Söndag men Äterigen V75-tÀvlingar och denna gÄngen arrangeras tÀvlingarna av Dannero travbana. Vi kommer fÄ njuta av bland annat Kriteriestoet samt 1 Hail Mary, men dagens höjdpunkt pÄ förhand Àr ÀndÄ Svenskt Kallblodskriterium med 600.000kr i förstapris.
Nedan följer mina V75-tips.
Jag spelar med en spik. 1 Hail Mary i den femte avdelningen.
V75 Tips Dannero Söndag 8/8
V75-1 1,3,4
V75-2 3,5,7,8,11
V75-3 2,6,7,8,9
V75-4 1,2
V75-5 1 Hail Mary
V75-6 4,5,10,14
V75-7 8,10,14,15
2400 rader x 0,50 = 1200 kr
DD Tips Dannero Söndag 8/8
DD1: 5,10
DD2: 8,10,14,15
8 rader x 30 kr = 240 kr
Spelbolag med fasta odds pÄ trav:
bet365 - Casumo - LeoVegas - Unibet
V75-1 2140m auto
Dags för Kriteriestoet med 350.000kr i förstapris.
1 Bato Tösen har verkligen imponerat pÄ slutet och kommer till dagens start med tre raka segrar pÄ kontot. Vid samtliga segrar har denna kvicka treÄring tagit hand om ledningen direkt för att sen hÄlla den positionen hela vÀgen in i mÄl. FrÄn bricka ett talar mycket för att man Àr den troliga ledaren av loppet pÄ nytt och vÀl i den positionen kommer man sen bli svÄrslagen. Noterbart Àr dock att man innan seger staplandet pÄ slutet noterats för fyra raka galopper, vilket sÄklart Àr anmÀrkningsvÀrt. Men felfri idag Àr detta en bra segerchans i loppet.
3 Dunungen Ă€r en segervan tjej som segrat i fem av sina sex starter i livet. Hon gick den snabbaste tiden i uttagningarna och frĂ„n ett bra utgĂ„ngslĂ€ge ska hon ses med bra segerchans pĂ„ nytt. Vid samtliga starter har hon dĂ€remot gĂ„tt i ledningen, en position som lĂ€r vara upptagen ikvĂ€ll. Men det Ă€r Ărjan Kihlström i vagnen i ett storlopp och dessutom barfota runt om för första gĂ„ngen vilket Ă€r intressant.
NÀmner Àven 4 Nordsjö Anna som aldrig kunde gÄ i nÀrkamp med Dunungen i den senaste starten men detta Àr ett sto som har visat sig besitta fin fart och med den rÀtta resan idag kommer hon spurta ner mÄnga tillslut.
Min Vinnare: 1 Bato Tösen
Spets efter 500m: 1 Bato Tösen
SkrÀllen:
Ranking: A 1,3,4 B 2,6,10,11,9 C 12,5,7,8
V75-2 2640m volt
2 Hombre D Àr en kapabel fyraÄring som idag har en intressant uppgift. Hombre D har pÄ slutet varit ute i sÄvÀl SprintermÀstaren som Kungapokalsfinal och införskaffat sig rutin och hÄrdhet. Idag stÄr man bra inne i loppet och med ett bra utgÄngslÀge pÄ start ska det bli spÀnnande att se honom i ledningen. Sett till kapaciteten han har visat borde han ha mer pengar pÄ kontot, men med ett humör som grusat mÄnga fina insatser sÄ stÄr man fortfarande kvar pÄ start idag. Han möter visserligen nÄgra tuffa konkurrenter, men vÀl i ledning kommer han bli tuff för konkurrenterna att ta sig förbi.
7 Speedy Tilly Àr en sexÄring som gjort det okej för Robert Bergh i sommar Àven om han Ànnu inte riktigt kommit upp till den nivÄn han visade under förra Äret. Kapacitet vet vi finns dÀr för att utmana ikvÀll, och skulle Robert Bergh lyckas trimma upp formen lite extra till dagens start Àr man ett givet segerbud i loppet.
En som dÀremot kommer med toppform till dagens start Àr 8 Let's Go Ernie. Han har imponerat pÄ slutet Àven om man inte fÄtt sÀtta nosen först över mÄllinjen. Skulle det klaffa lÀngs vÀgen hÀr och man fÄr spara speeden in pÄ upploppet kommer man passera mÄnga tillslut.
5 Berra Steel har tre segrar pÄ de fyra senaste starterna och kommer med bra form. Det Àr anmÀlt barfota runt om för andra gÄngen i livet, senast man gick barfota blev det seger pÄ bra sÀtt. Hittar man bara ner frÄn spÄr fem i volten pÄ start ska man inte nonchaleras i loppet.
Min Vinnare: 2 Hombre D.
Spets efter 500m: 2 Hombre D.
SkrÀllen: 8 Let's Go Ernie.
Ranking: A 2,7 B 8,5,11,6,3,4,10 C 13,12,9,1
V75-3 2140m volt
7 Fox Star Visade fin form för fyra starter sedan nÀr man gjorde det bra i fin stil som fyra bakom segraren Fifty Cent Piece. För tvÄ starter sedan fick man utdelning pÄ formen och fick sÀtta nosen först över mÄllinjen nÀr man vann ett enklare lopp i SkellefteÄ. Fox Star har vunnit tre av sina fem segrar frÄn ledningen, men fungerar lika bra bakifrÄn och Àr den med högst segerchans i loppet.
6 Todays Estelle hade inte startat pÄ en mÄnad inför den senaste starten och blev trött tillslut den gÄngen. Det troliga Àr att Todays Estelle behövde lopp i kroppen och lÀr dÀrför vara förbÀttrad formmÀssigt till dagens start. Det blir Àven Äter Per Linderoth som visats sig trivas bra med hÀsten. Han har kört Todays Estelle tre gÄnger tidigare och det har resulterat i tvÄ segrar och en andraplats.
SkrÀllen Àr 8 Valle E.W som enkelt vann ett P21-lopp senast och Àven om det var mot betydligt enklare motstÄnd Àn vad man stÀlls emot ikvÀll sÄ var intrycket mersmakande. Kommer man till bra frÄn start hÀr idag kommer man kunna smyga med in pÄ upploppet och vÀl nÀr mÄllinjen nÀrmar sig komma man kunna avsluta vasst.
Min Vinnare: 7 Fox Star Visade
Spets efter 500m: 2 Gift Frome Love
SkrÀllen: 8 Valle E.W
Ranking: A 7,6 B 8,2,9,5,1,14,12,3 C 4,10,13,15,11
V75-4 2140m auto
Dagens höjdpunkt stÄr pÄ menyn hÀr, Svenskt Kallblodskriterium med 600.000kr i förstapris.
De tvĂ„ favoriterna pĂ„ förhand som ocksĂ„ Ă€r stallkamrater 1 Tangen Ove och 2 Tangen Minto vilka bĂ„da var helt överlĂ€gsna i sina uttagningslopp. BĂ„da hĂ€starna tog hand om ledningen direkt och gick sedan undan till enkla segrar, man vann med nĂ€stintill halva upploppet ner till sina konkurrenter. KĂ€nslan pĂ„ förhand Ă€r att den som tar han om ledningen frĂ„n start kommer ha ett klart övertag pĂ„ stallkamraten och de övriga konkurrenterna i loppet. Jag anser att 2 Tangen Minto Ă€r den tuffare av hĂ€starna och dĂ€rför blir detta min förstahĂ€st i loppet. Ăven om det kĂ€nns givet att dubbla upp och plocka med stallkamraten 1 Tangen Ove pĂ„ kupongen. Detta eftersom man inte riktigt vet hur Ăystein Tjomsland och stallet runt hĂ€starna kommer lĂ€gga upp loppet dĂ„ man pĂ„ förhand pĂ„ egen hand helt kan vĂ€lja hur loppet ska arta sig.
Ska man nÀmna nÄgon dÀr bakom sÄ Àr 4 Mjölner Malvin en riktigt kantboll som inte ska nonchaleras vid större gardering. Han slog Tangen Ove för tvÄ starter sedan och ska idag tÀvla barfota bak precis som han gjorde vid den segern.
Min Vinnare: 2 Tangen Minto
Spets efter 500m: 1 Tangen Ove / 2 Tangen Minto
SkrÀllen:4 Mjölner Malvin
Ranking: A 2,1 B 4,3,6,9,5,7 C 12,8,10,11
V75-5 2140m auto
HÀr hittar vi omgÄngens enda spik, 1 Hail Mary. Detta Àr en femÄrig som inte behöver nÄgon nÀrmare presentation. Ett topphÀst frÄn Robert Bergh dÀr man har siktet instÀllt pÄ att vara med i de allra största loppen under hans karriÀr. Idag Àr det genrep inför en tilltÀnkt start i Jubileumspokalen. Hail Mary Àr derbyvinnaren men har inte riktigt fÄtt det att lossna fullt ut i Är. I den senaste starten fick han det inte alls att stÀmma. Men nÀr han Äterkommer med mer Àn 30 dagars vila sÄ har han visat sig fungerat bra och har vunnit samtliga starter. Jag rÀknar med att Robert Bergh har slipat pÄ honom hemma i trÀning och att man kommer komma ut som den vÀrldsstjÀrna han Àr idag. Hail Mary har 18 segrar pÄ sina 24 starter i livet och ska frÄn bricka ett idag ses med klart störst segerchans. Han Àr kvick ivÀg frÄn start och skulle han lyckas hÄlla upp ledningen ska detta vara en straffspark. Kan vinna loppet frÄn andra positioner ocksÄ sÄ Àr inte beroende av ledningen för att vinna. Spik.
Motbud
6 From The Mine Àr den som kommer utmana Hail Mary frÄn start och skulle Magnus A Djuse hitta till ledningen hÀr med sin hÀst Àr man det givna motbudet pÄ förhand. From The Mine har 16 segrar pÄ 23 försök i spets. Hade tvÄ raka segrar pÄ kontot frÄn just ledningen innan man i den senaste starten blev av med just den positionen och fick Àven dÄ se segersviten brytas. Formen Àr fortsatt bra och Àr ett givet streck pÄ kupongen vid gardering.
NÀmner Àven 4 Selmer I.H. som utmanade From the Mine frÄn dödens för tvÄ starter sedan, men det blev en kort galopp före mÄl dÄ och den dagen var förstörd. I den senaste starten visade han att formen fortsatt Àr bra dÄ man gjorde det bra som tvÄ. Kan vara en superskrÀll och ska inte nonchaleras vid gardering.
Min Vinnare: 1 Hail Mary
Spets efter 500m: 1 Hail Mary
SkrÀllen: 4 Selmer I.H.
Ranking: A 1 B 6,9,4,3,7,10 C 5,2,8
V75-6 2140m auto
5 Bon Bini har imponerat sedan han kom till trÀnaren Oskar J Andersson, detta femÄriga sto har gjort det bra varje gÄng. Bon Bini Àr bÄde stark och snabb, och har visat sig besitta bra kapacitet för klassen. Idag har man bricka ett pÄ mellanvolten, vilket borde innebÀra en snabb start men det finns ocksÄ en liten risk för att det kan strula. Men hittar man snabbt ut i ett andraspÄr kommer Bon Bini bli svÄr att stÄ emot ikvÀll. Med en formkurva som Àr bra Àr detta min förstahÀst i loppet.
10 Mellby Harissa Àr ett femÄrigt sto som besitter hög grundkapacitet men har en form som Àr svÄrbedömd. Hon Àr klart bÀttre Àn vad resultatraden antyder och de dagar hon tÀvlar pÄ topp har hon en tung avslutning som fÄ kan stava till hÀr. Hon stÄr bra inne i loppet penningmÀssigt och till 16% tycker jag hon ska streckas pÄ kupongen.
NÀmner Àven 14 Iceland Falls som Àr vÀldigt fartfylld och har bÀttre form Àn vad som syns i programmet. I den senaste starten gick hon bra i en vass avslutning och för tvÄ starter sedan stod hon för en stark upphÀmtning efter galopp. Hon kan öppna okej och bör sitta bra pÄ det direkt i loppet. FÄr hon spara speeden till avslutningen kommer hon kunna fÀlla mÄnga. SkrÀll.
Min Vinnare: 5 Bon Bini
Spets efter 500m: 4 Mellby Image
SkrÀllen: 14 Iceland Falls
Ranking: A 5,10 B 14,4,12,7,3,9 C 11,6,1,2,8,13
V75-7 2140m volt
14 Lome Storm har idag en intressant uppgift, han stÄr bra till som ensam pÄ 40m tillÀgg, vilket bör innebÀra en bra start. Lome Storm Àr stark och rejÀl, han tÄl att gÄ i högt tempo hela vÀgen. TrÀnaren och kusken Robert Bergh kommer nog försöka utnyttja hÀstens styrka vilket innebÀr ett offensivt upplÀgg frÄn start. Formen Àr bra och man har slutat pÄ pallen i de fyra senaste starterna varav tvÄ gÄnger fÄtt segerdefilera. I den senaste starten galopperade man med 500m kvar till mÄl, men stod för en mycket bra upphÀmtning och kunde ÀndÄ gÄ i mÄl som trea. FörstahÀst.
15 Emil Mollyn har visat att han besitter hög kapacitet och stÄr ikvÀll ensam pÄ 60m tillÀgg. Han har gÄtt tider som skulle duga bra mot de bÀsta kallbloden i Norden. För tvÄ starter sedan gick han i mÄl som fyra och tiden hade landat pÄ en hög 1.22-tid utan fel. Emil Mollyn Àr allround men har sin vassa avslutning som frÀmsta vapen. Att man kommer att komma ivÀg bra frÄn start rÄder det inget tvivel om. Idag Àr det Àven anmÀlt barfota runt om för första gÄngen i karriÀren? Vilket kÀnns mycket intressant pÄ förhand. Givet streck.
Plockar Àven med 10 Tangen Svenn som Àr en fyraÄring som visat sig vara under fin utveckling. Det Àr anmÀlt barfota runt om för första gÄngen vilket Àr spÀnnande. Med en bra start kan man snabbt vara ikapp starthÀstarna och i sÄ fall Àr han frÀmsta motbudet att fÄnga in för de tvÄ ovan nÀmnda hÀstarna.
Min Vinnare: 14 Lome Storm
Spets efter 500m:
SkrÀllen: 10 Tangen Svenn
Ranking: A 14,15 B 10,8,5,11,1,12,7 C 13,9,6,2,4,3
Lycka till med spelet
Oliver Bergman
Kommentarer
Logga in eller skapa ett konto för att kommentera