Nederländska Feyenoord tar emot den turkiska storklubben Fenerbahce. Här är mitt speltips. 

Förra säsongens ligatrea i Eredivisie tar emot den turkiska ligatvåan från 24/25 Fenerbahce. Ett Fener som har en minst sagt karismatisk tränare i Jose Mourinho, men som alltså fick se sig besegrade med elva poäng i titelracet mot värsta rivalen Galatasaray. 

Räkna med rubriker redan på onsdag när det första mötet mot Feyenoord spelas i Nederländerna. Inget av lagen är inne i sin ligasäsong utan detta blir den första tävlingsmatchen. Feyenoord genrepade mot Wolfsburg och ledde med 4-0 när matchen avbröts några minuter från slutet på grund av sjukdomsfall på läktaren, medan Fener slog Lazio med 1-0. Dubbelmötet inleds på De Kuip där Robin van Persies mannar (som tog sig till åttondelen i CL förra säsongen) ändå får räknas som favoriter tycker jag. 


RVP:s gäng - tre poäng?

I Feyenoord hittar vi numera Anel Ahmedhodzic som precis värvats in bland flera andra intressanta namn. Generellt tycker jag att de turkiska lagen ofta är byggda på namn som passerat sin prime och man tänker för lite på modeordet "truppvärde", dvs man säljer alldeles för lite spelare och är beroende av att president och supportrar pumpar in pengar och publik/merchintäkter. Feyenoord har inte en lika stor ekonomi men känns piggare, Snabbare och är först ut hemma på en arena som är van att husera CL så sent som förra säsongen. 

De preliminära elvorna ser ut något så här:

Fenerbahce possible starting lineup: Egribayat; Muldur, Soyuncu, Oosterwolde; Semedo, Fred, Amrabat, Brown; Kahveci, Szymanski; Duran

Feyenoord possible starting lineup: Wellenreuther; Lotomba, Watanabe, Ahmedhodzic, Bos; Timber, Hwang; Hadj-Moussa, Steijn, Diarra; Ueda

SPELTIPS

Jag tror på Feyenoord och spelar rak etta till 2.08 hos Flax Casino (2/5 units)

Vad tror ni?

@lellesandahl på twitter

This is the stats tab
This is the post tip