Vi bjuds på hela 6 Premier League-matcher i kväll.
Jag har analyserat samtliga matcher grundligt, gått igenom form och skadeläge och hittat 6 bra spel.
***
Arsenal-Huddersfield
Unibet 1.21-7.60-15.00
Mitt spel: Arsenal -1.5 mål. Odds: 1.60.
Kommentar: Huddersfield ser allt mer slitet ut. Inte alls konstigt att man som nykomling tappar tempo när matcherna kommer allt tätare. Dessutom är det inte bra för laget att man saknar trion: Rajiv van La Parra (13 matcher/1 mål) (yttern är avstängd), innermitten Phillip Billing (7/0) samt yttern Kasey Palmer. (3/0) Det här gör ”Hudds” valmöjligheter ännu färre, och en sliten trupp bör få det för tufft på Emirates.
Få problem i ett allt bättre Arsenal, återfår sannolikt Mesut Ozil.
***
Bournemouth–Burnley
Unibet 2.06-3.45-4.00
Mitt spel: 1. Odds: 2.06.
Kommentar: Ligasjuan Burnley har så klart överraskat. Men jag är inne helt på Polsäters rek. Läs den här (mycket välskriven och bra rek) som påpekar flera olika faktorer som visar att Burnley sannolikt kommer åka hiss nedåt i tabellen.
På spelarfronten är det inte mycket att skriva om, hemmalaget återfår sin kapten Simon Francis efter avstängning. Bournemouth är på gång, bra bakåt – hållit nollan senaste tre matcherna. Senaste insläppta kom hemma mot Chelsea (0–1).
Chelsea–Swansea
***
Unibet 1.20-7.75-17.00
Mitt spel: Swansea +2 mål asian. Odds: 1.84.
Kommentar: Lite lurig match för Chelsea som börjar se slitet ut. Dessutom är skadelistan lång. Saknar nu David Luiz (8/1), Michy Batshuayi (7/2), Charly Musonda (2/0), Victor Moses (6/0) och Kenedy (070). Det gör Costas alternativ allt färre. Det – slitna och skadade spelare – ihop med underskattning gör att jag tror att Swansea kan störa Chelsea rejält. Swansea såg klart förbättrat ut senast mot Bournemouth och kommer spela desperat. Spelet +2 asian innebär att vi förlorar spelet om Chelsea vinner med tre mål eller med. Får pengarna tillbaka vid 2-målsseger. Resten vinner vi på.
***
Everton–West Ham
Unibet 2.40-3.35-3.25
Mitt spel: Everton över 1.5 kort. Odds: 1.75.
Kommentar: Evertons insats senast mot Southampton var bland det blekaste jag sett i år när det handlar om Premier League. Inget fungerar, det gnälls, och det ser otroligt taffligt ut. I det här läget är det bara en sak som gäller – ta på blåställen och gå ut och kör. Jag tror vi får se en helt annan inställning här av ett utskällt Everton. Och laget bör plocka minste två kort…
West Ham? Ser heller inte bra ut – så det är en riktig ångestmatch mellan två lag helt ur slag.
Everton har dessutom nya problem då båda backarna Leighton Baines (13/2) och Michael Keane (11/0) skadade sig senast och kan ej vara med i kväll. Andra backar som saknas sedan tidigare är Ramiro Funes Mori (0/0) och Seamus Coleman (0/0). Sedan är forwarden Oumar Niasse (7/5) avstängd för diving.
West Ham har inga nya problem och saknar åter Javier Hernandez (11/4), Michail Antonio (9/1), James Collins (3/0) och Jose Fonte (8/0).
***
Manchester City–Southampton
Unibet 1.22-7.50-14.00
Mitt spel: Man City -1.5 mål. Odds: 1.65.
Kommentar: Manchester City är bara bäst i Premier League. Man spelar en otroligt fin fotboll, och har bredden som gör att truppen inte blir sliten trots ”dubblering” med Champions League-spel. Ännu en fördel: truppen är i princip befriad från skador. Southampton övertygar inte – tagit fyra segrar i år. Det not fyra av de fem sämst placerade lagen i ligan. Mot tuffare motståndare duger man inte alls till.
3–0?
Läs hela min rek här!
***
Stoke–Liverpool
Unibet 6.40-4.65-1.53
Mitt spel: Liverpool -2.5 hörnor.
Kommentar: Stoke har varit en besvikelse den här säsongen. Dragit med mycket skador i backlinjen, och det har så klart påverkat en del. Saknar nu åter backen Geoff Cameron (7/0) samt starke förstamålvakten Jack Butland (11/0). Vänder det för Stoke i kväll? Jag tycker inget tyder på det, man har tre raka matcher utan seger trots ett bra schema (Leicester, Brighton, Palace).
Liverpool ser betydligt bättre ut och kommer närmast från en fin insats mot Chelsea och återfår här lirare som Emre Can, Sadio Mane och Roberto Firmino. De två senaste satt på bänken sist – men lär starta här. Plus!
Jag tror ett spelförande och offensivt Liverpool både vinner matchen och hörnmatchen. Pool -2.5 hörnor känns väldigt bra till 1.87 hos Unibet. Mot ett liknande motstånd (Southampton) vann Pool hörnmatchen med 10-2.
***
I går såg ut att gå mot ett litet plusresultat.
Men då säckade WBA ihop totalt – tappade 2–0 hemma mot Newcastle – och istället blev det ett fiasko för min del. Bara 1/4 och så klart inte okej.
Jag försöker studsa tillbaka i form direkt. Det känns i alla fall bra på förhand...
***
Lukaku är riktigt formsvag och frågan är om inte Mourinho väljer att starta Zlatan i kvällsmatchen mot Arsenal på lördag?
***
Med tanke på att det är sex stycken PL-matcher på Topptipset kommer här även ett Topptips-förslag hos Svenska Spel :
Arsenal–Huddersfield 1
Bournemouth–Burnley 1
Chelsea–Swansea 1x
Everton–West Ham 1X2
Manchester City–Southampton 1
Stoke–Liverpool 2
Motherwell-Celtic x2
Rangers–Aberdeen 1X2
36 kr x10 = 360 kronor.
***
/Ulrik.
Kommentarer
Logga in eller skapa ett konto för att kommentera