Fenerbahce:
Fenerbahce är alltjämt obesegrat i turkiska Süper Lig, där man återfinns på tredje plats med fem segrar och tre kryss. Fener har Galatasaray och Trabzonspor framför sig, där avståndet till Gala växt till sex pinnar.
Som bekant fick José Mourinho foten i slutet av augusti efter ett drygt år vid rodret. Beskedet kom efter att den turkiska klubben torskade Champions League-playoff mot Benfica som just nu tränas av… José Mourinho! Så kan det gå!
Mourinhos ersättare på Fenerbahces tränarbänk heter Domenico Tedesco. 40-årige tysk-italienaren fick sparken från det belgiska landslaget tidigare i år och har inte riktigt haft den tränarkarriären han spåddes när han slog igenom som ung i Ezgebirge Aue och Schalke 04. Han har dock tiden på sin sida.
Tedesco föll i sin första Europa League-match med Fenerbahce, 1-3 borta mot Dinamo Zagreb, men inkasserade tre viktiga poäng senast mot Nice, som besegrades med 2-1. Fener har varit kryssglada i ligaspelet men tog en seger i helgen mot Fatih Karamgürük, som besegrades med 2-1. Fenerbahce var rejält målglada i fjol och snittade 3,58 mål per match. Det har inte riktigt varit samma visa den här säsongen, där snittet är drygt två mål per match. Framför allt har defensiven varit lite bättre och Fenerbahce har bäst Expected goals against av alla lag i turkiska ligan. Offensivt finns kvalitet med spelare som Anderson Talisca, Kerem Aktürkoglu, Marco Asensio och Youssouf En-Nesyri. Jhon Duran saknas alltjämt, precis som Ederson vilket är avbräck.
Stuttgart:
Kommer till Istanbul i fin form med fem segrar på de sex senaste i alla turneringar, där senaste nederlaget kom i Europa League där man föll borta mot Basel, 0-2. I första matchen blev det seger när Celta Vigo besegrades med 2-1.
Stuttgart är trea i Bundesliga, sex poäng bakom överlägsna Bayern München, och står noterat för 5-0-2 i resultatrad och 11-6 i målskillnad. Så även Stuttgart är relativt målsnåla. Efter att man kammade noll borta mot Basel har Stuttgart hållit nollan i två matcher i följd, 1-0 mot Heidenheim och senast 3-0 borta mot Wolfsburg.
Anfallaren Deniz Undav har dragits med skadebekymmer och knappt spelat den här säsongen, där han alltjämt är mållös. Undav hoppade dock in mot Wolfsburg senast och kan vara aktuell för spelminuter. I övrigt har Stuttgart också en del skador. Florian Hellstern, Stefan Drljaca, Justin Diehl, Jamie Leweling och Ermedin Demirovic är alla skadade.
Tajt?
Båda lagen står på tre poäng efter två spelade Europa League-matcher, och är båda på tredje plats i sina respektive ligor och kommer in i det här mötet med ganska skaplig form. I fjol var Fenerbahce rejält målglada, men så har det inte riktigt sett ut den här säsongen med en lite mer solid defensiv. Stuttgart kommer från två raka hållna nollor och kommer kanske inte vilja bjuda in till ett rallarslagsmål i Istanbul genom att kasta sig fram i offensiven. Marknaden tror på mål, men jag är inte helt säker. Under 2.5 mål kan testas till 2,31 hos ComeOn .