KvÀllens V64 tÀvlingar avgörs i RÀttvik och hÀr följer min lösning av omgÄngen.
Jag spikar endast i V64-2 pÄ nummer 4 Orvar Mollyn som inte riktigt rÀckte till mot lite tuffare motstÄnd i senaste starten men han skötte sig ÀndÄ godkÀnt som femma bakom vinnande Stumne Fyr. Innan det sÄ hade han fyra raka vinster och nu Àr det debut över lÄng distans men det tror jag kommer att fungera vÀl och om Dagfinn Aarum som kör hÀsten kan servera honom en bra löpning i den frÀmre trÀffen sÄ tror jag han blir svÄr att stÄ emot över upploppet.
V64-1 1,2,3,4,6,8
V64-2 4 Orvar Mollyn
V64-3 1,2,3,7,9,10
V64-4 2,4
V64-5 2,9,10
V64-6 3,5,9
648 rader x 1 = 648 kr (spelar utdelning endast pÄ 6 rÀtt)
Dagens Dubbel
DD1: 9 Vine Vision
DD2: 3,5,9
3 rader x 50 kr = 150 kr
HÀr kan du spela pÄ fasta odds pÄ trav:
bet365 , Unibet , 888sport , MrGreen, LeoVegas
V64-1
Vi inleder V64 med ett lopp över 2140 meter och jag har streckat sex hÀstar, 6 Kimbee Dream trivdes inte pÄ banan i Mariehamn senast. Med en vass startkusk i Tomas Pettersson sÄ tror jag han kör sig till spets frÄn springspÄret hÀr och skulle sÄ bli fallet sÄ kan han leda loppet lÀnge om han slipper att utstÄ alltför hÄrd press under vÀgen, 4 Golden News har varit ute mot hÄrt motstÄnd pÄ sistone och gÄr ner i klass hÀr. Nu Àr det ett fjÀrdespÄr i volten men om han kliver ivÀg i rÀtt gÄngart sÄ kan det rÀcka lÄngt hÀr, 2 Tzatziki fullföljde bra till fjÀrdeplatsen bakom vinnande Hunkydory Degato senast. FrÄn ett bra utgÄngslÀge hÀr sÄ kan han fÄ en fin löpning i den frÀmre trÀffen och kan bli att rÀkna med hÀr, 8 Van Kronos har inte fÄtt det att stÀmma pÄ lÀnge men nu Àr det debut i ny regi för Oskar Kylin Blom och om det klaffar med positionerna och blir ett uppskruvat tempo pÄ tillstÀllningen sÄ kan han duga mot det hÀr gÀnget.
Min Vinnare: 6 Kimbee Dream
Spets efter 500m: 6 Kimbee Dream
SkrÀllen: 1 VÀsterbo Realworld
Ranking: A 6,4 B 2,8,1,3,10,5,7 C 12,9,11
Bonus: Upp till 1000 kr spelkrediter hos bet365
V64-2
Ett Kallblodslopp över 2640 meter och jag har spikat nummer 4 Orvar Mollyn som inte riktigt rĂ€ckte till mot lite tuffare motstĂ„nd i senaste starten men han skötte sig Ă€ndĂ„ godkĂ€nt som femma bakom vinnande Stumne Fyr. Innan det sĂ„ hade han fyra raka vinster och nu Ă€r det debut över lĂ„ng distans men det tror jag kommer att fungera vĂ€l och om Dagfinn Aarum som kör hĂ€sten kan servera honom en bra löpning sĂ„ tror jag han blir svĂ„r att stĂ„ emot över upploppet, vid gardering kan 1 Gnistas Filur som har tagit bĂ„da sina tidigare segrar över den lĂ„nga distansen vara tĂ€nkbar. Han gjorde ett bra lopp senast och gick bra till slut Ă€ven om han blev störd av en galopperande hĂ€st och tappade en del mark. FrĂ„n ett perfekt lĂ€ge hĂ€r sĂ„ kan han fĂ„ en fin resa i den frĂ€mre trĂ€ffen och skulle min spik ha en sĂ€mre dag eller göra bort sig med galopp sĂ„ kan han vara lĂ„ngt framme hĂ€r, 2 Inge Ă
lj Äterkom efter lÄng frÄnvaro senast och kan vara klart förbÀttrad med lopp i kroppen. Han kan öppna bra och kanske kan nÄ ledningen efter en bit och skulle sÄ bli fallet sÄ kan han leda loppet lÀnge men han fÄr ses frÀmst som ett platsbud.
Min Vinnare: 4 Orvar Mollyn
Spets efter 500m: 2 Inge Ă
lj
SkrĂ€llen: 2 Inge Ă
lj
Ranking: A 4 B 1,2,8,11,6,3 C 9,10,5,7,12
Spela pÄ loppet hos bet365, Unibet, LeoVegas
V64-3
Ett lopp över 2140 meter och jag har streckat sex hÀstar, 1 B.B.S.Balou Àr under rejÀl utveckling och han var duktig som trea nÀst senast och gÄngen efter det sÄ blev det en överlÀgsen seger. Med endast tvÄ motstÄndare pÄ startvolten hÀr sÄ tror jag att han kan nÄ ledningen och skulle han fÄ trolla bort en del av loppet i spets sÄ kan det rÀcka lÄngt hÀr. Han blev osÀker med barfota runt om som det var senast sÄ dÀrför blir det Ätminstone skor fram denna gÄng meddelar Olle Alsén, 9 Solitary Champ har gjort tvÄ starter för Oskar Kylin Blom och har gjort det bra i bÄda dessa. Nu har han inte startat sedan mars och har varit struken för feber och kan behöva loppet men frÄn springspÄr pÄ tillÀggsvolten hÀr sÄ kan det bli en bra start och om han kan slinka ner i ett vettigt slaglÀge sÄ kan han göra sig gÀllande direkt i comebacken hÀr, 7 One Direction kommer med fin form och han gjorde det bra nÀr han vann ett billigt lopp för tre starter sedan i Lindesberg och senast sÄ höll han farten bra till andraplatsen bakom vinnande Vikens Brummer. Med en bra löpning hÀr sÄ kan han blanda sig i segerstriden pÄ nytt, 2 V.S.Selma tog en fotoseger senast och om Viktor Lyck som kör hÀsten kan ge henne en bra löpning sÄ kan hon vara lÄngt framme pÄ nytt.
Min Vinnare: 1 B.B.S.Balou
Spets efter 500m: 1 B.B.S.Balou
SkrÀllen: 10 Make Me Young
Ranking: A 1 B 9,7,2,10,3,4,8,5,6,13,14 C 15,12
Bonus: Upp till 1000 kr spelkrediter hos bet365
V64-4
Ett Amatörlopp över 1640 meter och jag har streckat tvĂ„ hĂ€star, 4 Shadow blev för hetsig pĂ„ Visby och kastade sig i galopp senast men innan det sĂ„ hade han tvĂ„ raka segrar. Han Ă€r startsnabb och felfri hĂ€r sĂ„ tror jag att Peter Larsson som kör hĂ€sten har ledningen i sikte och skulle han komma till spets utan nĂ„gon större strid sĂ„ Ă€r mycket vunnet och han ska rĂ€knas tidigt hĂ€r. Det blir inga Ă€ndringar utan helstĂ€ngt huvudlag med hĂ„l samt vanlig vagn och barfota runt om, sĂ€ger Rikard Lindh, 2 Royal Sensation E. kommer med tvĂ„ raka segrar förvisso mot lite billigare motstĂ„nd i Arvika men frĂ„n ett bra spĂ„r hĂ€r sĂ„ sitter Linda Artursson som kör hĂ€sten bra till omgĂ„ende och med en fin löpning hĂ€r sĂ„ kan hon vara lĂ„ngt framme pĂ„ nytt, vid ytterligare gardering kan 7 B.B.S.Day Dream som har bra form vara tĂ€nkbar. Han avslutade bra till andraplatsen bakom vinnande Starâs Fighter senast och gĂ„ngen innan det sĂ„ blev det seger och om Frida Asplund som kör hĂ€sten kan slinka ner i ett vettigt slaglĂ€ge sĂ„ kan han duga en bit hĂ€r men fĂ„r ses frĂ€mst som ett platsbud.
Min Vinnare: 4 Shadow
Spets efter 500m: 4 Shadow
SkrÀllen: 12 Uptown Girl
Ranking: A 4,2 B 7,12,6 C 9,5,10,1,3,11,8
Spela pÄ loppet hos bet365, Unibet, LeoVegas
V64-5
Ett Uttagningslopp Dam-SM 2019 över 2140 meter och jag har streckat tre hÀstar, 9 Vine Vision har levererat bra insatser i samtliga fem tidigare starter i Är och vid vinsten i senaste starten sÄ tog han över ledningen med 1350 meter kvar av loppet och gick undan till seger. Emilia Leo körde hÀsten vid vinsten senast ocksÄ och med en fin löpning hÀr sÄ kan det bli en ny seger, 2 B.B.S.Poetry har gjort bort sig med galopp i de tvÄ senaste starterna. Felfri hÀr sÄ tror jag att Lina Björck som kör hÀsten har ledningen i sikte och om hon skulle fÄ bestÀmma i spets hÀr sÄ kan hon leda loppet lÀnge och hon ska rÀknas tidigt, 10 Fast Food Hanover stumnade i ledningen senast och fick nöja sig med femteplatsen i ett försök till SprinterMÀstaren som vanns av Adde S.H. senast. HÀr gÄr han ner i klass och om Ida Riesterer som kör hÀsten kan hitta en bra rygg att gÄ i under slutrundan och det blir ett uppskruvat tempo pÄ loppet sÄ kan han bli farlig den sista biten.
Min Vinnare: 9 Vine Vision
Spets efter 500m: 2 B.B.S.Poetry
SkrÀllen: 2 B.B.S.Poetry
Ranking: A 9 B 2,10,3,4,5,1,8 C 6,12,11,7
Bonus: Upp till 1000 kr spelkrediter hos bet365
V64-6
Vi avslutar V64 med ett Stolopp över 1640 meter och jag har streckat tre hĂ€star, 5 Avantis Red Witch Ă€r kvick ut och med spetslĂ€ge över kort distans hĂ€r sĂ„ kan hon leda loppet lĂ€nge om hon slipper att utstĂ„ alltför hĂ„rd press i ledningen. Inga Ă€ndringar Ă€r planerade utan det blir troligen norskt huvudlag samt en vanlig vagn och barfota runt om meddelar Jenni H Ă
sberg, 3 Desideria De Soze har dragits med trÄkiga lÀgen pÄ sistone men har nu fÄtt ett bÀttre spÄr och om Jessika SidbÀck som kör hÀsten kan servera henne en bra löpning sÄ kan det vara lÀge för en efterlÀngtad seger, 9 Avena Jet blev avslagen pÄ linjen nÀst senast. GÄngen efter det sÄ gick hon en bra avslutning via 12 tempo sista 800 meterna till tredjeplatsen bakom vinnande Admiral As och om Ville Karhulahti som kör hÀsten hÀr kan bli fint framdragen under slutvarvet sÄ fÀller hon mÄnga hÀstar till slut och hon ska rÀknas tidigt hÀr.
Min Vinnare: 5 Avantis Red Witch
Spets efter 500m: 5 Avantis Red Witch
SkrÀllen: 1 Min Vilja
Ranking: A 5 B 3,9,8,1,4 C 12,2,7,11
Spela pÄ loppet hos bet365, Unibet, LeoVegas
Lycka till
/ Henrik Hilmersson
Kommentarer
Logga in eller skapa ett konto för att kommentera