatser och en tredjeplats. Han kommer närmast från två raka starter på V85 där den senaste var på Umåker i början av maj där han efter en tuff inledning på loppet kom ner utvändigt ledaren efter 700 meter och därifrån sedan så höll han farten starkt till en fjärdeplats över den långa distansen. Till den här starten så tycker jag att han går ner en aning i klass sett till vilket motstånd som han möter, och om kusken och tränaren Kevin Svedlund kan hitta ut i en vettig position här från ett innerspår på 20 meters tillägg så bör det kunna lösa sig rätt så bra under loppets gång för Neymar Boko som man kan förvänta sig en bra insats av återigen och då ska han vara den med bäst segerchans här.
13 Matiere är en rejäl herre med ett högt kunnande när han väl får det att fungera fullt ut och han har fått två lopp i kroppen i år vilket har slutat med en andraplats som bäst. Just den placeringen tog han i sin årsdebut som skedde på Gävletravet i början av april och senast i slutet av samma månad så var han ute i Örebro International där han höll farten riktigt bra till en sjätteplats. Precis som för min vinnare av loppet så går åttaåringen ner i klass en aning sett till motståndet och om han bara kliver iväg från det lite snäva startspåret på volten här så lär det bli ett offensivt upplägg från kusken och tränaren Fredrik B Larsson som lär ha stor tilltro till sin adept här och normalt sett så ska Matiere räcka långt här.
Min Vinnare: 9 Neymar Boko
Spets efter 500m: 7 Rarely Access
Skrällen: 5 Tangelo
Rankingen: A: 9,13 B: 7,5,12,11,4,10,3,1,14 C: 6,2,8
V64-6 2140m Auto
4 Mahakala är en fartfylld tjej som har fått tre lopp i kroppen under våren vilket har slutat med en seger och en andraplats som bäst. Senaste starten för henne var för en månad sedan på Vaggerydstravet där hon till en början fann en position i andra par utvändigt och efter att hon sedan kördes fram utvändigt ledaren med varvet kvar till mål så höll hon farten riktigt bra hela vägen och föll med flaggan i topp tycker jag. Hon är fortsatt uppåt i formen som det låter från stallet och till den här starten så blir det barfota runt om för första gången vilket är en mycket intressant ändring och som man hoppas ska kunna ge en fin effekt. Startspåret är dessutom bra och kusken Carl Johan Jepson kommer nog att vara rätt så aktiv inledningsvis bakom Mahakala som jag tror är den som sitter i ledningen efter en bit här och då är hon hästen att slå.
6 Pehoe Boko är en rätt så fin tjej som har visat höga toppar i Holland där hon inledde sin karriär innan hon nu under våren har kommit till Sverige och hon gjorde sin första start här på just Sundbyholmstravet för två veckor sedan då hon kördes rätt så passivt, men stod för en vass avslutning fram till en fjärdeplats. Med det loppet i kroppen så får man nu tro att formen har fått sig ett uppsving och från ett bättre startspår nu så kan hon öppna fort från början och det bör då lösa sig fint här för Pehoe Boko som stallet låter nöjda med och hon ska sett till vad hon har visat tidigare räknas tidigt här.
Min Vinnare: 4 Mahakala
Spets efter 500m: 4 Mahakala
Skrällen: 7 Tactic Lane
Rankingen: A: 4,6 B: 3,7,11,5,8,15,2,1,14,10 C: 9,13,12
Lycka till!
Christoffer