Speltips: Juventus vinna eller kryssa samt max tre mål i matchen @ 1,62 - Betsson

Serie A möte mellan tabelltian Sassuolo och Champions League-placerade fyran Juventus. 

Det går rätt trögt för dagen om man spelar i Sassuolo. En seger på de sju senaste är inga starka papper. 2-2 borta mot Milan 14/12 och 1-1 borta mot Bologna 28/12 är så klart bra resultat men kryss har det även blivit hemma mot Parma och jumbon Pisa. Så kan väl rätt snabbt konstatera att Sassuolo är bättre på att inte vara bollförande / favoriter. 

Ipswich-lånet i kassen, Arijanet Muric har jag alltid tyckt varit för mycket upp och ner. Blandar toppmatcher med riktigt usla prestationer. Var dock bra i VM-kvalet och sett stabil ut i de två senaste ligamatcherna. 

Backen Woyo Coulibaly normalt ingen startspelare för Sassuolo men här är han helt borta då Leicester-lånet spelar Africa Cup of Nations med Mali (som är vidare i turneringen trots att nämnde Coulibaly drog på sig rött kort redan efter 26 minuter i åttondelen mot Tunisien). 

Filippo Romagna & Edoardo Pieragnolo långtidsskadade av försvararna. På mitten är det Daniel Boloca och Yeferson Paz som är out och ser nu ut att få sällskap i rehabgymmet av Cristian Volpato som stod över senast.

Det kanske tyngsta avbräcket finner vi framåt där tränare Fabio Grosso åter ser ut att få undvara tidigare landslagsanfallaren Domenico Berardi. Möjligtvis kan Laurs Skjellerup (ex-IFK Göteborg) vara redo att ta plats på planen efter suttit på bänken i två matcher efter sin skada. 

Målsnålt och Juve-poäng?

Juventus fick nöja sig med 1-1 senast hemma mot Lecce efter innan dess vunnit tre raka fighter. Saknades inte direkt chanser att ta en trea även mot Lecce. 2,77 mot 0,26 i xG och boll på mållinjen, skott i stolpen och missade straff visar att Juve inte hade marginalerna med sig. Tror förövrigt inte Jonathan David tar nästa straffspark som "den gamla damen" tilldelas för den var riktigt svag, en slags låg chip mitt i målet. 

På bortaplan har Juventus två raka trepoängare med nollan intakt. Bologna och Pisa är två rätt olika motstånd så det visar att man kan vinna matcher på flera sätt (mot lag som kör på framåt och lag som inte alls vill attackera).

Truppstatus är ok. Saknar förvisso backparet Federico Gatti / Daniele Rugani men Juan Cabal ser ut att vara i speldugligt skick. 

På mittfältet vilade senast Teun Koopmeiners och Filip Kostic så om tränare Luciano Spalletti önskar förändra finns det alternativ. Detta gäller även i anfallsled där han har Lois Openda och Edon Zhegrova som back-up till ordinarie striker Kenan Yildiz. Skadan på Dusan Vlahovic kännbar så klart och så är Arkadiusz Milik borta, men har varit så sedan sommaren 2024. 

Juventus vann senaste mötet med 3-0 hemma men innan dess slog faktiskt Sassuolo till med två hemmavinster. Det var dock under 2023 som Sassuolo vann dessa matcher så lägger inte någon större vikt vid dessa fakta. Väljer här att spela en betbuilder X2 samt under 3,5 mål till 1,62 hos Betsson

Det innebär att spelet sitter om Juventus kryssar eller vinner matchen samt att det blir max tre mål.   

This is the stats tab
This is the post tip