Finaldags i Sydamerikas nästfinaste klubblagsturnering. Vi har argentinskt vs brasilianskt i kvällens Copa Sudamericana-final. Blir det Lanus eller Atletico Mineiro som drar det längsta strået på Estadio Defensores del Chaco (Paraguay)?
Att vi har argentinskt vs brasilianskt är inte oväntat, men att framförallt ett Atletico Mineiro som fått utstå mycket kritik under säsongens gång skulle ta sig så här långt var det nog inte många som räknade med.
Formen har succesivt blivit bättre ju längre vi kommit in på säsongen och fokus ligger nu på finalen i och med att Atletico parkerat in i den inhemska tabellens mittenskikt.
Atletico har på vägen till finalen slagit ut nyligen nedflyttade Godoy Cruz, Bolivar och slutligen Independiente del Valle. Tre med turneringens mått mätt starka lag efter tre väldigt jämna dubbelmöten.
Lanus har även de vuxit allt eftersom vi närmar oss slutspurten i diverse turneringar. De inledde säsongen knackigt men har gått från klarhet till klarhet. Idag har de alltså tagit sig hela vägen till finalen i Copa Sudamericana och knep andraplatsen i argentinska ligans Grupp B där de nu har en klart överkomlig uppgift framför sig i åttondelsfinalen i form av Tigre.
Underskattade Lanus
Lanus har även de vuxit allt eftersom vi närmar oss slutspurten i diverse turneringar. De inledde säsongen knackigt men har gått från klarhet till klarhet. Idag har de alltså tagit sig hela vägen till finalen i Copa Sudamericana och knep andraplatsen i argentinska ligans Grupp B där de nu har en klart överkomlig uppgift framför sig i åttondelsfinalen i form av Tigre.
Lanus har i sin tur besegrat Central Cordoba, Fluminense och Universidad de Chile på sin väg till finalen. Det är också starkt motstånd där framförallt dem två sistnämnda snarare är Copa Libertadores-lag mer än vad de är Sudamericana-lag.
Även i Lanus fall har det varit jämna matchups, men Lanus har visat upp en taktisk skicklighet och förmåga att få bollen i nät, precis det man vill ha i utslagssammanhang.
Formen är god och Lanus har endast en förlust på dem 13 senaste matcherna. Brassarna förlorade den senaste matchen inför finalen men var dessförinnan i en 7 matcher lång förlustfri svit.
Lanus har inga större bekymmer i truppen medan Atletico MG väntar in i det sista på Alan Franco som drog på sig en smäll när han var iväg med det Ecuadorianska landslaget.
Det här blir jämt och målsnålt. Pengarna lägger jag därför på Lanus som är underdogs här och på ett 0-0 resultat i halvtid.
Lanus +0.25 @ 1.77 spelas med 1U hos bet365 .
0-0 i halvtid spelas @ 2.20 med 0.5U hos Betsson .
Vamos!