Speltips: Bologna asian +0,5/X2 till 1.95 hos Dbet .
—
Europa Leagues första omgång rullar vidare under torsdagen, där Aston Villa tar emot Bologna hemma på Villa Park!
Hemmalaget Aston Villa kommer till den här matchen med en ruskigt tung inledning på säsongen hemma i England. Tre ynka inspelade poäng i ligaspelet via tre kryss och uttåg ur EFL-cup i första rundan mot Brentford. I ligaspelet har man endast mäktat med ett ynka mål framåt, ett rätt turligt sådant också senast mot Sunderland. Ett Sunderland med en spelare utvisad under stora delar av matchen.
Nyhet: 2000 kr gratisspel med låg omsättning! →
För dålig utdelning kanske någon tänker, men faktum är att anfallsspelet har varit rysligt svagt. Senast mot Sunderland kom man inte ens upp i 1.00 xG trots spel med en man mer i knappa timmen. Och faktum är att jag knappt kan dra en målchans man skapat till minnet under de första fem omgångarna.
Bologna har öppnat säsongen hemma i Italien med en blandad kompott av resultat. 2 segrar och 2 förluster är facit hittills, där förluster dock kommit mot tuffa motstånd i form av Milan och Roma. Segrarna som kommit mot Como och senast mot Genoa har båda varit med uddamålet.
Segern senast mot Genoa satt RUSKIGT långt inne. Faktum är att Genoa tog ledningen i den matchen med knappa halvtimmen kvar. Kvitteringen från Bologna kom 10 minuter senare, men det dröjde hela vägen till minut 99 innan Orsolini slog in ledningsmålet från straffpunkten. En ruskig moralboost inför denna match.
Drömläge för italienarna
Aston Villas inledning på säsongen har verkligen varit undermålig, vilket gör att det faktiskt öppnas upp en rätt fin möjlighet för Bologna här på bortaplan.
Under tisdagen kom även uppgifter om att “fotbollspresidenten” i Aston Villa, Monchi, lämnar sitt uppdrag efter säsongsinledningen. Långt ifrån stormfritt, alltså.
Bolognas inledning på säsongen har kanske inte heller varit strålande, men det är ett bra fotbollslag som kommer med momentum från helgens sena och förlösande avgörande. I nuläget verkar även vilket lag som helst egentligen kunna rå på detta Aston Villa.
Jag tror väl att Aston Villa i slutändan kommer få pli på detta, då laget i grunden är i princip samma som under förra året gjorde en fin säsong. Här och nu är formen dock fruktansvärd och stämningen i klubben kaotisk.
Ett bättre läge får nog inte Bologna att åka till Villa Park och plocka poäng. Bologna asian +0,5, samma sak som X2, testas därför till 1.95 hos Dbet !