JDT:s mannar gjorde så mycket rätt men ändå blev det ganska fel till slut. Mot Kosovo kommer reaktionen. Här är mitt speltips.
Första gruppspelsmatchen
Schweiz - Kosovo 4-0
Slovenien - Sverige 2-2
18' 0-1 Elanga, 46' 1-1 Lovric, 73' Ayari, 90' Vipotnik
Olsen - Ekdal, Hien, Gudmundsson - Bernhardsson, Larsson, Ayari, Saletros, Svensson - Elanga, Gyökeres
Utan Alexander Isak på banan och Dejan Kulusevski skadad så kunde Sverige ändå mönstra ett offensivt skickligt lag och det var en insats som borde gett tre poäng. Men målen Sverige släpper in är vedervärdiga och det är ju så vi har lärt känna JDT:s landslag. Den offensiva balansen har ett pris, speciellt mot offensivt skickliga lag, men här var det lite mer slump än annat kan jag tycka. Nu möter Sverige ett mycket enklare motstånd och då har jag svårt att tro att Sverige kommer misslyckas. Isak har tränat igång allt mer och är nog redo för ett inhopp åtminstone.
Spela Sverige till rejält boostat odds här!
Bra odds på Sverige
Kosovo har ett par spelare som spelar på hygglig nivå men det är ändå så att Sverige ska kunna vinna den här matchen med hygglig marginal. Torsk mot Schweiz 4-0 borta med alla mål i första halvlek. Ridå direkt och allt gick fel kan man säga. Men Stadiumi Fadil Vokrri i Pristina kommer inte bli en enkel match. Det kommer krävas en stark prestation och mycket rörelse i laget samt disciplin bakåt.
– Sverige har många bra spelare offensivt och spelar med intensitet och med hög press. Därför är det viktigt att vi är kompakta och i rätt positioner defensivt och att vi kan jobba oss igenom deras linjer och försöka skapa chanser.
JDT har signalerat att Robin Olsen får stå igen trots sin grova tabbe.
– En spelare som gör ett misstag ska inte slängas under bussen. Vi är alla på den bussen, säger Tomasson som konstaterar:
– Robin är en bra målvakt.
Jag tror inte att JDT ändrar så mycket i elvan utan kör på med kontinuitet i övrigt också. Förhoppningsvis och troligtvis räcker det till en seger.
SPELTIPS
Vi får ändå 1.76 hos Quick Sport på den raka Sverige-segern och mot betydligt lägre rankat motstånd tycker jag att det är bra (3/5 units)
Vad tror ni?
@lellesandahl på twitter