Speltips: Båda lagen gör mål @ 1,89 - Coolbet -

Schweiz mot Kosovo i grupp B där även Sverige och Slovenien håller till.

Även om Schweiz gjorde en blek figur i Nations League där det bara blev två pinnar på sex matcher så är alpnationen tillsammans med Sverige favoriter i gruppen. I senaste Europa Mästerskapet gick Schweiz vidare från gruppen och slog ut Italien i åttondelsfinal innan man själva åkte ut på straffar mot England.

Så ledningen vet vad förbundskapten Murat Yakin kan åstadkomma och det är nog därför han är kvar på posten trots det svaga Nations League-spelet. Laget har varit målglada i träningsmatcherna inför detta kval. 4-2 mot Mexico och 4-0 mot USA, båda matcherna på amerikansk mark.

Midtjyllands Kevin Mbabu och Burnleys Zeki Amdouni ej med i truppen liksom Sevilla-duon Djibril Sow och Ruben Vargas som även dem dras med skador. Yakin får ändå ihop en bra trupp där det främst är tyska klubbar representerade i försvaret. På mitten och framåt mer spridning, men lite anmärkningsvärt är att Joel Montiero är ensam (bland utespelarna) att spela för en inhemsk klubb (Young Boys). Basels Xherdan Shaqiri och Albian Ajeti tänker ni då, men faktum är att båda dessa herrar har lagt landslagskarriären på hyllan. Annars ingen mer i Super League som direkt platsar förutom gamle Renato Steffen i Lugano som dock ej fick plats i truppen denna gång.

Breel Embolo har målat i tre raka landskamper och tycker 2,20 i odds hos Betsson kan testas som TV-spel att nyblivne Rennes-förvärvet utökar sviten till fyra i sträck.

Kosovo ger Schweiz en rejäl fight även denna gång?

Kosovo som blev FIFA medlem så sent som 2016 är rankade topp 100 i världen. Gjorde ett skapligt Nations League där man slutade bakom fullpoängaren Rumänien men före Cypern och Litauen. I play-off till Liga B besegrades Island både på hemma och bortaplan.

Spelade två träningsmatcher i somras. 5-2 mot Armenien och 4-2 mot Komorerna. Albion Rrahmani hoppade in mot Armenien och satte två mål. Fick sedan starta mot Komorerna och satte ett hattrick. Även inlett ligasäsongen på ett fint i Sparta Prag så det blir svårt att hålla honom på bänken här.

Mallorcas fyrtorn Vedat Muriqi normalt den som huserar allena på topp men förbundskapten Franco Foda får nog tänka till både en och två gånger innan han tar ut startelvan.

Tyvärr ingen Milot Rashica eller Edon Zhegrova med då båda tvingats lämna återbud. Allsvenska trion Arbër Zeneli (Elfsborg) / Ismet Lushaku (IFK Norrköping) / Bersant Celina (AIK) inte heller med i truppen denna gång. Så lite frågetecken för vem som ska står för det konstruktiva i passningsväg för Kosovo. Blir nog att ligga lågt, slå långa bollar på Muriqi och hoppas på någon fast situationer, men då ett aber att duktige högerbacken Florent Hadergjonaj är skadad.

Tre gånger har Schweiz och Kosovo mötts och samtliga gånger har det slutat oavgjort. Inte främmande för att det även den här gången kan bli en jämn match. Testar att båda lagen gör mål. Schweiz hemma har gjort och släppt in mål i fem raka matcher. Kosovo normalt mer tillbakadragna men träningsmatcherna och play-off kamperna mot Island lovar gott. Många i laget som ser upp till Granit Xhaka & Xherdan Shaqiri (som valde att inte gå över till Kosovo när landet blev FIFA medlem) och vill visa dem att de också duger. 2-1, 1-1 är tänkbara resultat. 

This is the stats tab
This is the post tip