BP gästar Halmstad på söndagen.
Mitt speltips: Under 2,5 mål i matchen.
Kanske inte direkt helgens höjdare det här. Halmstad mot BP. Jag tror att matchen har alla möjligheter att leva upp till att vara precis så trist som det låter för en neutral betraktare.
Tabellmässigt är bägge indragna i bottenstriden fortsatt. Behöver någon poäng till för att vara säkra. Varken Öster eller Degerfors kommer ha spelat när den här matchen börjar, så det kommer inte finnas ett resultat att gå för. Men frågan är om inte lagen på förhand hade tagit ett kryss här - en poäng räcker långt i jakten på att undvika kval. Står det 1-1 tror jag inte det blir tokkörning för att absolut ta segern.
Matchen spelas på Örjans Valls gräs. Var extremt svårspelat underlag i helgens match mot Blåvitt, tror inte det kommer se så mycket bättre ut här. Underlättar inte riktigt ett snabbt spel.
Brunkar-Halmstad
Halmstad sparkade Haglund förra sommaren och skulle inleda en ny resa med ett annat typ av spel. Var på god väg, men senaste veckorna tycker jag det varit gamla goda brunkar-Halmstad igen. Fembackslinje med extra hängslen.
Halmstad har gjort två mål senaste fyra allsvenska matcherna. Offensiven de har för dagen känns väldigt tunn. Hade åtta avslut mot Blåvitt hemma senast, var inte ens nära att göra mål. Innan dess vann de med 1-0 mot Degerfors tack vare stjärnanfallaren Själv Mål. Nollades mot Öster innan dess. Skapat runt ett halvt mål i xg varje match och över hela säsongen har de gjort 22 mål på 28 matcher.
BP har inte heller rosat marknaden offensivt senaste tiden. Känslan är att Jakobsen saknas. Lind har dragits med skador och just återkommit, kanske inte i sin bästa form. Inte gjort fler än ett mål i sex raka allsvenska matcher.
Jag tror vi får se ett uddlöst Halmstad backa hem och försöka försvara sig här. BP kommer säkert försöka föra spelet, men lär inte heller vilja bjuda på så mycket. Underspelet känns klart bra på förhand med viktiga poäng på spel och två lag som jag förmodar är rätt nöjda med kryss på en svårspelad höstmatta.
Speltips: Under 2,5 mål i matchen