Celta Vigo:

Var nog inte helt nöjda med att resa hem från Madrid med blott en poäng mot Atlético Madrid. Trots Pablo Barrios röda kort efter sju minuter och trots att gästerna tog ledningen via Iago Aspas från straffpunkten i den andra halvleken så kunde Los Colchoneros kvittera genom Alexander Sörloth i slutminuterna.

Underhållande Celta, som skapade fler chanser än man fick utdelning för i huvudstaden, återfinns på plats 14 i tabellen och har en seger på de fem senaste matcherna, men avståndet upp till åttan Real Betis är bara tre poäng i den jämna tabellen. Majoriteten av poängen hämtar man hemma på Balaídos, där man har resultatraden 7-2-3 och där matcherna snittat 3,45 mål när Claudio Giraldez lag blåser på i vanlig ordning.

Miguel Rodriguez, Hugo Alvarez och Franco Cervi är skadade och saknas i fredagens batalj.

Osasuna:

Fick också en poäng mot ett Madridgäng förra helgen, när man spelade 1-1 mot Real Madrid efter att Los Blancos fått Jude Bellingham utvisad tidigt. Osasuna både skapade och släppte till fler chanser än de två som resulterade i mål (1,64-2,73 i Expected Goals).

Los Rojillos vann hemmamötet med Celta med 3-2 och är ett generellt svårslaget lag som inte förlorat på de fem senaste i ligaspelet. Trepoängarna är dock lite för sällsynta för att Osasuna ska göra ett rejält kliv i tabellen med blott en seger på de tolv senaste totalt.

Enzo Bayomo är tillbaka från avstängning, men både Jesus Areso och Aimar Oroz missar av samma anledning efter att ha dragit på sig för många gula kort.

Målglatt igen?

Jag tror den här matchen har förutsättningar för att bli en underhållande batalj, likt höstmötet som alltså innehöll fem mål på El Sadar. Celta är alltid ett roligt, fartfyllt och framåtlutat lag som både gör och släpper in mycket mål, och Osasuna är ett underskattat gäng som har kvalitet i form av Ante Budimir och Bryan Zaragoza. Över 2.5 mål finns till 2,00 hos Coolbet .

TV: Ett nytt sport och spelprogram från Rekatochklart!


This is the stats tab
This is the post tip