Juventus:
Det bjöds minst sagt på ett underhållande Derby d’Italia i lördags. Inter såg ut att gå mot segern och hade en 3-2-ledning borta i Turin när klockan tickade upp mot dryga 80-minutersstrecket. Då slog hemmalaget till. Först kvitterade Khépren Thuram och i den 91:a minuten sänkte 19-årige inhopparen Vasilje Adzic segermålet till 4-3 med en riktig drömträff från distans.
Derby d’Italia-segern befäste Juventus perfekta säsongsinledning under Igor Tudors ledning. Dessförinnan hade den gamla damen besegrat Parma, 2-0, och Genoa, 1-0. Så tre insläppta mot Inter var Juventus första insläppta mål för säsongen. Kanske mest anmärkningsvärt från toppmötet i Turin var att det, trots att matchen innehöll hela sju mål, inte var något av lagen som noterades för ens 1,00 i Expected goals sammantaget. Målen som föll var till stor majoritet otroliga avslut från distans och några riktigt vackra fotbollsmål.
Skadeläget i Juventus ser bra ut, där Tudor ser ut att ha alla spelare tillgängliga.
Borussia Dortmund:
Efter poängtappet i premiären mot St. Pauli - där Borussia Dortmund ledde med 3-1 i Hamburg i minut 86, men där ett straffmål och en sen kvittering från Eric Smith stal två poäng från de gulsvarta – har Dortmund vunnit två raka matcher, utan insläppt mål. Först besegrades Union Berlin med 3-0 inför landslagsuppehållet och senast hjälptes Dortmund av ett tidigt rött kort på Budu Zivzivadze i 2-0-segern borta mot Heidenheim. Så, sju poäng på tre matcher för Niko Kovacs mannar som är tvåa i Bundesliga bakom Bayern München, som gått rent.
Niko Kovac är en tränare som gjort sig känd för att sätta defensiven först och kroaten har ibland kritiserats för att vara lite för försiktig. I Dortmund har han dock fått kämpa för att få bukt på försvarsspelet, som länge varit en ordentlig akilleshäl för Die Schwarzgelben. Tre nollor på de fyra senaste vittnar månne om att han kanske är något på spåren. Det är lika många som Dortmund mäktade med på deras 19 matcher dessförinnan.
Apropå defensiv och hållna nollor så är det ännu mer imponerande, sett till att Kovac fått klara sig utan viktiga försvarskuggar i skadade trion Emre Can, Niklas Süle och Nico Schlotterbeck. Mot Heidenheim fick Ramy Bensebaini och Julian Ryerson göra Waldemar Anton sällskap i en oortodox trebackslinje, flankerad av Daniel Svensson och Yan Couto. Kovac hoppas att få tillbaka Aarón Anselmino, argentinska mittbacksnyförvärvet som gjorde en fin debut mot Union Berlin.
Viktiga poäng på spel i första CL-matchen
Juventus bär favoritskapet på hemmaplan med raka ettan i drygt dubbla pengarna. Med sju mål i helgens Derby d’Italia, och med tanke på de defensiva bekymren som Dortmund periodvis haft på senare år, är det inte konstigt att marknaden förväntar sig ett målglatt möte här. Jag är inte lika övertygad. Juventus – Inter innehöll alltså sju mål från inte ens 2,00 i xG och Kovac är en tränare som i vanliga fall försöker sätta defensiven i främsta rummet. Nu kommer man från två raka nollor och jag är inte säker på att vare sig Kovac eller Tudor vill ha någon svängig sjörövarfotboll i första Champions League-matchen, där varje poäng kan komma att spela en viktig roll i slutändan. Under 2.5 mål kan testas till dubbla pengarna hos Coolbet .