Speltips: Manchester City över 2,5 mål + (håller nollan) båda lagen gör ej mål @ 2,39 - Bethard -

Premier League möte mellan regerande mästarna Manchester City och nykomlingen Ipswich, det kan väl bara sluta på ett sätt?

Hemmalaget har redan plockat hem en titel den här säsongen då det blev seger efter straffar mot rivalerna i rött. Dröjde dock till matchminut 89 innan City fick hål på United i den matchen.

I ligan inledde Pep Guardiolas mannar med 2-0 borta mot Chelsea. Föga oväntat hamnade norrmannen Erling Haaland i målprotokollet. Mateo Kovacic satte andra baljan och han behöver visa framfötterna då man i dagarna värvat tillbaka Ilkay Gundogan som nu är åter i klubben efter bara en säsong i Barcelona. Tysken kostade ingenting och det är nog bäst att City håller hårt i slantarna då de är under utredning för finansfuffens.

Dock sålt av en hel del truppspelare som Tom Doyle (Wolves), Taylor Harwood-Bellis (Southampton), Sergio Gomez (Real Sociedad), Yan Couto (Dortmund), Micah Hamilton (Middlesbrough) och inte minst Julian Alverez som gick dyrt till Atletico Madrid.

En som i denna match vill visa att släkten är värst är Liam Delap som nu kickar boll för Ipswich. Även Kalvin Phillips är i Ipswich denna säsong men bara på lån och får därmed inte medverka här.

Norrmannen Oscar Bobb som fick bra med speltid på försäsongen och bland annat gjorde mål mot Celtic och Chelsea saknas pga skada. Rodri kunde inte medverka i premiären och tveksam till spel även här.

City vinner bekvämt hemma i Manchester.

Ipswich gjorde en stark säsong i Championship som man traskade rakt igenom som nykomling. Var bara en pinne bakom Leicester som i sin tur var nykomling från högsta division. Har som de flesta lag som tar sig upp från Championship öppnat plånboken och inhandlat en drös med spelare för stora pengar.

Arijanet Muric (Burnley), Jacob Greaves (Hull), Omari Hutchinson (Chelsea), Conor Townsend (WBA), Liam Delap (Manchester City) och Sammie Szmodics (Blackburn) har inhandlats. Dessutom lånat in Kalvin Phillips (Manchester City) och Jens Cajuste (Napoli). Verkar också inom kort göra klart med svenskbekante Anel Ahmedhodžić från Sheffield United. Ryktas också om Jack Clarke från Sunderland och Armando Broja från Chelsea, men oklart om dessa affärer hinner ros i hamn innan den här matchen.

Första matchen var hemma mot Liverpool och där blev 0-2. Var inte helt överraskande nedtryckta och fick inrikta sig på försvarsspel de flesta av de 90 minuterna. Både målis Christian Walton och försvaret var dock bra på att freda buren och höll tillsammans siffrorna nere. Lär bli samma matchbild och matchplan här för Tractor Boys. Så klart vill man alltid vinna och ta poäng i matcher men ibland kan det bli för svårt och då får man se till att det inte rinner iväg.

Ska innan matchen testa keeper Arijanet Muric och duon Cameron Humphreys / Wes Burns. Ser ut att få klara sig utan Harrison Clarke, Janoi Donacien, Nathan Broadhead och George Hirst som är skadade.

Normalt sett vinner Manchester City detta möte med minst ett par bollar och håller även nollan. Dubbeln City över 2,5 mål + att båda lagen inte gör mål finns till 2,39 hos Bethard och det spelet testas i denna match.

This is the stats tab
This is the post tip