Barcelona:

Dominanterna från den spanska ostkusten har vant sig vid att samla titlar på hög. I våras gick man dock oväntat på pumpen i Champions League-finalen mot Arsenal, där inhoppande Stina Blackstenius sköt hem pokalen till London – vilket få hade förväntat sig. Starten på säsongen 2025/26 har dock börjat i bekant stil med Barcelona som total dominant i den spanska damfotbollen. Katalanskorna har vunnit alla sex matcher hittills och står med imponerande målskillnaden 31-1.

Trots finalförlusten senast tillhör Barcelona de absoluta förhandsfavoriterna till den nya upplagan, som för första gången spelas likt herrarnas och enligt schweiziska modellen. Barcelona har fortfarande ett lag av yttersta toppklass med spelare som Cata Coll, Ona Batlle, Mapi León, Vicky López, Caroline Graham Hansen, Alexia Putellas, Ewa Pajor och Ballon d’Or-mästarinnan Aitana Bonmatí. Det är ett otroligt namnkunnigt fotbollslag, trots att Fridolina Rolfö lämnat för Manchester United och trots att truppen kanske inte är fullt lika bred som tidigare. Nederländska Esmee Brugts har använts mycket i den offensiva vänsterbacksrollen som Rolfö tidigare innehaft, men fysfenomenet Salma Paralluelo användes där senast i 4-0-segern mot Eibar, där hon stod för ett av målen.

Apropå en tunnare trupp så finns det lite frågetecken i Pere Romeus trupp. Kika Nazareth och Bonmatí var inte med i startelvan senast med skadekänningar.

Bayern München:

Magda Erikssons Bayern München har inlett Frauen-Bundesliga-säsongen fint och är obesegrat så här långt. Bayern delar serieledningen med Wolfsburg efter fyra segrar och ett kryss och, mest imponerande, inte ett enda mål insläppt på fem matcher – och 13 gjorda.

Regerande tyska mästarinnorna, som vann ligan med åtta poängs marginal ner till forna dominanten Wolfsburg, kommer från en fin 4-0-seger mot Werder Bremen och har också en namnkunnig trupp med toppklasspelare som Eriksson, Pernille Harder, Arianna Caruso, Georgia Stanway, artisten Klara Bühl och skyttedrottningen Lea Schüller.

Barcelona numret större

Bayern München är inget dåligt fotbollslag, absolut inte, men jag tycker ändå Barcelona är på en annan nivå än de tyska mästarna. Barcelona öser in mål i vanlig ordning, men möter nu ett defensivt skickligt Bayern München som med Magda Eriksson i spetsen kommer försöka göra livet tufft för katalanskorna. Jag tror inte det kommer räcka till borta i Katalonien dock, men kanske kan man hålla ner siffrorna. 1 & Under 3.5 mål kan testas till 2,30 hos Coolbet .

This is the stats tab
This is the post tip