Milan:
Fick en smakstart på den utmanande bortamatchen i Bergamo i tisdags när Samuele Ricci slog till efter bara ett par minuter. Atalanta kom dock tillbaka och förtjänade en poäng i matchen som slutade 1-1 efter att den tidigare utfrysta Ademola Lookman kvitterat i den första halvleken. Milan går ändå fullt skapligt under nye Max Allegri och är fyra i den jämna Serie A-toppen, tre poäng bakom Napoli och söndagens motståndare Roma som är i delad serieledning. Fem segrar, tre kryss och bara en förlust hittills, och bara sju mål insläppta på nio matcher.
Allegri kan få klara sig utan både FIkayo Tomori och Rafael Leão här, som båda dras med skadebekymmer. Därtill saknas sedan tidigare Christian Pulisic och Adrien Rabiot. Santiago Gimenez, som inte fått till det i Italien är ett osäkert kort.
Roma:
Har inlett säsongen mycket fint under nye Gian Piero Gasperini och är alltså i delad tabelltopp med Napoli efter 21 inspelade poäng på nio omgångar. Sju segrar och två förluster lyder facit så här långt. Det som överraskat mig mest med Gasps Roma är hur defensiven blivit det som bär I Giallorossi framåt. Gasperinis Atalanta var ett gung-ho-lag som pressade man-man över hela planen och kastade sig fram i offensiven, vilket ofta bjöd in till spektakulära, svängiga fotbollsmatcher. Gasperinis Roma, å andra sidan, har släppt in fyra mål på nio matcher – klart bäst i serien, samtidigt som man haft problem med målskyttet med bara ett snitt på drygt ett mål per match (10 på 9).
Evan Ferguson har gått sönder och blir borta i två veckor. I övrigt saknas endast Angeliño.
Tajt i toppmötet?
Roma har, förvånansvärt nog, varit Europas bästa defensiva lag med bara fyra insläppta mål i ligaspelet så här långt. Milan är inte långt efter med sju insläppta och det här är de två lagen i Serie A som släppt till minst antal chanser, sett till xGA. Samtidigt är det inget av lagen som har en glödande offensiv som radar upp heta målchanser. Milan har fått en dags extra vila efter veckans Serie A-omgång, men Roma har ändå fått tre hela dagar på sig att förbereda inför söndagens match. Jag kan tänka mig att det blir tajt och tätt mellan Serie A:s just nu bästa defensiva lag. Under 2.25 mål finns till 1,89 hos Pinnacle .