Två matcher denna torsdagsnatt i Copa Sudsmericana.
CL-grupptreorna La U och Atletico Bucaramanga tar emot paraguayanska Guarani respektive brasilianska Atletico Mineiro. Spel finns det, en fav och en underdog.
Universidad de Chile - Guarani, 18/7 00:00
Chilenska La U åkte snöpligt ut i CL-gruppspelet trots 10 inspelade poäng. De stod då för flera bra prestationer, bl.a. 1-0 segern borta mot Estudiantes och 1-0 segern hemma mot regerande Copa Libertadores-mästarna Botafogo.
I La U hittar vi flera fina namn. Jag tänker främst på Charles Aranguiz och Marcelo Diaz. Mittfältsduon som var väldigt bra tillsammans i det chilenska landslaget som charmade världen under 2 mästerskap håller fortfarande hög sydamerikansk klass, även om topphastigheten och löpmetrarna fått sig en törn.
I övrigt är det chilenska landslagsspelare, som Altamirano och och Hormazabal, kryddat med vassa argentinare, som skyttekungen Lucas di Yorio och Fernandez.
Det råder ingen tvekan om att La U håller Copa Libertadores-klass, något vi inte riktigt kan säga om oerhört svajiga Guarani som inledde Copa Sudamericana gruppspelet bra men som också avslutade den iskallt med tre raka matcher utan seger (2-2, 0-1 & 0-5!).
La U vinner på hemmaplan och får med sig ett bra resultat. -1 Asian spelas @ 1.98 med 1U hos SpeedyBet .
Bucaramanga - Atletico Mineiro 18/5 02:30
Ett såpass simpelt spel som baseras på att Atletico Mineiro haft oerhörda svårigheter med att prestera 2025.
De tråcklande sig igenom Copa Sudamericana-gruppspelet trots en ytterst enkel lottning utan att övertyga what so ever. Ligger fokuset främst på Serie A?
Bucaramanga från Colombia gjorde det okej i en på förhand mycket tuff Copa Libertadores-grupp. De är svårslagna på hemmaplan och bör ha helt ok chans här. Finns inga enkla bortamatcher i dessa sammanhang och 2.77 är i överkant.
Atletico Bucaramanga +0 @ 2.77, 0.5U hos Pinnacle .
Vamos!