Chelsea:

Det fortsätter att vara högt och lågt för Enzo Maresca och hans Chelsea. The Blues stod för en riktigt dominant insats mot ett svagt Tottenham i Londonderbyt förra helgen, men följde sedan upp det med ett rejält bottennapp i Azerbajdzjan. Trots att supertalangen Estevâo gav Chelsea en tidig ledning så krävdes ett kvitteringsmål från Alejandro Garnacho i andra halvleken för att Chelsea skulle resa hem från Baku med en poäng i behåll efter att matchen slutat 2-2.

Maresca skakade förvisso om en del i startelvan, men det är ändå en rejält lång resa som The Blues har i benen efter onsdagens match, vilket behöver tas med i beaktning till lördagens sena match hemma på Stamford Bridge. Chelsea är sjua i Premier League med 17 inspelade poäng på 10 matcher och resultatraden 5-2-3 samt 18-11 i målskillnad.

Chelsea mötte Wolves så sent som förra onsdagen i Ligacupens fjärde omgång. Då såg det ut att bli en utskåpning när Chelsea hade 3-0 efter 41 minuter, men det blev ett rejält målkalas på Molineux när Wolves kämpade sig tillbaka. Chelsea vann till slut med 4-3. Ständigt skadedrabbade Roméo Lavia klev av mot Qarabag på nytt och är borta här, men Moisés Caicedo och Enzo Fernández lär vara tillbaka på det centrala mittfältet här oavsett. Liam Delap är tillbaka från avstängning och Pedro Neto ska också vara spelredo efter att ha återhämtat sig från en liten känning, men Cole Palmer, Levi Colwill, Dário Essugo, Benoit Badiashile och Mykhailo Mudryk är fortsatt skadade eller otillgängliga.

Wolves:

Det stormar i Wolves, kan vi konstatera. Trots att Vitor Pereira nyligen kritade på ett treårskontrakt - efter fjolårets mirakulösa räddningsuppdrag efter att Gary O’Neills tunga säsongsstart satt vargarna från Birminghamtrakten i en rejält prekär situation – har Pereira nu sparkats efter en horribel inledning på säsongen. Wolves är redan åtta poäng från säker mark och garanterat att spendera landslagsuppehållet som jumbo i Premier League efter noll segrar och bara två ynka inspelade poäng på tio omgångar.

Vem som ersätter Pereira på längre sikt återstår att se, men i den här matchen leds laget av U18-tränaren Richard Walker. Läget ser förstås hopplöst ut, och kritiken mot ledningen för bristande ambition och oklara framtidsutsikter är oerhört befogad, men om man kollar till de underliggande siffror har Wolves faktiskt underpresterat kraftigt (även om man ändå hör hemma i det absoluta bottenträsket). Wolves har släppt in nästan åtta mål fler än vad xGA visar och tjänat ihop 7,43 poäng färre.

Emmanuel Agbadou är avstängd efter utvisningen mot Fulham senast, sedan tidigare saknas Matt Doherty, Leon Chiwome och Rodrigo Gomes.

Kan Wolves få till ett interimtränarlyft?

Chelsea är gigantisk favorit i det här mötet och raka ettan står i 1,36. Det är svårt att argumentera emot det med tanke på hur miserabelt usel den här hösten varit för Wolves, trots viss underprestation sett till de underliggande siffrorna. Det ser helt enkelt inte bra ut för Wolves, som inte ens har en ny tränare på plats till den här matchen. Marescas Chelsea är dock ett lag jag ogärna håller i handen – särskilt inte efter en midweek-match i Champions League i onsdags och lång, lång resa till och från Azerbajdzjan. Det blev rejält målglatt när lagen möttes i 4-3-matchen på Molineux häromveckan och även om jag tror Wolves får slita ont för att få med sig något i poängväg från Stamford Bridge så tar jag det inte för osannolikt att gästerna kan få hål på den inte alltid så stabile Robert Sánchez. Båda lagen gör mål kan testas till 1,97 hos Pinnacle

This is the stats tab
This is the post tip