Arsenal välkomnar Brighton på lördagen.
Mitt speltips: Båda lagen gör mål i matchen.
Hemmalaget Arsenal har gjort mål i alla PL-matcher utom en (Liverpool borta) den här säsongen. Går ytterst sällan mållösa från en hemmamatch på Emirates. Mycket bra truppläge offensivt då i stort sett enbart Havertz (och Martinelli är ett frågetecken) som saknas. Finns en stor bredd av duktiga spelare och olika spelartyper. Ett roterat lag gjorde en bra insats mot Palace där det skapades chanser för 3-4 mål. Ordinarie gänget slog Everton innan dess med 1-0 (två stolpträffar och flera bra chanser i övrigt). Det är såklart toppchans att Arsenal nätar i den här matchen - det är bortalagets förmåga att göra mål som skjutsar upp oddset.
Att Brighton saknar Baleba (Afcon) är också ett defensivt avbräck för deras del.
Jag gick lite emot Arsenals defensiv för ett par veckor sedan i matchen mot Wolves. Fick betalt för det till högt odds och jag vill fortsätta med det. För jag vill hävda att Arsenals defensiv sett mer skakig ut senaste tiden, säkerligen beroende på skadeavbräck. Men det har varit lite mer skakigt överlag och att de fick spela i tisdags (Timber och Saliba fick 90 - kommer starta här med om de inte skadats) är väl inget plus jämfört med Brightons lediga vecka.
Oberäkneligt Brighton
Tycker Brighton är ett lite obehagligt motstånd för topplagen. Gör ofta sina bästa prestationer när motståndet är bättre. Den här säsongen har de slagit Man City (2-1), Newcastle (2-1) och Chelsea (3-1 borta). Även kryssat mot Spurs (2-2) och förlorat stökiga matcher mot Aston Villa (3-4) och Man United (2-4). Nollades på Anfield nyligen men skrapade ihop 14 avslut och runt två i expected goals beroende på vilken datakälla som används. Borde gjort mål mot "Pool" också alltså.
Har varit frågetecken på Welbeck, men finns ett gäng andra spelare som kan göra saker för Brighton. Minteh, Rutter, Mitoma (nyligen tillbaka från skada och kommer bli allt vassare) och flera andra är spelare som en bra dag bildar en vass offensiv.
Jag tror Brighton kan stå upp rätt bra här. Om det räcker till poäng får vi se, men kan absolut se bägge lagen näta här.
Speltips: Båda lagen gör mål i matchen