Djurgården välkomnar Elfsborg på lördagseftermiddagen.
Mitt speltips: Hemmalaget Djurgården att göra över 1,5 mål. Spelet sitter så länge DIF gör två mål, spelar ingen roll hur många Elfsborg pillar in. 

Trots förlusten mot Värnamo senast tycker jag Djurgårdens trend efter uppehållet är bra. Ser betydligt bättre ut spelmässigt än under våren, där laget slet med skador och Europadubblering.
- Slaktade först Norrköping totalt spelmässigt. På något sätt fick de nöja sig med 1-1. Rån. 
- Ketchupeffekt mot Degerfors hemma omgången efter. 5-1. Ny spelmässig slakt. 

Skulle följa upp det med en ny trea mot Värnamo i Småland var det tänkt. Sämre prestation än de tidigare "höstmatcherna", men ändå bättre än under våren. Kanske spelade det in att det var gräsmatch? Över 90 minuter var DIF bättre, men de skapade inte tillräckligt. I slutet gamblade de för att ta segern, vilket var helt rätt. Men de straffades. 

Förlusten gjorde att missnöjet bland supportrarna bubblade upp igen. Missnöjet har liksom ackumulerats under våren, så när det blir en resultatmässig motgång kommer allt upp till ytan och allt är skit igen enligt många. Tycker dock efterspelet kring Värnamomatchen isolerat blev lite väl negativt. Klart det inte är kul att bli första laget att torska mot Värnamo, men smålänningarna är bättre än tabellen säger. Sen var prestationen ändå bättre än vad vi fick se från Djurgården under våren. Mikael Anderson såg också väldigt spännande ut - start för prestigeförvärvet nu?

Tillbaka på hemmaplan nu, vilket jag tror kan spela in positivt. Dels verkar laget trivas bättre på konstgräs, sen är det kanske den typen av matcher som kan få meriterade och flyttryktade spelare att tända till lite extra jämfört med matcher på Finnvedsvallar.  

Elfsborg tunga avbräck

Bortalaget Elfsborg har haft en sämre trend efter våruppehållet. De inledde med att få med sig 0-0 mot Värnamo, men om vi jämför hur boråsarna såg ut i den kontra hur DIF såg ut i samma match senast så är det fördel blårandigt. Lyckades sedan inte slå ett kraftigt skadedrabbat BK Häcken hemma (0-2). Pressade inför derbyt mot Blåvitt senast där de också hamnade i tidigt underläge. Lyckades dock vända matchen lite oväntat sett till hur spelet såg ut, men två fasta situationer blev avgörande. 

Spelmässigt skrämmer inte Elfsborg mig alls. Möjligen att de kan få till en passande matchbild här då laget alltjämt verkar trivas bäst när de får stå lågt och kontra. Men jag håller inte laget högt just nu. 

Släppt till minst två mål i sju matcher hittills. Två tuffa avbräck då Hedlund (wingback) och Wikström (mittbacksmatchhjälte senast) bägge är avstängda. Två gjutna spelare normalt. Viktige Holmén har dragits med en skada men har tränat i veckan, återstår att se om han kommer till spel. Hade varit ytterligare ett avbräck om han inte kommer till spel. Saknar sedan tidigare ordinarie keepern Isak Pettersson. Även om unge Eriksson vikarierat med den äran så är det en försvagning över tid. 

Jag tror Djurgården har bra segerchans här. Föredrar dock det här målspelet över raka segern då jag ser olika slutresultat där DIF gör två mål utan att vinna som troligare än en 1-0-seger. 

Speltips: Djurgården att göra över 1,5 mål 


This is the stats tab
This is the post tip