Europa League-kval mellan Midtjylland och finska KUPS. Här är mitt speltips.
SUPERLIGAN
3. Midtjylland 5 2 3 0 14:8 6 9
Midtjylland hemma
3 1 2 0 12:8 4 5
Formen
V, O, V, O, V, V
Senaste match
Vejle - Midtjylland 0-2
VEIKKAUSLIIGA
2. KuPS 20 12 4 4 35:21 14 40
KUPS borta
9 3 4 2 11:10 1 13
Formen
F, V, V, V, V, V
Senaste match
KUPS - Inter Turku 2-1
Preliminära elvor (Sportsmole)
FC Midtjylland possible starting lineup: Olafsson; Gabriel, Erlic, Bech Sorensen, Paulinho; Simsir, Bravo, Castillo, Osorio; Buksa, Franculino
KuPS possible starting lineup: Kreidl; Savolainen, Cisse, Miettinen, Armah; Oksanen, Arifi, Voutilainen; Ruoppi, Toure, Pennanen
Bör vara klasskilllnad
Kuopion Palloseura (KUPS) är regerande finska mästare och bedriften gjordes av ingen mindre än Djurgårdens nye tränare för i år, Jani Honkavaara. Även den här säsongen går klubben starkt i ligan, som i ärlighetens namn inte är jättebra, och slåss i toppen inför hösten. Klubben har noll erfarenhet av att spela på den här nivån och rök i CL-kvalet mot Kairat från Kazakhstan, trots att man vann med 2-0 hemma i Finland. In i Europa League så fick man en snäll lottning och tog sig då vidare mot RFS från Lettland efter seger 1-0 hemma och 2-1 borta. Att få möta Midtjylland blir av en helt annan liga för detta KUPS och det kommer synas tror jag. Inte minst då man börjar borta och kommer få försöka stå emot ett löpstarkt, skickligt och fysiskt starkt motstånd som värvar spelare som är på en helt annan nivå än vad KUPS-spelarna är.
Midtjylland har öppnat danska ligan ganska bra och slog ut norska Fredrikstad i den tidigare kvalrundan. Innan dess slog man ut Hibernian också så det har varit rätt så tufft motstånd måste jag säga. Laget kommer från en 2-0-seger borta mot Vejle och har förstärkt truppen med Martin Erlic från Bologna. En tung investering som man hoppas mycket på. Finska ligan håller för mig Superettanklass men där topplagen nog kan mäta sig med lag på den nedre halvan i Allsvenskan. Det är ett motstånd som ett vant Europalag som Midtjylland ska kunna passera över två möten och jag tror man sätter gasen i botten direkt här hemma.
SPELTIPS
Jag spelar Midtjylland att vinna och hålla nollan till 1.95 hos Bethard (2/5 units)
Vad tror ni?
@lellesandahl på twitter