Freiburg:

Är framme i en europeisk kvartsfinal för första gången någonsin efter att ha vänt 0-1 mot Genk med en tydlig 5-1-seger i returen på hemmaplan. I helgen såg Freiburg ut att gå mot en knall hemma mot Bayern München när Freiburg ledde med 2-0 fram till minut 81. Då fick Bayern fart på grejerna och vände till 3-2 i slutminuterna.

Freiburg återfinns annars på plats åtta i Bundesligatabellen, med en seger på de fem senaste, där man läckt in en hel del mål. 47 insläppta på 28 omgångar tillhör de sämre i den tyska ligan. Resultatraden var bättre i Europa League, där Freiburg slutade sjua med fem segrar, två kryss och en förlust samt 10-4 i målskillnad.

Julian Schuster saknar Max Rosenfelder, men kan få tillbaka Jordy Makengo och Patrick Osterhage som båda missade Bayernmatchen.

Celta Vigo:

Tog sig förbi Lyon i åttondelsfinalen, 3-1 i dubbelmötet, och kan snart börja drömma om att göra lag som Atlético Madrid, Sevilla och Villarreal sällskap i att gå hela vägen i den europeiska klubblagsfotbollens näst mest prestigefyllda turnering.

Celta kommer från två rejält målglada matcher i La Liga. Först förlorade man hemma mot Deportivo Alavés, 3-4, före landslagsuppehållet och i helgen kom man tillbaka från underläge och lyckades vinna med 3-2 borta mot Valencia på Mestalla. Celta går finfint och är sexa i La Liga, med bara en pinne upp till Real Betis för Claudio Giraldez gäng.

Williot Swedberg hoppade in och både gjorde mål och assist mot Valencia, men Carl Starfelt var inte med i truppen till följd av skadekänning efter de blågula landslagsbragderna mot Ukraina och Polen. Det återstår att se om viktige Starfelt är tillbaka här, men om svensken missar är det ett defensivt avbräck för Giraldez. Miguel Roman är skadad och Javi Rueda avstängd här.

Kan Celta pressa Freiburg i Tyskland?

Jag tycker det här är ett öppet möte på förhand, som kan gå i båda riktningar. Freiburg släpper in en del mål och möter ett Celta som definitivt har offensiv kapacitet nog att hota. Båda lagen gör mål kan testas till 1,79 hos ComeOn

This is the stats tab
This is the post tip