Vi avslutar 2018 & Winter Burst med en 60 miljoners multijackpott pÄ V75 ifrÄn Axevalla! JÀttepengar att spela om och missa inte att spelstopp Àr redan kl 14.30.
Jag spikar endast 5 Whipped Eggs i V75-4. Han har vunnit hĂ€lften av sina fyra starter och har varit tvĂ„a i de övriga loppen och var riktigt fin vid segern senast pĂ„ Ă
by. Han Àr inte snabb frÄn start utan lever pÄ sin styrka men frÄn ett bra spÄr sitter Robert Bergh fint pÄ det direkt och kanske kan fÄ ta över spets i ett andraskede. Skulle han komma till ledningen sÄ Àr mycket vunnet men han kan vinna loppet Àven frÄn andra positioner och jag tror att han visar sig vara starkast över upploppet.
V75-1 1,3,8,9,10,12,15
V75-2 1,3,6,7
V75-3 11,12
V75-4 5 Whipped Eggs
V75-5 4,5,6,8,10,11,12
V75-6 3,15
V75-7 3,4,10
2352 rader x 0,50 = 1176 kr
Dagens Dubbel
DD1: 3,15
DD2: 3 Magic Happens
2 rader x 100 kr = 200 kr
HÀr kan du spela pÄ fasta odds pÄ trav:
888sport , MrGreen, LeoVegas, Unibet, bet365
V75-1
Vi inleder V75 med ett lopp över 2140 meter och jag har streckat sju hĂ€star, 1 X.L.Bygg Palema var inte som bĂ€st senast men det kan ha varit banan som stĂ€llde till det dĂ„ och frĂ„n innerspĂ„ret i volten hĂ€r sĂ„ kan det bli tidig ledning och med Ă
ke Svanstedt i sulkyn den hÀr gÄngen sÄ kan han vinna loppet frÄn spets men kusken har endast vunnit 2 av de 44 senaste loppen han kört pÄ svensk mark sedan han flyttade till USA för ett par Är sedan, 8 Othala ser riktigt formstark ut för dagen och vann pÄ ett bra vis via 11 tempo sista 500 meterna senast och 20 meters tillÀgg hÀr gör inte sÄ mycket eftersom hon Àr startsnabb och om det klaffar med positionerna hÀr sÄ kan hon bli farlig den sista biten och ska rÀknas tidigt hÀr, 9 Arsenal gjorde comeback senast men var slagen tidigt dÄ och troligen Àr han i alla fall bÀttre med loppet i kroppen nu och kan dÄ utmana om en framskjuten placering hÀr. Det blir norskt huvudlag och vanlig vagn meddelar Peter Untersteiner som trÀnar, 12 J.S.Apollo kommer frÄn tvÄ bra prestationer och Àr alltid starkt till slut och Àr gynnad av det lÄnga upploppet hÀr. Det blir aluminiumskor runt om den hÀr gÄngen meddelar man frÄn stallet.
Min Vinnare: 1 X.L.Bygg Palema
Spets efter 500m: 1 X.L.Bygg Palema
SkrÀllen: 10 Conrads Wilhelm
Ranking: A 1 B 8,9,12,10,15,3 C 14,7,4,5,2,6,11,13
Spela pÄ loppet hos 888sport
V75-2
Ett lopp över 2140 meter och jag har streckat fyra hĂ€star, 7 Baron Gift fick inte riktigt chansen senast och gick i mĂ„l med sparade krafter och om Rickard Svanstedt kan hitta de rĂ€tta ryggarna under slutrundan hĂ€r sĂ„ har han en vass avslutning som biter bra till slut om det blir lite tempo pĂ„ tillstĂ€llningen, 3 Justice Ă
s har Âvarit ifrĂ„n ett tag men man har siktat mot det hĂ€r loppet och han stĂ„r vĂ€ldigt bra inne pĂ„ pengarna och jag tror man Âladdar frĂ„n start dĂ„ han Ă€r startsnabb men det Ă€r inte sĂ€kert att det kan bli nĂ„gon ledning hĂ€r och dessutom Ă€r medeldistans inget plus dĂ„ han Ă€r vassare över sprinterdistans men han har vunnit V75 över aktuell distans tidigare sĂ„ han kan duga Ă€ndĂ„. Det blir norskt huvudlag istĂ€llet för helstĂ€ngt den hĂ€r gĂ„ngen eftersom han kan bli lite hetsig med helstĂ€ngt, 1 Angle Of Attack Ă€r mycket kvick ivĂ€g och Ă€r spetsfavoriten hĂ€r och han vann tre lopp med skor förra vintern sĂ„ det Ă€r inget bekymmer och frĂ„n ledningen har han vunnit 14 lopp av 22 gĂ„nger han travat i spets men om det blir ett tufft tempo pĂ„ loppet sĂ„ skulle det gynna andra ekipage, 6 Michelangelo Ă
s avslutade fint fram till seger nÀst senast och gÄngen efter det sÄ blev han kvar med sparade krafter och om Daniel Olsson kan hitta ner i ett vettigt slaglÀge sÄ kan han utmana om en framskjuten placering hÀr.
Min Vinnare: 7 Baron Gift
Spets efter 500m: 1 Angle Of Attack
SkrÀllen: 5 Xlnt Chili Tripel
Ranking: A 7 B 3,1,6 C 5,4,9,2,8
1500 kr startbonus hos 888sport
V75-3
Ett lopp över 2640 meter och jag har streckat tvÄ hÀstar, 11 Elway Am Äterkom senast och fick dÄ trava i dödens men det blev för tufft och han fick nöja sig med en sjÀtteplats bakom vinnande Dalforno men med lopp i kroppen nu sÄ tror jag pÄ en vassare insats hÀr och dÄ kan han bli farlig över upploppet och han ska rÀknas tidigt hÀr. Han tÀvlade med öppet huvudlag senast, men nu blir det helstÀngt med hÄl i som han Àr van vid rapporterar André Eklundh, 12 Jejje Palema kommer med fin form och vann enkelt frÄn ledningen senast och hon har öppnat kvickt frÄn liknande lÀgen tidigare och med springspÄr pÄ tillÀgg hÀr sÄ tror jag hon kan fÄ en fin start men det Àr ett litet frÄgetecken för den lÄnga distansen dÄ hon aldrig varit ute pÄ den tidigare men om hon inte hamnar för dÄligt till i loppet sÄ fÀller hon mÄnga hÀstar till slut och kan bli att rÀkna med hÀr, vid ytterligare gardering kan 10 Seal Kronos som gjorde första starten efter ett Ärs frÄnvaro senast nÀr han slutade trea vara tÀnkbar och med den genomköraren i kroppen sÄ kan han ha gÄtt framÄt en del till den hÀr starten och distans och spÄr klarar han utan bekymmer sÄ om det klaffar med positionerna kan han duga en bit hÀr.
Min Vinnare: 11 Elway Am
Spets efter 500m: 4 Capture
SkrÀllen: 4 Capture
Ranking: A 11,12 B 10,4,6,13,14,1,8,9 C 7,2,3,5,15
Spela pÄ loppet hos 888sport
V75-4
Ett lopp över 2140 meter och jag har spikat nummer 5 Whipped Eggs som har vunnit hĂ€lften av sina fyra tidigare starter och har varit tvĂ„a i de övriga loppen och han var riktigt fin vid segern senast pĂ„ Ă
by men han Àr inte snabb frÄn start utan lever pÄ sin styrka men frÄn ett bra spÄr hÀr sÄ sitter Robert Bergh bra pÄ det direkt och kanske kan fÄ ta över spets i ett andraskede och skulle han komma till ledningen sÄ Àr mycket vunnet men han kan vinna loppet Àven frÄn andra positioner och jag tror att han visar sig vara starkast över upploppet hÀr, vid gardering kan 7 Kapten Kidd som blev överladdad och gjorde bort sig med galopp senast vara tÀnkbar och om han hÄller sig i trav den hÀr gÄngen kanske han kan snuva min spik pÄ ledningen men det Àr inte sÀkert och skulle han hamna pÄ vingel frÄn det hÀr utgÄngslÀget sÄ Àr han sÄrbar, 4 Sobel Photo kommer frÄn en seger nÀr han avgjorde pÄ bra vis Àven om han fick en fin resa dÄ och hÀr kanske han kan fÄ en bra start och hitta ner i vinnarhÄlet och kan dÄ lifta med till en framskjuten placering men fÄr ses frÀmst som ett platsbud.
Min Vinnare: 5 Whipped Eggs
Spets efter 500m: 5 Whipped Eggs
SkrÀllen: 4 Sobel Photo
Ranking: A 5 B 7,4,8,11 C 12,3,2,1,10,6,9
1500 kr startbonus hos 888sport
V75-5
Ett Stolopp över 1640 meter och jag har streckat sju hĂ€star, 8 Argbiggan galopperade bort sina möjligheter senast och Ă€r medelsnabb frĂ„n start men nu blir det helstĂ€ngt huvudlag för första gĂ„ngen för att hon ska kunna öppna Snabbare och om hon kan slinka ner i ett vettigt slaglĂ€ge hĂ€r sĂ„ tror jag att Ă
ke Svanstedt gör en patenterad svepning pÄ sista bortre lÄngsidan och dÄ kan övriga ekipage fÄ det jobbigt men oavsett sÄ ska hon rÀknas tidigt hÀr, 11 Zeeland Kronos var positiv vid vinsten senast nÀr hon kopplade grepp och plockade ner sitt motstÄnd via 12,5 sista 700 meterna frÄn dödens och om Peter Untersteiner kan servera henne en fin löpning hÀr sÄ kan hon duga en bit mot det hÀr gÀnget, 5 Arewehavingfun Àr mycket startsnabb och Àr spetsfavoriten hÀr och om hon slipper att utstÄ alltför hÄrd press under vÀgen sÄ kan det rÀcka lÄngt hÀr. Den hÀr gÄngen blir det urryckare för första gÄngen och det kan ge en bra effekt dÄ hon har gÄtt fullt dövad tidigare meddelar man frÄn stallet, 12 Hurray Boko var ute i ett billigare gÀng senast och gick dÄ en bra upphÀmtning efter galopp som tvÄa i mÄl bakom vinnande Candy Lane och stÄr illa till hÀr men om det blir ett uppskruvat tempo pÄ loppet sÄ kan det vara en trevlig skrÀll som inte Àr sÄ mycket streckad.
Min Vinnare: 8 Argbiggan
Spets efter 500m: 5 Arewehavingfun
SkrÀllen: 12 Hurray Boko
Ranking: A 8 B 11,5,12,4,6,10,7,3,1 C 2,9
Spela pÄ loppet hos 888sport
V75-6
Ett Stolopp över 2140 meter och jag har streckat tvÄ hÀstar, 3 Grace River har tre vinster pÄ lika mÄnga starter och spÄret hÀr ska inte innebÀra nÄgra problem och trÀnare Magnus Dahlén aviserar ett offensivt upplÀgg och dÄ tror jag att Jorma Kontio som kör hÀsten sitter i ledningen i ett tidigt skede och om hon kan fÄ fuska bort en del av loppet i spets sÄ kan det rÀcka lÄngt hÀr, 15 Stonewashd Diamant har plockat fyra vinster pÄ de fem senaste loppen och hon har en stark speed att tillgÄ och trots dubbla tillÀgg hÀr sÄ kan hon bli svÄr att stÄ emot över det lÄnga upploppet. Det blir helstÀngt huvudlag som senast men vanlig vagn nu istÀllet för bike som senast rapporterar man frÄn stallet, vid ytterligare gardering kan 8 Vikens Fingerprint som kommer med tre raka segrar vara tÀnkbar men det har varit frÄn ledningen och dit fÄr hon svÄrt att komma den hÀr gÄngen men hon Àr kvick ivÀg sÄ hon borde kunna hitta ut frÄn innerspÄret pÄ tillÀggsvolten i ett tidigt skede och om det klaffar med positionerna sÄ kan hon ha vissa möjligheter hÀr men hon fÄr ses frÀmst som ett platsbud. Det blir eventuellt en bike meddelar Mikael Fellbrandt och det kan vara intressant.
Min Vinnare: 3 Grace River
Spets efter 500m: 3 Grace River
SkrÀllen: 9 Am I Wrong
Ranking: A 3,15 B 8,9,14,10,13 C 2,6,7,11,12,1,4,5
1500 kr startbonus hos 888sport
V75-7
Vi avslutar V75 med ett lopp över 2140 meter och jag har streckat tre hĂ€star, 3 Magic Happens Ă€r bĂ€ttre Ă€n raden och stĂ„r pĂ„ tur för seger nu och han spurtade fint i skymundan senast och gĂ„r ner en del i klass hĂ€r och frĂ„n ett bra utgĂ„ngslĂ€ge hĂ€r sĂ„ sitter han bra pĂ„ det direkt och kan blanda sig i segerstriden. Det blir ett norskt huvudlag och jĂ€nkarvagn som senast, 10 Dream Night Palema har varit ute mot hĂ„rdare motstĂ„nd Ă€n det nĂ€r han var med i Europaderbyt tidigare i höstas hĂ€r men han svek senast frĂ„n ledningen men tĂ€vlade med brodd första gĂ„ngen dĂ„ och det kan ha varit förklaringen till den sĂ€mre insatsen och om Ă
ke Svanstedt kan servera hÀsten en fin löpning sÄ kan han bli att rÀkna med hÀr och dessutom kÀnns han klart bÀttre nÀr han fÄr attackera bakifrÄn, 4 Minnestads Ecuador var duktig vid vinsten nÀst senast och gör nu första starten med framspÄr och jÀnkarvagn hÀr och det kan förbÀttra startsnabbheten en del men det Àr inte sÀkert att han kan ta sig förbi nummer 1 Gianluca Boko frÄn start men han kan fÄ en bra resa i andraspÄr och kan utmana om en framskjuten placering hÀr.
Min Vinnare: 3 Magic Happens
Spets efter 500m: 1 Gianluca Boko
SkrÀllen: 6 Tayson Bi
Ranking: A 3 B 10,4,7,1,6,9,12,11 C 5,2,8
Spela pÄ loppet hos 888sport
Lycka till & Gott Nytt Ă
r
/ Henrik Hilmersson
Kommentarer
Logga in eller skapa ett konto för att kommentera