Game 5 mellan Thunder och Timberwolves och idag är jag helt övertygad om att Thunder stänger matchserien och går vidare till NBA-final. Jag tror att de kommer vinna komfortabelt och tycker linan i Vegas ligger rätt.
Jag spelar Thunder -8 till oddset 1.83 hos Unibet .com.
Värt att notera:
1. Thunder studsade omedelbart tillbaka efter första förlusten i Minnesota och vann på ett bra sätt i game 4. Treenigheten SGA, Holmgren och Williams spelade riktigt bra (de kan bättre) och när inte Timberwolves får konsekvent bra spel från Edwards och Randle, då räcker man inte.
2. MVP Shai Gilgeous-Alexander fortsätter dominera i den här serien. Han satte 40 poäng senast, samtidigt som Williams (lika effektiv i offensiven som i defensiven) spelat upp sig markant och gör numera inga direkt svaga matcher. Han satte 21 poäng.
3. Timberwolves står med kniven mot strupen och torde komma ut som hungriga tigrar, MEN min känsla är att rider bara Thunder ut den första "pushen" så kommer de glida undan och vinna komfortabelt i afton. Timberwolves är för ojämna i offensiven. Flera spelare spelar sällan bra samtidigt och det är ett otyg.
4. Thunder vill inte åka till Minnesota igen. De stänger serien i afton.
5. Thunders defense är exceptionellt starkt och de gör Timberwolves offensiv svag. När sedan tre spelare levererar in poäng på en hög nivå hos Thunder offensivt; ja, då finns inte mycket kvar för Timberwolves.
Thunder kommer vinna idag. Relativt enkelt, då de har momentum på sin sida. Jag spelar Thunder -8 till oddset 1.83 hos Unibet .com.
/RoloMartins