Det är Jackpot på V85 den här lördagen som körs på Bollnästravet i Hälsingland. Jag spelar med en spik och det är i V85-7 där 8 Global Evolution sticker ut. 


V85-Förslag Bollnäs 25/7

V85-1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V85-2
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V85-3
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V85-4
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V85-5
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V85-6
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V85-7
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V85-8
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15

V85-1 2140m Volt

3 Rania Zon har haft en strålande utveckling i år då hon på sina nio starter har missat prispallen en enda gång varav två har slutat med seger och detta oftast i tuff konkurrens. Hon startade så sent som förra lördagen på Axevallatravet på en rätt så jobbig bana för dagen vilket gjorde att hon tvingades springa med skor, och efter ett väldigt jobbigt inledningsvarv sedan så var hon trött rätt så tidigt och det är därför lite överraskande att man väljer att starta henne redan nu. Det är däremot ett rätt så passande lopp för henne här att komma ut i och med optimal balans nu så ser det intressant ut på förhand då hon från ett fint utgångsläge kommer att hamna bra på det här och om Rania Zon studsar tillbaka nu till sin normala nivå så är hon den klart bästa hästen här. 

6 Havana Heaven är en fin tjej som oftast gör sitt i loppen och har visat upp en fin form under våren och sommaren tycker jag, och på hennes sex starter hittills i år så har det blivit en seger och två andraplatser. Just segern kom för tre starter sedan i början av juni på Åmålstravet och därefter så har hon fortsatt att matchas i tuffa sällskap och senaste starten för henne var på Solänget i Örnsköldsvik för 2.5 vecka sedan där hon från 20 meters tillägg hamnade en bit bak i kön till en början, men efter att hon gått med i tredjespår ut på slutvarvet så spurtade hon riktigt bra fram till en femteplats. Allting är fortsatt bra med henne inför den här starten enligt stallet som nu hoppas på att kusken Magnus Djuse ska kunna köra sig till ledningen här tillsammans med Havana Heaven vilket jag ser som högst troligt och väl därifrån sedan så leder man det här loppet länge. 

Min Vinnare: 3 Rania Zon 

Spets efter 500m: 6 Havana Heaven 

Skrällen: 2 Never to Young 

Rankingen: A: 3,6 B: 5,2,7  C: 8,4,1 


V85-2 2140m Auto

2 Erik the Phantom har alltid varit en väldigt fin tävlingshäst, men känslan är att han har funnit en ny nivå i år då han på sina åtta starter inte har missat prispallen än varav fem har slutat med seger. Senaste starten för sexåringen var i Harper Hanovers Lopp under elitloppshelgen på Solvalla i slutet av maj där han till en början startade med 20 meters tillägg, men efter att det löst sig rätt så fint för honom så gjorde han ett riktigt bra lopp som trea till slut. Nu har det gått en tid mellan starterna men känns fin i träningen enligt stallet, och från ett fint utgångsläge här så kommer Erik the Phantom att sitta bra på det kort efter start och mot sitt mer ordinarie motstånd den här gången så ska han förstås ses med en fin segerchans ifall han tävlar på sin normala nivå. 

9 PolePosition är en läcker travare som har gjort det bra på sina fem starter i år vilket har slutat med två segrar och en andraplats. Senaste segern tog han i sin näst senaste start som var på Gävletravet i slutet av maj där han från ledningen vann enkelt på V85 och därefter i en STL-Final på Solvalla för snart en månad sedan så hamnade han långt bak i kön från ett tufft utgångsläge, men spurtade ändå bra i skymundan utan att han dock kunde ta så mycket till slut. I ett mindre fält den här gången så spelar det ingen roll att han har fått ett bakspår här, då det ska kunna lösa sig rätt så fint ändå för PolePosition som det låter uppåt på från stallet och med minsta klaff så fäller han och kusken Örjan Kihlström de flesta till slut. 

Min Vinnare: 2 Erik The Phantom 

Spets efter 500m: 3 Ajlexes Hans 

Skrällen: 3 Ajlexes Hans 

Rankingen: A: 2,9 B: 6,1,3,7,4 C: 5,8 


V85-3 2140m Volt 

15 Alm Vinni är en norsk gäst som sällan gör ett dåligt lopp och på hennes sju starter hittills i år så har det blivit tre segrar och två andraplatser. Senaste segern kom i hennes näst senaste start som var under midsommarhelgen hemma i Norge på Varig Orkla där hon besegrade ett enklare sällskap och senast på Årjängstravet för två veckor sedan så hade hon en lurig uppgift då hon startade från ett bakspår på 40 meters tillägg, men det löste sig vettigt och efter en fin avslutning så blev det en andraplats. Formen är således fin för dagen och när man nu gör resan till Sverige igen så tycker jag att det ser spännande ut på förhand då hon får en ny kusk bakom sig i Magnus Djuse vilket är ett stort plus och från ett lite bättre utgångsläge i volten nu och från endast 20 meters tillägg så tycker jag att Alm Vinni är den som ska ses med bäst segerchans här. 

1 LanglandsBallerina är en högkapabel men inte en helt enkel dam som startar ofta och har redan i år hunnit med att göra nitton starter vilket har slutat med sex pallplaceringar varav två har slutat med seger. Just senaste segern tog hon för fyra starter sedan för 1.5 månad sedan på Östersundstravet där man verkligen fick se hennes kunnande då hon vann i överlägsen stil från ledningen på en mycket fin segertid, men därefter så har hon inte riktigt haft den rätta turen på sin sida även om hon har presterat på en klart vettig nivå. Nu så har hon lottats till ett fint utgångsläge här vilket bör göra att kusken Tomas Pettersson ska kunna få iväg LanglandsBallerina felfritt här och därefter så bör det också bli ett offensivt upplägg då kunnandet är stort i henne och i ett felfritt lopp så ska hon räknas mycket tidigt. 

Min Vinnare: 15 Alm Vinni 

Spets efter 500m: 6 Hauan Saga 

Skrällen: 10 Åse Fryd 

Rankingen: A: 15,1 B: 12,10,4,9,14,6,11,13 C: 8,2,3,5,7 


V85-4 1640m Auto 

1 Mellby Joker får man beskriva lite som en hedersherre som nu har kommit upp i en ålder av åtta år men som fortsatt tävlar på en hög nivå och på hans sex starter i år så har det blivit fyra pallplaceringar varav en har slutat med seger. Just segern tog han i sin senaste start som var på Solänget i Örnsköldsvik i slutet av juni där han från ledningen blev rätt så pigg och fick springa på i ett rätt så jämnt tempo hela vägen och vann då till slut smått överlägset på en fin segertid. Förutsättningarna denna gång är återigen väldigt tilltalande då han från ett innerspår bakom startbilen bör kunna hålla upp ledningen från början här och över den korta distansen sedan så tycker jag att Mellby Joker är hästen att slå med tanke på hans fina formbesked senast. 

4 Mellby Knekt har samma ägare och uppfödare som min vinnare av loppet men huserar i ett annat stall som presenterade sjuåringen i ett fint skick för 1.5 vecka sedan på Sundbyholmstravet i Eskilstuna då han tog sin andra seger för året efter en vass spurt över upploppet. Med tätare starter nu så lär även formen ha fått sig ett uppsving och från ett fint utgångsläge här så kommer det att lösa sig bra på nytt här för Mellby Knekt tillsammans med kusken Magnus Djuse och om han får spara på sin speed som senast så är han det främsta motbudet till min vinnare. 

Min Vinnare: 1 Mellby Joker 

Spets efter 500m: 1 Mellby Joker 

Skrällen: 10 Izod Zet 

Rankingen: A: 1 B: 4,3,10,6,5,9 C: 2,7,8


V85-5 1640m Auto

2 Piccadilly Pellini är en välstammad dam med ett rätt så fint kunnande vilket hon visade hos sin tidigare tränare Johan Untersteiner som hon på åtta starter för tog tre segrar och en andraplats. Det har däremot inte fungerat fullt ut för henne hittills i år och hon har nu under sommaren bytt regi till sin nuvarande tränare Robert Bergh som hon gör en mycket spännande debut för här och man låter från stallet nöjda kring hur hon har skött sin träning och hon kommer väl förberedd. Startspåret kunde inte bli så mycket bättre då hon är kvick ut och min känsla här är att vi kommer att få se en riktigt fin insats från Picadilly Pellini som är den troliga ledaren av loppet, men även från andra positioner så ska segerchansen vara bra ifall hon sköter sig. 

6 Global Gangbuster är en trevlig kille som har kommit igång med sin karriär först i år som fyraåring men har gjort det mesta rätt fram tills nu då han på nio starter har slutat bland de tre främsta i mål vid fem tillfällen varav tre har slutat med seger. Han har matchats i lite tuffare sällskap på slutet och senaste starten för honom var på Sundbyholmstravet i Eskilstuna för 1.5 vecka sedan där han inte alls kom in i loppet efter lite trafikproblem, men spurtade bra till slut i skymundan. Stallet har en god tro på honom och känslan är nu att det blir ett offensivt upplägg över den korta distansen där kusken Magnus Djuse inte räds för att låta Global Gangbuster få göra jobbet utvändigt ledaren och han ska räknas tidigt här. 

Min Vinnare: 2 Piccadilly Pellini 

Spets efter 500m: 2 Piccadilly Pellini 

Skrällen: 9 Joyful Godiva 

Rankingen: A: 2,6 B: 11,9,8,3,1,5,4 C: 10,12,7 


V85-6 2640m Auto 

9 Hulte Adam har visat fin form under en längre tid tycker jag och på hans totalt tio starter hittills i år så har det blivit sex pallplaceringar varav två har slutat med seger. Senaste segern tog han välförtjänt i sin senaste start som var på Årjängstravet för två veckor sedan där han från ett bakspår precis som nu kom igenom fint från start och fann en position i andra par utvändigt innan han kördes fram utvändigt ledaren in på slutvarvet, och därefter så var han rejäl och vann det loppet enkelt till slut. Från ett liknande utgångsläge som senast så hoppas man på att kusken Henrik Kihle ska kunna komma igenom hyfsat bra även denna gång och den långa distansen ska fungera fint för Hulte Adam som med sin fina form ska ses med en bra segerchans även här. 

5 Faks Odin N.O. är en norsk gäst som under våren och sommaren har visat upp en rätt så fin form och på hans sju starter i år så har det blivit fyra pallplaceringar varav två har slutat med seger. Nioåringen var ute i samma lopp som min vinnare av det här loppet senast på Årjängstravet för två veckor sedan och från ett jobbigt utgångsläge då längst ut bakom startbilen så laddades han från start och kom ner i en fin position, men han hade sedan aldrig riktigt någon tur med sig och kom i mål som femma på ett fint sätt. Utgångsläget denna gången är något bättre och då han är snabb ut så kommer kusken Fredrik Plassen att köra till från början för att komma till ledningen här tillsammans med Faks Odin N.O. för att sedan köra i den positionen tror jag och man leder det här loppet länge om man inte tvingas till att bränna allt för mycket krut under första varvet. 

Min Vinnare: 9 Hulte Adam 

Spets efter 500m: 5 Faks Odin N.O. 

Skrällen: 10 Blomsterprinsen 

Rankingen: A: 9,5 B: 6,4,10,2,13,15,8,3,14 C: 1,12,11,7 


V85-7 2640m Auto

8 Global Evolution är en segervan herre men som trots sin ålder på nu sex år inte har gjort mer än elva starter hittills i karriären vilket har slutat med åtta segrar. Fem av starterna har gjorts i år vilket har slutat med fyra segrar och den enda plumpen om man får kalla det så kom i hans senaste start som var på Solvalla i slutet av juni där det blev galopp kort efter start, men han stod sedan för en riktigt bra upphämtning fram till en fjärdeplats. Stallet är fortsatt väldigt nöjda kring hur han känns i träningen och förväntas göra ett lika fint lopp den här gången, och om han bara kliver iväg felfritt här vilket han lär göra nu när han inte behöver blanda sig i någon spetskörning så lär kusken Magnus Djuse vara offensiv efter en bit och ska ses med bra chans till att kunna placera Global Evolution tidigt i ledningen här och väl därifrån sedan så börjar han bygga upp en ny segerrad. Jag spikar! 

10 Rocky Brodde är precis som min vinnare av loppet väldigt kapabel men också rätt så skör av sig. Han har nu under sommaren fått tre lopp i kroppen efter ett årslångt uppehåll från tävlandet och har på dessa tagit en seger och en tredjeplats. Just segern tog han i sin näst senaste start som var för en månad sedan på Rommetravet i Borlänge då han vann säkert från ledningen, och i starten efter det på Halmstadtravet för knappa tre veckor sedan så hamnade han i tredje par invändigt till en början innan han fick luckan över upploppet och spurtade så riktigt bra till en tredjeplats. Formen blir allt bättre men från ett bakspår denna gången så ser uppgiften en aning tuffare ut, och det kommer att behövas lite tur här under loppets gång för att Rocky Brodde ska komma till i loppet och om han gör det så tycker jag att han är bra nog för att sluta på prispallen återigen. 

Min Vinnare: 8 Global Evolution 

Spets efter 500m: 8 Global Evolution 

Skrällen: 10 Rocky Brodde 

Rankingen: A: 8 B: 10,1,6,12,2,15,3 C: 7,13,14,4,9,11,5 


V85-8 2140m Auto

3 Youans Son är en välstammad kille som stallet hela tiden har haft rätt så höga tankar om men som under förra året kanske inte riktigt kom upp i nivå medans han i år har inlett strålande då han på två starter har tagit två segrar. Senaste segern tog han på Rättvikstravet i början av juli då han fick ett rätt så bra lopp till en början innan han kördes fram utvändigt ledaren in på slutvarvet, och därefter så var han bara bäst till slut och vann med krafter kvar. Nu så spänner man bågen och möter ett något tuffare motstånd på V85, men från ett fint utgångsläge så ska det lösa sig fint här för Youans Son och om han fortsätter att tävla på samma nivå som tidigare i år så ska segerchanser vara bra även här. 

1 Mandrake är en kapabel kille som hade en fin debutsäsong på tävlingsbanan förra året då han inledde sin karriär i Norge hos sin tidigare tränare Geir Vegard Gundersen som han på tio starter för tog sex segrar och två andraplatser. Han flyttade inför det här året till Sverige och sin nuvarande tränare Marcus Schön som han debuterade för på Bro Park i början av juli efter ett tävlingsuppehåll på sju månader, och han skötte sig då rätt så fint som fyra på en gräsbana. Med det loppet i kroppen så lär nu formen ha fått sig ett uppsving och uppgiften här tycker jag på förhand ser väldigt intressant ut då han har lottats till ett innerspår bakom startbilen som kusken Magnus Djuse kommer att göra allt för att försöka utnyttja och omvandla till att man tar hand om ledningen här kort efter start och väl därifrån sedan så leder Mandrake det här loppet länge. 

Min Vinnare: 3 Youans Son 

Spets efter 500m: 1 Mandrake 

Skrällen: 2 Henessi Kiev 

Rankingen: A: 3,1 B: 10,2,8,4,12,7 C: 11,9,6,5 


Lycka till!

Christoffer


Här nedan så kan du ta del av ett nytt avsnitt av Vinnarcirkeln inför denna veckas V85:a.