Det körs en extra V86-omgång den här tisdagen på Bjerkebanan i Oslo och Halmstadtravet. Jag spelar med två stycken spikar och det är i V86-6 på 3 Stens Rubin som har en fin uppgift framför sig och i V86-7 så sticker 1 Peacekeeper ut. 


V86-Förslag Bjerke/Halmstad 6/10

V86-1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V86-2
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V86-3
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V86-4
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V86-5
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V86-6
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V86-7
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V86-8
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15

V86-1 1609m Auto 

3 Lippi är en fin tävlingshäst som oftast gör sitt i loppen och har på sina sju starter hittills i år tagit två segrar och en tredjeplats som bäst. Båda segrarna har han tagit på sina tre senaste starter och den senaste tog han i sin näst senaste start som var på just Bjerke i mitten av september där han missade starten med 40 meter efter att han galopperat upp bakom startbilen, men därefter så stod han för en häftig upphämtning över den korta distansen och efter en sylvass avslutning så blev det en knapp seger medans han i starten efter det på Åbytravet för 1.5 vecka sedan inte fungerade alls i Montè. Nu så är det sulky igen och han har fått ett fint utgångsläge som kusken Per Oleg Midtfjeld bör kunna omvandla till en rätt så fin position här för Lippi och om sedan femåringen är lika fin som vid segrarna så ska han ha en bra segerchans även här. 

2 Followthatdream E.P. är en fin kille som har haft ett fint år på tävlingsbanan då han på sina sjutton starter har slutat på prispallen vid tio tillfällen varav två har slutat med seger. Senaste segern för sexåringen kom i hans senaste start som var på Momarken Travbana i mitten av september där han kunde köras till ledningen efter ett halvvarv och väl därifrån sedan så hade han full kontroll och vann i smått överlägsen stil till slut och intrycket var väldigt fint. Stallet låter fortsatt väldigt uppåt kring honom och från ett fint utgångsläge här så bör det kunna lösa sig rätt så fint för Followthatdream E.P. tillsammans med kusken Magnus Teien Gundersen som även körde vid segern senast och med en liknande insats här så ska man räknas med vinstchans på nytt. 

Min Vinnare: 3 Lippi 

Spets efter 500m: 8 Tayno B.B. 

Skrällen: 7 Good Gal 

Rankingen: A: 3 B: 2,8,10,7,4 C: 1,6,9,5


V86-2 2640m Auto

8 Hard Rock är en talangfull sort som det tog lite tid för att komma ut på tävlingsbanan då han först har inlett sin karriär i år och på hans sex inledande starter så har det blivit tre segrar. Han har inför den här starten två raka segrar bakom sig som båda är tagna på Tingsrydstravet där han senast i mitten av september var riktigt bra efter att han fått göra mycket jobb på egen hand och därefter så låter stallet fortsatt nöjda med honom. Att det är lång distans nu bör inte vara ett problem, och då han har fått ett framspår så kommer nog kusken Stefan Persson att ladda vad som går från start för att komma till ledningen, vilket jag inte ser som någon omöjlighet och segerchansen ska i ett felfritt lopp för Hard Rock vara bra. 

2 First Dream T.G. är en rejäl kille från Tyskland som har inlett sin karriär mycket lovande då han på sina fyra inledande starter har tagit tre segrar och en andraplats. Just segrarna tog han på rad från debuten innan han slutade tvåa i Berlin i mitten av september. Nu så gör man resan till Sverige med vad jag tror vissa förhoppningar och från ett fint utgångsläge här så bör First Dream T.G. hamna rätt så bra till här tillsammans med kusken Marciano Hauber och om han presterar som han har gjort tidigare så ska han räknas tidigt även här.

Min Vinnare: 8 Hard Rock 

Spets efter 500m: 8 Hard Rock

Skrällen: 3 Elroy Face 

Rankingen: A: 8,2 B: 10,4,3,1,2,5,6 C: 9,7,11 


V86-3 2100m Auto

10 Urban Tile är en fin sort med ett högt kunnande när han väl får det att fungera fullt ut och han har fått det att lossna allt bättre i år på sina sex starter som har slutat med tre segrar och två andraplatser. Senaste segern för fyraåringen kom i hans senaste start som var på Jarlsberg Travbana där han testades barfota bak vilket föll väl ut och vann enkelt sedan han kunde köras till ledningen efter 400 meter och sedan fått styra och ställa som han ville därifrån. Han är lite hetsig av sig och därför så passar ett bakspår den här gången fint för honom, och det bör kunna lösa sig rätt så vettigt inledningsvis för Urban Tile tillsammans med kusken och tränaren Kristian Malmin som håller sin adept som en av hans bästa chanser under kvällen och visst ska det i ett felfritt lopp vara en bra segerchans. 

9 Valla d’Primadonna är en fin tjej som kom igång med sin karriär i början av sommaren och har gjort det mesta rätt hittills då hon på sina sex starter har tagit fem pallplaceringar varav två stycken har slutat med seger. Hon har även gjort ett par utflykter till Sverige och var duktig som tvåa på Åbytravet i sin näst senaste start och därefter på Jarlsberg Travbana för knappt två veckor sedan så höll hon farten fint som tvåa bakom min vinnare av det här loppet. Hon har fått ett par tuffa lopp nu på slutet och därför så är stallet rätt så nöjda med att hon har fått ett passande smygläge den här gången och om det bara kan klaffa en aning här för Valla d`Primadonna tillsammans med kusken Eirik Höitomt så ska man räknas tidigt även denna gång. 

Min Vinnare: 10 Urban Tile 

Spets efter 500m: 6 Hermine Scot 

Skrällen: 7 Zero Pepper 

Rankingen: A: 10 B: 9,7,11,2,3 C: 1,5,6,8,4 


V86-4 2140m Volt

1 Fuego Degato är en i grunden kapabel kille men som tidigare har kunnat vara lite ojämn och på årets fem starter så har det som bäst blivit två andraplatser. Den senaste andraplatsen tog han i sin senaste start som var på Färjestadstravet för 2.5 vecka sedan där han höll farten väldigt bra sedan han fått göra jobbet ute i tredjespår sista 700 meterna. Med tätare starter nu så lär formen ha fått sig ett uppsving och från ett perfekt utgångsläge här så ser det förstås väldigt intressant ut för Fuego Degato som bör hålla upp ledningen tillsammans med kusken Dwight Pieters och därifrån blir man svårfångade. 

13 Idle Seabrook är en kapabel sort som kan mycket men som inte har fått vinna lopp än i år då han på sina sju starter har tagit en andra och en tredjeplats som bäst. Han har dock matchats i rätt så tuffa lopp stundtals och senaste starten för fyraåringen var på Åbytravet för knappt två veckor sedan där han höll bra till en femteplats efter att han fått ett rätt så tufft lopp. Han har tränat på riktigt bra efteråt enligt stallet som nog förväntar sig en rätt så fin insats här, och om det bara klaffar det minsta för Idle Seabrook som startar från ett bakspår på 20 meters tillägg så duger han normalt sett bra här och ska räknas tidigt.

Min Vinnare: 1 Fuego Degato 

Spets efter 500m: 1 Fuego Degato 

Skrällen: 7 Chico Lane 

Rankingen: A: 1,13 B: 7,6,4,8,9,10,12,2,11 C: 14,5,3


V86-5 2100m Auto

2 Tortilla Tile är en fin tävlingshäst som kom igång med sin karriär först under fjolåret som fyraåring och som har fått det att lossna allt mer i år då hon på sina nio starter har tagit idel pallplaceringar varav tre har slutat med seger. Senaste starten för henne var på svensk mark då man besökte Åbytravet i slutet av augusti där hon från rygg på ledaren hängde med fint till en tredjeplats. Hon har efter den starten blivit uppfräschad och sköter sin träning väldigt bra inför detta tycker stallet som är klart nöjda med utgångsläget här då det bör lösa sig fint för Tortilla Tile som tillsammans med kusken och tränaren Kristian Malmin ska vara det ekipage med bäst segerchans här. 

5 Mila Barosso är en rätt så bra tjej som kan mycket när hon väl får det att fungera fullt ut och på hennes fem starter hittills i år så har det som bäst blivit en seger och två tredjeplatser. Just segern tog fyraåringen i sin senaste start som var för knappt två veckor sedan på Sörlandet där hon kördes fram utvändigt ledaren med varvet kvar till mål och hade därifrån full kontroll sedan hon vann enkelt efter att hon övertog ledningen in i sista sväng och intrycket den dagen var fint. Stallet hoppas nu att hon ska kunna fortsätta att utvecklas och även om hon möter ett lite tuffare sällskap den här gången så ser det intressant ut på förhand då hon kapacitetsmässigt räcker långt här och från ett fint utgångsläge mitt bakom startbilen så ska det kunna lösa sig rätt så fint här för Mila Barosso som ska räknas tidigt här tillsammans med kusken Lars Anvar Kolle.

Min Vinnare: 2 Tortilla Tile 

Spets efter 500m: 1 Custer 

Skrällen: 9 Cashstile 

Rankingen: A: 2,5 B: 9,1,3,11 C: 4,6,10,8,7


V86-6 2140m Auto 

3 Stens Rubin är en kvickfotad herre som är en väldigt nyttig tävlingshäst och kommer den här starten att kliva över fem miljoner kronor intjänat under karriären. I år så har det på åtta starter blivit tre segrar och två andraplatser där segrarna togs i början av året medans han under sommaren har haft det lite tuffare. I senaste starten som var på Färjestadstravet för 2.5 vecka sedan så fick han utstå en hel del press under loppets gång och var då slagen redan in i slutsvängen och det var ett rätt så tufft motstånd han mötte då. Nu så går han ner i klass en hel del och från ett fint startspår så är det garanti på att han tar hand om ledningen här då han är väldigt rask ut från start och det ser sedan ut som att han kommer att få bestämma tempot lite efter eget behag här och då ska segerchansen vara på topp tycker jag för Stens Rubin. Jag spikar! 

5 Kaxig In är en hederskille som alltid gör sitt i loppen och har haft ett vettigt år tycker jag då han på sina femton starter har tagit tre segrar och två tredjeplatser som bäst. Han satt fast med rätt så gott om krafter kvar i sin näst senaste start som var på Jägersro för en månad sedan och senaste starten gjordes på Färjestadstravet för 2.5 vecka sedan där han galopperade direkt från början. Formen ska det inte vara något fel på enligt stallet som är nöjda med utgångsläget här och bör då kunna kliva iväg felfritt med hjälp av kusken Victor Rosleff och om han kan droppa ner i en vettig position här från start tillsammans med Kaxig In och att det sedan klaffar lite så tror jag på en fin insats som bör räcka till en pallplacering.

Min Vinnare: 3 Stens Rubin 

Spets efter 500m: 3 Stens Rubin 

Skrällen: 5 Kaxig In 

Rankingen: A: 3 B: 5,2,9,7,4,6,1,11 C: 8,10 


V86-7 2600m Auto

1 Peacekeeper är en fin tävlingshäst som alltid gör sitt i loppen och har på sina femton starter hittills i år tagit nio pallplaceringar varav tre har slutat med seger. Senaste segern för femåringen kom just på Bjerke för två veckor sedan där han vann väldigt lätt från ledningen och utvecklingen ser ut att fortsatt vara väldigt fin i honom. Motståndet är tuffare nu, men han har samtidigt fått ett innerspår bakom startbilen vilket kusken Magnus Teien Gundersen bör omvandla till att man sitter i ledningen här från början och sedan så vill man givetvis köra i den positionen så länge den berömda lampan lyser för Peacekeeper vilket den gör hela vägen här. Jag spikar! 

5 X.O. är en fin sort som har inlett sin karriär klart bra då han på sina sex starter har tagit fyra pallplaceringar varav två stycken har slutat med seger. Senaste starten för honom var i finalen av Norskt Travkriterium där han efter ett lopp nere i kön spurtade riktigt bra till slut fram till en femteplats. Han har kommit ur det loppet fint enligt stallet som även om han möter äldre konkurrenter nu ser rätt så positivt på uppgiften då kapaciteten är hög för den klassen som han befinner sig i, och från ett fint utgångsläge här så bör kusken och tränaren Björn Steine kunna lösa en fin position åt X.O. som kommer att spurta bra till slut och fäller då de flesta över upploppet. 

Min Vinnare: 1 Peacekeeper 

Spets efter 500m: 1 Peacekeeper 

Skrällen: 9 Cogburn 

Rankingen: A: 1 B: 5,10,2,9,8 C: 6,7,4,3


V86-8 2140m Auto 

4 Bonus Credit är en i grunden väldigt fin tävlingshäst som kan mycket när han väl tävlar på topp men som inte är helt enkel att hålla fräsch. I år så har sexåringen hunnit med att göra fyra starter vilket har slutat med två andraplatser som bäst där den senaste kom i hans näst senaste start som var i början av augusti på Åbytravet och senaste starten gjordes för två veckor sedan på Jägersro där det blev galopp direkt från start sedan han blev lite väl laddad enligt stallet. Man låter ändå väldigt nöjda med honom för dagen och motståndet här är av blandad sort vilket gör att uppgiften på förhand ser väldigt intressant ut för Bonus Credit som från ett fint utgångsläge kommer att hamna bra på det här och ledningen hade förstås varit optimalt, men även från andra positioner så tycker jag att han ska vara den med bäst segerchans här. 

1 Nasdaq Newport är en riktigt bra kille som alltid gör sitt i loppen och har på sina sex starter i år tagit en seger och två andraplatser som bäst. Han återkommer nu efter en tävlingspaus då senaste starten för honom var för 2.5 månad sedan på Jägersro där det blev en andraplats från ledningen. Det sätter förstås ett litet frågetecken kring formen, men stallet brukar ha sina hästar rätt så väl förberedda när de kommer ut och från ett perfekt innerspår bakom startbilen här så lär kusken Ole Johan Östre vara på jakt efter ledningen här tillsammans med Nasdaq Newport för att sedan köra i den positionen så länge den berömda lampan lyser vilket den gör länge här. 

Min Vinnare: 4 Bonus Credit 

Spets efter 500m: 1 Nasdaq Newport 

Skrällen: 11 L’Amiral S.J.S. 

Rankingen: A: 4,1 B: 9,5,11,3,8,7,10,12,6 C: 2 


Lycka till!

Christoffer