V64 körs den här tisdagen på Östersundstravet. Jag spelar med två stycken spikar och det är i V64-2 där 2 Nova Luce jagar sin tredje raka seger från debuten och i V64-4 så har 1 Ove Schermer en mycket fin uppgift framför sig. 


V64-Förslag Östersund 18/8

V64-1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V64-2
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V64-3
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V64-4
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V64-5
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V64-6
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15

V64-1 2140m Volt 

7 V.Viking är en hedersherre som nu har kommit upp i en ålder av elva år men som tävlar på en klart bra nivå då han på sina femton starter hittills under året har tagit sju pallplaceringar varav två har slutat med seger. Senaste två starterna har varit i lite tuffare sammanhang och den senaste gjorde han på Gävletravet så sent som i torsdags där han till en början startade med 20 meters tillägg, men hamnade trots det rätt så bra på det och höll sedan farten fint sista 600 meterna ute i spår men lite i skymundan. Uppgiften den här gången tycker jag ser klart mer tilltalande ut sett till att han möter ett motstånd som är väldigt mycket enklare och även om man startar med 80 meters tillägg så bör V.Viking tillsammans med sin kusk och tränare Lars Blomqvist hamna rätt så bra på det här och med minsta klaff så ska man vara det ekipage med bäst segerchans. 

5 Bonaldo är ytterligare en ålderman i loppet med sina tretton år och som visserligen inte har tagit någon pallplacering än på sina sex starter hittills under 2026, men har visat fin form ändå på slutet genom tre raka femteplatser. Dessa har han tagit under sadel och när man nu går tillbaka till sulky så får han kusken Marcus Lilius upp i sulkyn och motståndet får man säga ser något enklare ut nu jämfört med tidigare under året. I ett litet fält dessutom så spelar det dryga tillägget ingen större roll och med minsta klaff här för Bonaldo så kommer vi att få se en fin avslutning som ska kunna räcka långt här och han ska räknas tidigt. 

Min Vinnare: 7 V.Viking 

Spets efter 500m: 1 Alm Toledo 

Skrällen: 4 Orrgårns Tycko 

Rankingen: A: 7,5 B: 1,3 C: 4,8,2 


V64-2 2140m Auto

2 Nova Luce är en spännande tjej som under sommaren har inlett sin karriär väldigt lovande då hon på två starter har tagit två segrar. Senaste segern tog hon på Dannerotravet i början av den här månaden då hon var ute bakom startbilen för första gången vilket fungerade bra och efter att hon då fått ett lopp i andra par utvändigt så gick hon på i tredjespår mitt på den sista bortre långsidan och avgjorde det loppet enkelt till slut. Utgångsläget är bra även denna gång och kusken Erika Rosèn Eriksson lär nog vilja vara rätt så offensiv här till en början bakom Nova Luce som jag tror är den som sitter i ledningen här kort efter start då respekten för henne bör vara stor och om hon sedan tävlar på samma nivå som tidigare så ska det vara toppchans här till att man tar sin tredje raka seger. Jag spikar! 

9 Ajlexes Konnässör är en helt okej tjej som hittills under sin debutsäsong i år har hunnit med att göra sju starter vilket har slutat med en seger och en tredjeplats. Just tredjeplatsen tog hon i sin näst senaste start som var i mitten av juli då hon höll klart bra från ledningen efter en rätt så tuff öppning, och därefter på Bergsåker i Sundsvall förra tisdagen så hängde hon med enkelt till en fjärdeplats efter en invändig resa. Någon snabbstart lär det inte bli den här gången då hon har fått ett bakspår, men med rygg på min vinnare av loppet den första biten så ska det ändå kunna lösa sig någorlunda vettigt här för Ajlexes Konnässör tillsammans med kusken och tränaren Tomas Pettersson och med lite klaff här så ska man ses med en fin chans till att sluta på prispallen. 

Min Vinnare: 2 Nova Luce 

Spets efter 500m: 2 Nova Luce 

Skrällen: 6 Carnivore M.D. 

Rankingen: A: 2 B: 9,6,3,4,1,7 C: 5,11,8,10,12 


V64-3 2140m Volt

10 Högly Ester är en norsk gäst som efter ett tävlingsuppehåll sedan i slutet av 2023 nu fått tre lopp i kroppen den här sommaren vilket har slutat med karriärens två första segrar som bäst. Alla starterna på slutet har gjorts på Varig Orkla och den senaste segern tog hon i sin näst senaste start som var för närmare en månad sedan då hon via en vass avslutning hann fram till en säker seger och därefter i hennes senaste start som var så sent som i lördags så galopperade hon sedan hon tappat en sko. Nu så hoppas man att alla fyra sitter på och då bör vi kunna få se en rättvis insats ifrån Högly Ester den här gången som visat väldigt fin form och om hon avslutar det här loppet lika bra som näst senast så ser det här intressant ut på förhand och hon ska ses med en fin segerchans tillsammans med kusken Noralf Braekken. 

3 Mons Wild Odin har kommit igång med sin karriär först i år som fyraåring och då gjort det bra på sina två starter vilket har slutat med en seger och en andraplats som bäst. Just segern tog han i sin senaste start som var på Bollnästravet i början av den här månaden då han trots att han startade med 20 meters tillägg hamnade i andra par utvändigt kort efter start, och efter att han sedan kördes till ledningen via tredjespår efter ett halvvarv så hade han sedan full kontroll över loppet därifrån och vann säkert till slut. Uppgiften den här gången ser återigen intressant ut då han från ett fint utgångsläge bör kliva iväg rätt så bra den första biten tillsammans med kusken Jimmy Jonsson och om det lyckas med att man kommer till ledningen även denna gång så provar man där och Mons Wild Odin leder det här loppet länge. 

Min Vinnare: 10 Högly Ester 

Spets efter 500m: 3 Mons Wild Odin 

Skrällen: 4 Sauron 

Rankingen: A: 10,3 B: 4,9,7,14,2,8,12 C: 11,1,5,13,6 


V64-4 2140m Volt

1 Ove Schermer är en segervan herre från Holland som flyttade till Sverige och sin nuvarande tränare Oscar Berglund inför det här året och på fem starter för denne så har det blivit två segrar och en tredjeplats. Senaste segern för femåringen kom i hans senaste start som var på Solänget i Örnsköldsvik i slutet av juli där han från samma utgångsläge som nu tog hand om ledningen från start och ledde sedan det loppet runt om. Stallet låter fortsatt väldigt nöjda med femåringen inför den här starten och då han är ensam på startvolten här tillsammans med kusken Henrik Kihle så står det skrivet på förhand att man sitter i ledningen här och om sedan Ove Schermer tävlar på sin normala nivå så ska han ses med toppchans till att han tar sin andra raka seger. Jag spikar! 

7 Justin Bieber Sisu är en klart fin tävlingshäst som alltid gör sitt i loppen och har på sina tolv starter hittills i år slutat på prispallen vid sju tillfällen varav två har slutat med seger. Senaste starten för sjuåringen var just på Östersundstravet för 1.5 vecka sedan då han efter en invändig resa tvingades till att backa sig ut in mot upploppet och därefter så stod han för en rejäl avslutning fram till en fjärdeplats och visade fin form då tycker jag. Uppgiften den här gången ser bakom min vinnare av loppet intressant ut tycker jag och trots att han startar med 20 meters tillägg här så bör kusken Erika Rosèn Eriksson kunna lösa en rätt så vettig position åt Justin Bieber Sisu och om han är lika fin som på slutet så ska det vara en mycket bra chans till att man slutar bland de tre främsta i mål här. 

Min Vinnare: 1 Ove Schermer 

Spets efter 500m: 1 Ove Schermer 

Skrällen: 8 Ice Pack 

Rankingen: A: 1 B: 7.8,2,6 C: 3,5,4 


V64-5 1640m Auto

8 Guli Em är ett riktigt fint kallblod när han väl får det att fungera fullt ut som nu ser ut att vara på gång igen efter en lite sämre period och på nioåringen tre starter i år så har det som bäst blivit en seger. Just segern tog han i sin senaste start som var på Oviken för en månad sedan där han från ett snävt startspår i volten ändå hamnade bra på det, och efter att han sedan gått på i tredjespår 800 meter före mål så satt han i ledningen med ett halvvarv kvar till mål och sedan så stred han på fint hela vägen in i mål och höll undan knappt. Man har åtgärdat honom inför den här starten och hoppas nu på att det ska kunna flyta lite bättre för honom i travet, och även om startspåret här är jobbigt så ser det intressant ut på förhand och med minsta klaff för Guli Em tillsammans med kusken Marcus Lilius så är man starkast till slut här. 

3 Ava Modde är en kvickfotad herre som på sina sex starter i år har tagit en andra och en tredjeplats som bäst. Båda dessa placeringarna har åttaåringen tagit på slutet och den senaste starten gjorde han på Hagmyren i Hudiksvall där han från ledningen över full distans länge såg ut att gå mot segern men fick ge sig då kort före mål. Det var ett fint formbesked och från ett bra startspår på nytt här så kommer kusken och tränaren Henrik Svensson att vara offensiv till en början för att komma till ledningen på nytt här tillsammans med Ava Modde och därefter så kör man i den positionen och leder det här loppet länge. 

Min Vinnare: 8 Guli Em 

Spets efter 500m: 3 Ava Modde 

Skrällen: 4 Py Bläsen 

Rankingen: A: 8 B: 3,10,6,4,2,5 C: 1,7,9 


V64-6 1640m Auto 

8 Super Queen B.S. är en rätt så fin tjej när hon väl får det att fungera fullt ut och som nu har gått bra i två raka starter efter ett par månaders vila vilket har slutat med två stycken tredjeplatser. Den senaste tog femåringen för 1.5 vecka sedan på Fornaboda i Lindesberg där hon från ett hopplöst utgångsläge hamnade en bit bak i kön, och efter att hon fått gå på ute i spåren till slut så avslutade hon det loppet klart bra till slut. Formen ser ut att bli allt bättre och motståndet den här gången tycker jag ser ut att vara något enklare för Super Queen B.S. och om det bara klaffar en aning här från det jobbiga utgångsläget så ska hon tillsammans med kusken och tränaren Alexander Ljungman räknas med en rätt så vettig segerchans. 

9 Loke Burge är en klart bra tävlingshäst som på årets tio starter har slutat på prispallen i hälften av starterna varav en har slutat med seger. Just segern tog han i sin senaste start som var just på Östersundstravet för 1.5 vecka sedan där han efter en vass avslutning vann överlägset till slut och det var ett fint formintryck. Han har fått ett passande smygläge den här gången och kusken Micael Melander bör kunna placera Loke Burge i en rätt så vettig position här och om han sedan kan få ett fint lopp i ryggar så lär vi få se en fin avslutning återigen som ska räcka långt.


Min Vinnare: 8 Super Queen B.S. 

Spets efter 500m: 4 Burn it Down Ås 

Skrällen: 4 Burn it Down Ås 

Rankingen: A: 8,9 B: 3,4,11,1,6,7,10 C: 5,2,12 


Lycka till!

Christoffer