Barcelona är på fortsatt jakt efter storformen när det nu återstår 3 matcher innan ett välbehövligt juluppehåll. Den fina prestationen mot Atletico följdes upp med en stark 5-3 seger, trots en hel del rotation, borta mot svårspelade Real Betis. I den matchen testade Hansi Flick en annan variant av 4-2-3-1 där Lamine Yamal fick en mer central roll. Jag tyckte personligen om den varianten då jag kan tycka att Lamine Yamal blir ibland väl isolerad ute på kanten, och en spelare med hans höjd bör ju egentligen ha så mycket boll som möjligt.
Allt gott då, eller? Njae, mot Eintracht Frankfurt släppte man återigen ett tidigt mål och hade det allmänt kämpigt.
Katalanerna lyckades dock trots det göra jobbet och inkassera 3 viktiga poäng i jakten på en direktplats i CL-slutspelet men en bra prestation är av högsta vikt.
Ligans sämsta bortalag
Osasuna är ligans sämsta bortalag. De har förvisso spelat rätt jämt emellanåt men det har till stor del berott på målvakten Herreras storspel (inkasserade en 10a hos sofascore k0-1 förlusten mot Atletico Madrid).
Att åka till Camp Nou, där Barcelona förövrigt vunnit 4/4 sedan återkomsten, är kanske den svåraste bortamatchen på hela säsongen och då lägger jag inte allt för stor vikt på att Osasunas matcher tenderar att bli målsnåla.
Barcelona ligger på andra sidan spektrat och då väger deras stats (19 raka som gått över 2.5) tyngre.
Enligt Sport kommer Hansi Flick att mönstra ett starkt lag med få ändringar. En variant kan vara att spela Raphinha centralt för att få in Rashford från start. Fermin Lopez skulle i sådant fall till bänken.
Med 8 dagar till nästa ligamatch så kan Flick unna sig en stark elva. Här tror jag att Barcelona pallar trycket och står för en rejäl urladdning.
Barcelona -1.5 + över 2.5 mål spelas @ 1.76 med 1U hos Quick.
Vamos!