Västerås gästar BK Häcken på söndagen. 
Mitt speltips: Häcken vinner + ö1,5 mål i matchen. Ta som färdigt spel eller bygg ihop i en Bet builder. Spelet rättas grönt vid alla resultat där Häcken vinner, förutom 1-0. 

Två lag som vann sin första match. Häcken med 2-1 mot Oddevold, Västerås med 2-0 mot AIK. Eftersom AIK vann med 3-0 mot Oddevols under lördagen är det de tre allsvenska lagen som gör upp om gruppsegern. Eftersom Västerås har avhängda Oddevold i sista matchen är kryss här rätt bra för deras del. Häcken behöver med stor sannolikhet vinna för att siitta bra till inför avslutningen. 

Tycker att Häcken såg okej ut i sin match mot Oddevold förra helgen. 2-1 låter tajtare än det var, reduceringen kom väldigt sent. Bygger vidare med Jens Gustafson efter det stökiga fjolåret med många skador osv. Ingen Gustafson-brorsa i laget men en del bekanta namn från i fjol. Borde kunna sluta betydligt bättre än i fjol. 

Hemmaplansfördel här betyder något. 

VSK-segern mot AIK överskattas ej?

Västerås vann mot AIK i sin cuppremiär. 2-0-segern var hyfsat rättvis, men jag vill inte överskatta insatsen. AIK var riktigt svaga och hade en i mitt tycke konstig startelva. Gnaget skapade också en del och slutresultatet hade kunnar vara annorlunda. Västerås var effektiva när de fick sina lägen. 

Här saknar de fortsatt strikern Lagdefoged (10 mål i fjol) som dragits med skada. Får ses som ett tufft avbräck för ett lag som knappast öst på med namnkunniga värvningar under vintern. Ser snarare försvagade ut på pappret, även om de hittat budgetfynd tidigare säsonger vilket överraskat. 

Kommer inte vara en lätt motståndare för något lag i den här serien, men det här är en tuff bortamatch. Tycker Häcken såg ut att vara i hyfsat bra ordning förra veckan och när de kommer upp i nivå hemma på konstgräset är de inte lätta att tas med. 

2-1?

Speltips: Häcken vinner & över 1,5 mål i matchen

This is the stats tab
This is the post tip