Speltips: Över 2,5 mål @ 1,80 - SpeedyBet

Andra omgången i Klubblags VM där Seattle Sounders och Atlético Madrid ska försöka ta sina första poäng.

Seattle är ett av få lag i denna turnering som har hemmaplansfördel. Det hjälpte dock inte i första omgången då det blev torsk mot Botafogo med 1-2. Släppte in första målet på en frispark, efter att backen Nouhou Tolo klantigt gett igenom i en duell och helt sonika knuffat omkull sin motståndare precis framför ögon på Glenn Nyberg som dömde matchen. Innan halvleken var över stod det 0-2 på tavlan genom ett nickmål som inte såg helt otagbart ut för rutinerade keepern Stefan Frei. Reduceringen kom via en touch på motståndare. Fick en bra chans till kvittering på slutet men kändes mer som "går det så går det"-skott än tekniska nummer.

I MLS Western Conference ligger Seattle på sjätteplats efter 18 omgångar. 5-2-1 (och 18-8 i målskillnad) på hemmaplan är rätt fina siffror mot 2-3-5 på bortaplan där man dessutom har -10 i målskillnad. I Champions Cup tog det under våren stopp i åttondelsfinalen mot Cruz Azul från Mexiko.

Seattle spelade under vintern två träningsmatcher mot svenskt motstånd och då blev det 3-3 mot IFK Norrköping och 2-2 mot Hammarby.

Få namn i truppen som är bekanta för oss på denna sidan Atlanten. Mittfältaren Ryan Kent (ex-Rangers) och slovakiske landslagsmannen Albert Rusnák som är lite av playmaker i Seattle är väl de mest kända. Tycker också Colombiafödde anfallare Jesús Ferreira, som man tradade till sig från Dallas mot Leo Chu, ska nämnas med respekt.

Backen Stuart Hawkins är out med skadan, men försvarskollegorna Yeimar Gómez Andrade och Kee-Hee Kim fanns med i matchtruppen mot Botafogo efter skadefrånvaro. Samma visa för anfallaren Jordan Morris som som missade hela Maj med muskelproblem.

Får se vem som tar spetsrollen i anfallet denna gång. Danny Musovski startade senast men Paul Rothrock stod för ett bra inhopp och kan komma att få tränare Brian Schmetzer förtroende.

Orkat Atlético resa sig efter storsmockan senast?

Atlético Madrid fick verkligen sina fiskar varma efter magplasket i öppningsmatchen där det blev 0-4 mot PSG. Tycker det var en rätt konstig match. Om man kollar på målchanser så var 4-0 nästan i underkant, för PSG var bra och Atlético svaga. Nu kom två av målen när spanjorerna fått (fransmannen) Clement Lenglet utvisad för protest mot att domaren inte blåst för en rätt given frispark. Kändes överlag som att båda lagen var rätt trötta efter långa säsonger men att PSG har högre klass och även med beachen i tankarna kan köra på och skapa chanser på löpande band. Dock oroväckande för Atlético att man visade så lite glöd.

Diego Simeones mannar slutade trea i La Liga men rök i cup-spelen mot största rivalerna. Real Madrid blev för tuffa i Champions League och i Copa del Rey var det Barcelona som drog det längsta strået.

Jose Maria Gimenez trolig ersättare till avstängde Clement Lenglet. Nahuel Molina, Conor Gallagher, Koke och Alexander Sörloth är andra som kan komma att få chansen här.

Är inte alls säker på att detta stjärnspäckade Atlético orkar resa sig efter storsmockan senast. Utvilade och spelsugna hade jag utan tvekan spikat Atlético men inte alls lika säker nu.  

Tankarna har surrat lite på eventuellt handikapp-spel på Seattle, men jag landar på att över 2,5 mål får bli huvudspelet. Seattle såg inte direkt betongsäkra ut bakåt i premiären men skapade en del framåt. Atlético var tillsammans med PSG favoriter att ta sig vidare från gruppen och ska man ha nån chans till avancemang så behöver man gå för det här. Något som i sin tur öppnat för kontringar för Sounders. 

This is the stats tab
This is the post tip