Malmö FF välkomnar Degerfors på söndagen.
Mitt speltips: Malmö vinner och båda lagen gör mål i matchen. Bygg ihop som en Bet builder.
Att lägga till Malmövinst med kravet att bägge måste näta boostar oddset från 1.40-1.50 till nära 3 gånger pengarna. Nackdelen är såklart att alla segrar mot noll förlorar. Många tror nog precis som jag på Malmöseger här, men att Degerfors ska göra mål kanske känns som en svårare beställning.
Goitoms gäng kommer med fem raka torsk efter uppehållet och har inte gjort mål i de matcherna. Gör det okej mellan straffområdena men har varit ofarliga framåt. En sån som Diajn Vukojevic har varit en besvikelse och har delvis inte fått chansen. Men skapade ett par-tre vassa lägen mot Blåvitt senast. Mot Malmö hemma för en månad sedan blåstes Degen på en straff. Förr eller senare kommer såklart även Degerfors att göra ett mål.
Bra läge här? Jag vill tro det.
Defensivt strul i Malmö
Malmö saknar som bekant Ponne Jansson sedan tididare. I veckan såldes Rösler. Här är Kurtulus och även Busanello avstängda. Blir inte den mest namnkunniga backlinjen de ställer på benen. Har släppt in 25 mål på 15 matcher i en ganska speciell säsong där tränare sparkats osv.
Gaute spelar en offensiv fotboll och även om det överlag blivit bättre känns Malmös defensiv allt annat än omöjlig att få hål på. BP sårade Malmö med ett par vassa kontringar och kunde ha gjort fler mål, innan dess gjorde Elfsborg två och även Kalmar FF skapade en hel del mot Malmö.
Visst finns en risk att Degerfors nollas igen, men tycker de kommit närmare ett mål senaste matcherna och mot ett defensivt sårbart Malmö med en del avbräck bakåt kan det absolut bli ett mål. Tror inte det räcker till poäng, men det är knappast här Degerfors ska klara kontraktet heller.
3-1?