Fotbollsmässigt är det här en tunn dag.
För att inte säga direkt bedrövlig. Men det spelas trots allt några matcher och jag har dykt ned i FA-cupreturen mellan hårdsatsande Billericay Town och Leatherhead.
***
Det är FA-cupfest i lilla Billericay (är en by och en civil parish i Basildon i Essex i England. Orten har 27 608 invånare) och där returmötet (första matchen slutade 1–1) mot ligakonkurrenten i Non League Leatherhead tv-sänds.
Alltså en stor dag för Billericay Town som faktiskt gör en seriös satsning för att klättra uppåt i det engelska seriesystemet.
Som spelande tränare återfinns ingen mindre än Paul Konchesky, och i truppen finns namn som Jermaine Pennant och Jamie O’Hara (som nyligen dömdes för att ha nitat en ung supporter från just Leatherhead).
***
Pennant har jag sett live på plats på Anfield en gång. När Pool mötte Sunderland och Pennant var faktiskt den spelaren som glänste mest i den matchen. Han var kvick, teknisk, och klart sevärd.
Efter det har det väl mest bara gått utför även om 34-åringen har hållit liv i karriären och återfinns nu alltså i Billericay Town.
***
Billericay Town kör mer eller mindre över allt motstånd och har nu i ligan börjat med 10 segrar och 1 kryss på 12 matcher.
Alltså väldigt imponerande.
Med rutin från Konchesky (West Ham United och Liverpool) och Pennant (Liverpool, Stoke mfl) och med en i övrigt stark elva (med en landslagsspelare som Grenadas Ricky Modeste mfl) tror jag att Billericay Town taren ny klar seger. Det är heller absolut inte tal om någon rotation heller då vinnaren i nästa omgång (FA Cupens andra omgåmg) får möta Wycombe Wanderers från League Two.
Alltså ingen omöjlig lottning för det här laget som satsar stenhårt på att klättra uppåt.
***
Mer som talar för en tydlig hemmaseger: gästernas succélån Liam Nash (Gillingham) är cupspärrad.
Jag spelar att Billericay Town vinner med minst två mål, asian hcp -1.5, till 1.75 hos Unibet.
***
I går?
Trelleborgs FF vann med 2–0 och reken hittade enkelt hem.
Nu ska det mycket till om TFF missar allsvenskan – laget har helt enkelt ett bättre material än J Södra och kommer in i det här kvalet med en mycket bättre känsla.
Men – trots allt – återstår det 90 minuter.
***
Det som grämer mig mest är dock att jag inte även rekade Peterborough till 2.10 borta mot Tranmere fyllt med avbräck. Men – efter läst en hel del – hoppade jag ändå till slut över den.
Hur det gick? 5–0 till "Peter". Det hade varit en snygg rek...
Hoppas dock att FA-cupfeelingen finns kvar i dag.
***
Stryktipset till helgen lockar med 10 miljoner kronor i jackpott!
Känns väldigt, väldigt bra att Stryket kommer tillbaka både med Premier League och jackpott.
***
Svenska Spel har i veckan kört i gång med Oddset Challenge. Det gäller att 1X2-tippa sex matcher (som väljs ut av Svenska Spel kan vara vad som helst ö/u/ headtohead) och insatsen är 5 kronor raden. Återbäringen är som Topptipset och Stryktipset: 70 procent går tillbaka till spelarna.
Känns ganska intressant.
Oddsen på första två omgångarna: 681 och 540.
I natt är det NHL för hela slanten på Oddset Challenge – jag kommer testa spelet till helgen då kupongen troligen blir mer fotbollsinspirerad.
***
/Ulrik.
Kommentarer
Logga in eller skapa ett konto för att kommentera