V64 Tips Eskilstuna 15/2

Publicerad pÄ 15 Feb 2021 - 09:21

DrTrav

DrTrav

15 Feb 2021 - 09:21

V64 hÀmtar vi pÄ frÄn Eskilstuna pÄ MÄndagskvÀllen. Min Lösning pÄ omgÄngen finner ni nedan.

Jag spelar med en spik och den hittar vi i den femte avdelning. 7 Rose Stahl blir kvÀllens enda spik.

V64-tips Eskilstuna MÄndag 15/2
v64-1 5,6,9,10
v64-2 2,3,5,7,8,10
v64-3 3,5,6,12
v64-4 3,4
v64-5 7 Rose Stahl
v64-6 1,5,9

576 x 1kr = 576kr (spelar utdelning pÄ endast 6 rÀtt)

DD-tips Eskilstuna MÄndag 15/2
DD-1 7 Rose Stahl
DD-2 1,5,9

3 rader x 70kr = 210kr

Spelbolag med fasta odds pÄ trav:
bet365 - Casumo - LeoVegas - Unibet

V64-1 1640m auto
5 Maximus M.M Ă€r min givna förstahĂ€st, jag var lĂ€nge inne pĂ„ att spika denna sjuĂ„ring. Detta med anledning av att han Ă€r en av fĂ„ betrodda med bevisad form inför dagen start. I den senaste starten var man med i segerstriden hela vĂ€gen in pĂ„ mĂ„llinjen och blev slagen i sista stegen. Maximus M.M Ă€r startsnabb och Ă€r min troliga ledare av loppet efter en bit. Över den korta distansen tror jag man kommer bli tuff för övriga att ta dig förbi. Fem av sina sju segrar i karriĂ€ren Ă€r tagna frĂ„n ledningen. FörstahĂ€st.

6 Riptide R.D hĂ„ller hög kapacitet och hade kvalat in till V75 finalerna pĂ„ Solvalla senast, men blev struken inför den starten. Inför kvĂ€llen start Ă€r sĂ„klart formen ett frĂ„getecken men sett till kunnande och kapacitet ska man Ă€ndĂ„ rĂ€knas tidigt. Är man nĂ„gorlunda i ordning kommer man ge min förstahĂ€st i loppet en rejĂ€l match om segern. Gynnas om det skulle bli hĂ„rt tempo pĂ„ loppet. Tidig.

10 Jaguar Hill Àr intressant ikvÀll Àven om man inte fÄtt det att fungera pÄ slutet. Har nu fÄtt tre starter i kroppen för trÀnaren Emilia Leo, utan att fÄ nÄgon utdelning. IkvÀll ska man utrustas med amerikansk vagn och skulle tempot bli högt finns kapacitet för att utmana om segern.

Min Vinnare: 5 Maximus M.M
Spets efter 500: 5 Maximus M.M
SkrÀllen: 10 Jaguar Hill
Rankingen: A: 5 B 6,10,9,4,8 C 2,1,7,3

V64-2 1640m auto
Ett öppet lopp pÄ förhand dÀr det finns frÄgetecken pÄ flera hÄll.

5 Orlandina Àr en fyraÄring som oftast stÄr för gedigna och jÀmna prestationer. I den senaste starten fick man ett fint lopp andra utvÀndigt men hade ÀndÄ svÄrt att följa och det sÄg inte helt harmoniskt ut. Var detta endast en tillfÀllighet eller inte? SvÄrt att sÀga. Men i ett spretigt lopp sÄ blir ÀndÄ detta min knappa förstahÀst i loppet. Men jag rekommenderar att gardera pÄ i loppet.

3 New Light JÀger Àr en kapabel sexÄring som nu gör Ärsdebut och formen Àr sÄklart ett frÄgetecken. Men man har ett bra utgÄngslÀge och över den korta distansen Àr man garanterad ett fint lopp och mÄste rÀknas direkt. IkvÀll blir det dessutom Torbjörn Jansson i vagnen för första gÄngen vilket Àr intressant. Tidigt streck.

7 Berra Bus Àr skrÀllen för mig. Man behövde genomgÄ ett kvallopp för att kunna starta hÀr och det Àr en kantboll det Àr jag medveten om. Men att man ska vara spelad pÄ 3% som man Àr i skrivande stund Àr för lÄgt för mig. Han Àr kvick frÄn start och jag skulle inte bli förvÄnad om man sitter i ledningen hÀr efter en bit. Det Àr Jorma Kontio för för första gÄngen i vagnen vilket Àr ett ordentligt kuskplus jÀmfört med Kerstin Hell som kört pÄ slutet. Dessutom vet alla som följer trav att Jorma Kontio frÄn ledningen Àr sÀllan en lÀtt nöt att knÀcka oavsett lopp och hÀst. 3% Àr ett fynd som mÄste med pÄ kupongen.

8 Garzon De Calamar har lottats till ett tufft utgĂ„ngslĂ€ge över den korta distansen, men denna fyraĂ„ring stĂ„r sig bra kapacitetsmĂ€ssigt. I den senaste starten körde man sig till ledningen efter 500m och blev sen slagen sista biten pĂ„ upploppet. Återigen Erik Adielsson upp i vagnen och jag vĂ„gar inte nonchalera Garzon De Calamar. Kommer med pĂ„ systemet.

Min Vinnare: 5 Orlandina
Spets efter 500: 3 New Light JĂ€ger / 7 Berra Bus
SkrÀllen: 7 Berra Bus
Rankingen: A: 5,3,7 B 8,10,2,9,6,12 C 11,4,1

V64-3 2640m volt
5 Victorious Wine gör ikvÀll comeback efter nÀsta tio mÄnaders tÀvlings frÄnvaro. Man har under uppehÄllet bytt trÀnare och Àr numera i trÀning hos Fredrik Linder. Detta Àr en femÄring med hög kapacitet och eftersom det Àven Àr comeback idag för frÀmsta motbudet 3 Yankee Blue sÄ vÀljer jag att utse Victorious Wine till min förstahÀst Àven om bÄda kommer med pÄ systemet. Erik Adielsson i vagnen för första gÄngen.

3 Yankee Blue gör precis som jag nÀmna ovan ocksÄ comeback efter ett lÀngre tÀvlingsuppehÄll ikvÀll. Man gör dessutom en intressant debut för trÀnaren Roni Paldan. Denna femÄring Àr kapabel och har vunnit sex av sina hittills fjorton starter i karriÀren. Man har ett bra utgÄngslÀge och Àr min tidiga ledare av loppet. DÀrifrÄn Àr man hÀsten att slÄ för övriga. Fattas det inte för mycket formmÀssigt Àr man i högsta grad segeraktuell hÀr.

NÀmner Àven 6 Bikila som kommer med bevisad form till dagens start. I den senaste starten höll man starkt som tvÄa efter fÄtt en tuff resa. Med tvÄ lopp i kroppen nu ska man inte nonchalera Marcus Hultmans travare om de fattas lite form hos de tvÄ betrodda. SkrÀll.

Min Vinnare: 5 Victorious Wine
Spets efter 500: 3 Yankee Blue
SkrÀllen: 6 Bikila
Rankingen: A: 5,3 B 6,12,9,11,7,4,10 C 1,8,2

V64-4 2140m auto
VÀljer att lÄsa loppet pÄ tvÄ hÀstar.

3 Bearfire som troligen blir den roliga av dessa tvÄ till streckprocenten. Hon har nu gjort tre starter efter ett lÀngre tÀvlingsuppehÄll och har stÄtt för fina insatser vid bÄda tillfÀllena. Med en formkurva som pekar kraftigt uppÄt och ett perfekt utgÄngslÀge kommer man fÄ en bra position direkt. Mats E Djuse som sitter i vagnen för första gÄngen kan sen sjÀlv vÀlja taktik, jag Àr inne pÄ att man har goda möjligheter att segerdefilera hÀr. FörstahÀst.

4 VÀsterbo Vixen Àr ett annat sto med fin kapacitet. Hon kommer till dagens start med tvÄ segrar pÄ de tre senaste starterna. Formen Àr pÄ topp och man Àr kvick frÄn start. Skulle man hitta till ledningen direkt Àr sÄklart mycket vunnet men oavsett position Àr detta ett ekipage tillsammans kusken Hanna Reiser som mÄste rÀknas tidigt. Blir en del i mitt lÄs.

Söker man ytterligare streck i loppet Àr 10 Naima Sjöhammar tidig. Hon var inte som bÀst i den senaste starten men detta Àr en fyraÄring som kan betydligt bÀttre Àn vad hon visade dÄ. Nu Àr det Äter Kim Moberg i vagnen, tillsammans har de en seger och en tredjeplats pÄ deras tvÄ senaste starter tillsammans. Behöver en del tur frÄn bakspÄr, men skulle det klaffa Àr man med lÄngt framme igen.

Min Vinnare: 3 Bearfire
Spets efter 500: 4 VĂ€sterbo Vixen
SkrÀllen:
Rankingen: A: 3,4 B 10,2,1,6,8,11 C 9,12,7,5

V64-5 2140m volt
HÀr hittar vi kvÀllens enda spik, jag vÀljer att ta stÀllning för 7 Rose Stahl i denna avdelning som annars Àr rejÀlt streck krÀvande om man istÀllet vÀljer att gardera. Detta Àr ett femÄrigt sto som nu fÄtt tvÄ lopp i kroppen inför dagens start. Hon var bra direkt i comebacken och gick i mÄl som tvÄa efter ett ett lopp i rygg pÄ ledaren. I den senaste starten fick hon aldrig se dagens ljus efter man valt att sitta kvar i andraspÄr nÀr tÄget gick. Med de krafterna obrukade frÄn senaste starten hoppas jag vi kommer fÄ se en löpsugen Rose Stahl ikvÀll. Man Àr kvick frÄn start och prickar Mika Forss starten Àr detta min tidiga ledare av loppet. DÀrifrÄn Àr man sen hÀsten att slÄ. Nu med lopp i kroppen vÀljer jag att ta stÀllning och spika.

Motbud
8 Baula var rejÀl vid sin seger för tvÄ starter sedan, dÄ avslutade man sista varvet pÄ 15,6. Senast var man ute pÄ V75 och mötte bland annat Lupin HÄleryd som vann. Man var dÄ spelad till 7,48 pÄ toton, vilket sÀger endel om kapaciteten denna femÄring hÄller, Àven om hon inte var som bÀst i den starten. IkvÀll har man ett tufft utgÄngslÀge med bakspÄr pÄ startvolten och man behöver förlita sig pÄ att det löser sig lÀngs vÀgen. Men kunnande för att blanda sig i segerstriden finns absolut. Givet streck för den som garderar.

13 Fantaghiro Brick har ingen rolig programrad, men denna fyraÄring besitter bÀttre form Àn vad som gÄr att utlÀsa. I den senaste starten satt man fast med gott om krafter obrukade över mÄllinjen. Behöver fÄr det serverat lite i loppen men skulle det klaffa och man fÄr smyga med i ryggar in pÄ upploppet kommer man fÀlla mÄnga. Ska inte nonchaleras vid gardering.

Min Vinnare: 7 Rose Stahl
Spets efter 500: 7 Rose Stahl
SkrÀllen: 13 Fantaghiro Brick
Rankingen: A: 7 B 8,13,12,4,11,10,15,6 C 2,1,5,14,3,9

V64-6 2140m auto
5 Young Da Vici fick Àntligen utdelning pÄ sin fina form i den senaste starten, dÄ vann man enkelt via 13,0 sista 800. Det var Àven Ärsdebut, och det troliga Àr att man gÄtt framÄt ytterligare med det senaste loppet i kroppen. IkvÀll har man ett okej utgÄngslÀge och man kommer troligen sitta i en bra position direkt. FörstahÀst i min bok.

1 Give Me Ten mötte 5 Young Da Vici senast och höll dÄ bra som tvÄa efter att tarvat loppet igenom utvÀndigt om ledaren. Idag har man fÄtt ett perfekt utgÄngslÀge och man Àr min troliga ledare av loppet. FrÄn den positionen Àr man hÀsten att slÄ. Givet streck pÄ kupongen.

SkrÀllen Àr 9 Zeus Bi som fick ett snÀllt lopp senast. Han har nu fÄtt tvÄ lopp i kroppen inför dagens start, dessutom har man ett fint smyglÀge som bör passa Zeus Bi bra. Med formen i antÄgande Àr detta ett roligt streck i loppet till 6%.

Min Vinnare: 5 Young Da Vici
Spets efter 500: 1 Give Me Ten
SkrÀllen: 9 Zeus Bi
Rankingen: A: 5,1 B 9,10,3,8 C 2,7,6,4

Lycka till
Oliver Bergman

Kommentarer

Logga in eller skapa ett konto för att kommentera
Skapa ett konto