Brentford:
Tog en tung seger hemma mot Manchester United senast och även om allt eftersnack kom att handla om vilket hopplöst fotbollslag Manchester United är – vilket förvisso är helt sant – så kan vi heller inte blunda för att det var en riktigt imponerande prestation från Brentfords sida. Brentford släppte förvisso till målchanser, United brände en straff och The Bees hade tur som inte fick Nathan Collins utvisad. Men segern var tveklöst rättvis. Brentford satte full fart framåt från första sekund och skrämde slag på United med en rak, fysisk fotboll där man tryckte bollar bakom gästernas tveksamma trebackslinje. Igor Thiago, Dango Ouattara och Kevin Schade var ständiga orosmoment och redan efter 20 minuter hade formstarke Igor Thiago satt Brentford i en välförtjänt 2-0-ledning.
Vi är väl medvetna om vilka förändringar Brentford genomgått sedan förra säsongen. Succétränaren Thomas Frank lämnade för Tottenham och lagets två målkungar och bästa offensiva spelare, Bryan Mbeumo och Yoane Wissa, lämnade för dyra pengar. Ändå tycks välskötta Brentford ständigt finna nya vägar att hantera sådana tapp. På tränarbänken befordrades doldisen Keith Andrews, och har fortsatt Franks fina arbete, och utan Mbeumo och Wissa har Igor Thiago, Schade och nyförvärvet Dango tagit större ansvar. Säsongsstarten har varit långt ifrån fenomenal, resultatraden lyder 2-1-3 och målskillnaden 9-11 efter sex omgångar, vilket leder till en 13:e plats i tabellen.
På skadelistan finns Paris Maghoma och Michael Kayode.
Manchester City:
Trodde inte City skulle ha några bekymmer med att städa av ett skadedrabbat och formsvagt Monaco med läckande försvar i veckan, så blev det inte trots två mål från Erling Haaland och ledning ända in i slutminuterna. Men Premier League-bekantingen Eric Dier klev fram på tilläggstid och räddade en poäng för monegaskerna med ett straffmål.
City lyckades inte finna ett tredje mål som hade räckt till seger och återigen så visade man upp en defensiv sårbarhet som jag tycker varit skönjbar hela hösten även om Pep Guardiola försökt förändra Citys sätt att spela fotboll – genom att göra de ljusblå lite rakare och mer kapabla att försvara hem en ledning utan att dominera bollinnehavet, vilket man gjorde skapligt mot både mot United i derbyt och mot Arsenal, där man tappade in ett sent kvitteringsmål – och jag tycker inte Citys försvar känns helt stabilt. Rodri dras fortfarande med efterskalven av sin allvarliga knäskada och ser ut som en skugga av sitt forna jag. Potentiella ersättaren Nico González tycker jag inte heller övertygar och där har Guardiola och Pep Lijnders ett problem att lösa.
Nyförvärven Rayan Cherki och Rayan Aït-Nouri är fortsatt skadade för City, som kanske kommer rotera sin trupp till den här matchen – så kika startelvorna innan spel.
Citys defensiv sårbar
City är given favorit här mot ett Brentford som gjorde det bra och vann välförtjänt mot Manchester United senast, men i övrigt inte varit överdrivet imponerande under säsongsinledningen. Jag litar dock inte på Citys defensiv, som jag tycker känns ytterst sårbar, och Brentford har hot i Igor Thiago, Dango Ouattara och Kevin Schade som kommer kunna ställa till det i omställningsspelet. City att vinna och båda lagen gör mål kan testas till 3,00 hos Swiper betting