Red Bull Salzburg:
Åkte ur Champions League-kvalet i den tredje rundan mot Club Brügge där belgarna vann med 4-2 över två möten. Således blir det spel i Europa League för Red Bull-koncernens österrikiska flaggskepp. Salzburg slutade tvåa i österrikiska Bundesliga i fjol, två poäng bakom mästarna Sturm Graz, och årets säsong har inletts med blandade resultat. Efter sju omgångar lyder resultatraden 3-2-2 och målskillnaden 15-10. Formen har varit lite dalande med två raka nederlag, mot Wolfsberg, 1-3, och senast hemma mot Sturm Graz, 0-2. Dessförinnan spelade man 2-2 hemma mot Blau-Weiss Linz, så tre raka utan seger.
Nyhet: 2000 kr gratisspel med låg omsättning! →
Thomas Letschs mannar behöver ett lyft, helt klart, men han dras med flera tunga skador. John Mellberg är långtidsskadad och Karim Konaté och Takumu Kuwamura är också skadade och Clement Bischoff avstängd.
FC Porto:
Slutade trea bakom Lissabonklubbarna Sporting och Benfica i fjol och efter ett svagt klubblags-VM fick Martín Anselmi gå efter bara sex månader på tränarbänken. Ersättaren blev en tränare jag fick upp ögonen för med hans fina resultat i Nice, och som gjort sig känd som en journeyman-manager som sällan blir kvar för länge i en och samma klubb. Francesco Farioli. Farioli tappade Eredivisie-titeln med Ajax på sensationellt manér efter en svag avslutning av säsongen, men med tanke på hur Amsterdamklubben mått de senaste åren var det nog en bedrift att ens kunna utmana om ligatiteln.
Nu är han dock i Portugal och även här har Fariolis lag rivstartat säsongen. Sex segrar på sex försök och imponerande 15-1 i målskillnad är imponerande siffror. Den gode italienaren har inspirerats mycket av sin mentor Roberto De Zerbi, men hans lag är långt ifrån lika galna som RDZ:s tenderar att vara. Farioli bygger sina framgångar på en solid, svårforcerad defensiv och på att kontrollera matcher med hjälp av bollinnehavet, vilket inte alltid bjuder in till de mest underhållande och fartfyllda matcherna, men det är effektivt. Enda målet Porto släppt in hittills kom 2-1-segern mot regerande mästarna Sporting, i övrigt har det varit idel hållna nollor
På Portos skadelista finns Martín Fernandes, Alberto Costa och Nehuén Pérez. Jan Bednarek och Jakub Kiwior lär fortsätta sitt framgångsrika samarbete i mittlåset och offensivt lär Samu Omorodion leda vägen.
Gästerna i gott slag
Porto har imponerat under säsongsinledningen och går som tåget under Fariolis ledning. Samtidigt har Red Bull Salzburg gått lite knackigt mot slutet med tre raka utan förlust. Gästerna är favorit här och jag tror drakarna från Porto har goda chanser här. Porto -0.25 finns till 1,75 hos Pinnacle . Porto att vinna och hålla nollan kan vara en kul tv-peng till fyra gånger degen också, med tanke på hur imponerande Portos och Fariolis defensiv sett ut.