Juventus:
En fin Serie A-helg rundas av med ett klassiskt toppmöte i Turin där Juventus tar emot Milan. Luciano Spallettis Juventus har vunnit båda matcherna hittills och ännu inte släppt in något mål. 1-0 borta mot Frosinone i premiären följdes upp av en 2-0-seger mot Parma senast. Nu blir motståndet desto mer utmanande.
Juve var aktiva in i det sista i transferfönstret där man fått in två engelska värvningar i form av mittfältaren Pape Matar Sarr och Nick Woltemade.
Spalletti dras med en hel del skadebekymmer där offensiva stjärnskottet Kenan Yildiz frånvaro förmodligen är mest kännbar. Många trodde att nyförvärvet Kerim Alajbegovic skulle få chansen i turkens skadefrånvaro, men än så länge har den bosniske talangen inte varit förstaval som ersättare. I stället har Jeremie Boga fått chansen till vänster. Utöver Yildiz saknas även Weston McKennie, Khépren Thuram, Ekhator, Zhegrova och Cabal samtidigt som nyförvärvet Sarr är ett frågetecken.
AC Milan:
Har likt Juventus inlet säsongen med två raka segrar och jag tycker Milan har sett bra och spännande ut under nye tränaren Ruben Amorim, som ersatt Max Allegri. Under Allegri var I Rossoneri ett oerhört negativt fotbollslag som kanske inte var det roligaste att titta på alla gånger. Under Amorim ska förstås alla bitar fortsatt falla på plats, men nog ser det ut att vara mer fart och fläkt i Amorims Milan.
Milan inledde med en bortaviktoria i just Turin, när Torino besegrades med 2-0. Senast vann man med 2-0 hemma mot Venezia, i en match där segersiffrorna hade kunnat vara ännu större.
Skadeläget ser bra ut för Amorim, som bara saknar Matteo Gabbia.
Lurigt toppmöte - mer framåtanda än tidigare?
Fjolårets båda möten mellan dessa båda lag slutade båda 0-0. Nu är dock Allegri borta och Amorims lag är mer framåtlutat. Juventus Spalletti är i grunden en offensiv tränare, även om man inte släppt in något mål bakåt hittills. Jag tror att det här kan bli ett mer underhållande och fartfyllt möte än vi fått vänja oss vid på senare år. Över 2.5 mål kan testas till 1,96 hos Vbet .