Speltips: Under 3,0 mål i matchen till 1.68 hos Quick Sport .

Malmö FF mot BK Häcken ställs mot varandra IGEN, bara några dagar efter den rafflande cupfinalen i torsdags!

Malmös säsong fortsätter att vara väldigt tuff. Inte nog med att man sladdar i Allsvenskan, så kom förlusten i cupfinalen mot Häcken som ytterligare en örfil på en redan röd kind. En förlust på straffar efter en match som i övrigt var rätt jämn. Lite fördel Malmö kanske, men inte med några större marginaler.

Senast i Allsvenskan kommer Malmö från en 1-0 förlust på bortaplan mot Göteborg. Ytterligare en mållös match från MFF:s håll, och vi är nu uppe i tre raka matcher från Malmö utan att man har gjort mål. Det ultimata facit på att saker och ting absolut inte stämmer, med tanke på kvalitén den här truppen sitter på.

Bortalaget Häcken, höga på ångorna från cupsegern i torsdags, vänder tillbaka med bussen till Malmö igen för att åka och upprepa succén. Prestationen i torsdags var fullt godkänd, och trots att man kanske inte dominerade och “endast” kryssade efter full tid, har man nu momentum in i den här matchen.

Häcken har haft extrema skadeproblem i inledningen av säsongen, men har trots det skrapat ihop 15 poäng. Absolut ingen katastrof, och nu börjar det förhoppningsvis lätta en aning för Jens Gustafsson och hans Häcken.

Favorit i repris

Spelet som jag hade till cupfinalen, som löd under 3,0 mål, kunde inte suttit med mer säkerhet. Och jag tänker då: Varför ändra på ett vinnande koncept?

Malmö FF har som sagt haft extrema problem med målskyttet på slutet, samtidigt som Häcken fortsätter att spela Simon Gustafsson som någon form av falsk nia. En otrolig spelare, men långt ifrån någon bomber.

Häcken lär åka och försöka spela exakt samma match som man gjorde senast. Kompakt och stabilt defensivt, men även kunna vara bollförande i perioder. Med tanke på Malmös problem offensivt och nu ännu tyngre press, tror jag att vi återigen kan få se en rätt tajt och låst match.

Asian under 3,0 mål testas återigen mellan dessa två lag, till 1.68 hos Quick Sport !

This is the stats tab
This is the post tip