Serieledarna Barcelona åker till Baskien för att ta sig an Real Sociedad.

Katalanerna kommer med ett gott självförtroende efter supercup-vinsten mot Real Madrid och 11 raka segrar i ryggen.

Det har inte alltid varit övertygande rent defensivt men storspel i var och varannan match av målvakten Joan Garcia har i många fall varit direkt avgörande.

Truppläget är helt okej men det finns en del frågetecken kring Raphinhas deltagande då han fick stå över lagets sista träning.

Nyhetens behag?

Real Sociedad har underpresterat rätt så ordentligt såhär långt. Såpass att ledningen valde att kicka Sergio Francisco. In kom italienaren Matarazzo för 3 matcher sen och hans intåg gav en omedelbar effekt.

La Real spelade 1-1 mot Atletico Madrid i Matarazzos debut efter en stark insats vilket givetvis var glädjande och tände en gnutta hopp hos supportrarna. Lagets offensiv såg betydligt vassare ut och laget spelade med en hel annan intensitet än tidigare.

I den efterföljande matchen slog man ett rejält skadeskjutet Getafe innan man nu i veckan slog ut Osasuna efter en straffsparkläggning. Prestationen var ett steg ner och frågan är om inte förbättringen berodde mer på det faktum att en ny tränare tillsatts än att laget blivit såpass mycket bättre.

Förlängning mitt i veckan är dessutom aldrig bra när man försöker spela ett högintensivt spel och jag tror att det stjälper La Real i helgen. Nyckelspelaren Oyarzabal, som förövrigt spelade hela cupmatchen,  har inte heller rosat marknaden den senaste tiden. 

Barcelona bör vinna detta och jag spelar därför Barcelona vinst + Barcelona över 1.5 mål @ 1.71 med 1U hos Quick Sport

This is the stats tab
This is the post tip