Speltips: Asian under 3.0 mål till 1.74 hos Quick Betting.

Ett spännande möte på Studenternas under måndagen när IFK Norrköping gästar Sirius!

Hemmalaget Sirius står på nio inspelade poäng på nio omgångar, vilket såklart inte är tillräckligt bra. Sett till förväntningarna har nye tränaren Andreas Engelmark inte alls fått den start han velat, och det har ju redan börjat höjas röster kring hans vara eller icke vara i Sirius.

Senast kommer man från en 3-2 förlust på bortaplan mot Hammarby. En match det såklart inte är någon skam i att förlora, men även en match man förtjänade att förlora. Detta trots att resultatet blev rätt jämnt. Det var ingen dålig prestation av Sirius för det, men Hammarby borta är inte matcherna man ska vinna just nu.

IFK Norrköping kommer till den här matchen med tre raka utan seger, och senast en rätt snopen förlust på hemmaplan mot Degerfors. 2-1 blev slutresultatet i en match jag faktiskt trodde skulle passa Peking rätt bra, men man fick inte till sitt anfallsspel alls. Speciellt inte när Totte Nyman gick ut skadad innan paus.

Det blir väldigt spännande att se hur Pekings offensiv kommer se ut utan Totte Nyman, för jag har väldigt svårt att se att Nyman kommer till spel i den här matchen.

Rädda att förlora

Vid första anblick är känslan att det här kan bli en rätt målglad match mellan två lag som tydligt har sina styrkor offensivt, men jag är faktiskt inte så säker på det.
IFK Norrköping utan Totte Nyman är ett helt annat lag offensivt och blir ett par hack sämre utan honom på planen.

Sirius har heller inte varit lika målglada den här säsongen, där det speciellt på hemmaplan har varit rätt tajta matcher. Endast en match hittills på Studenternas har gått över 2,5 mål.

Oddsen på överspelet i den här matchen är rätt så rejält nedtryckt i skorna, vilket gör att jag faktiskt ser värde i underspelet. Speciellt när en godkänd lina hittas på under 3,0 mål. Alltså pengarna tillbaka vid exakt 3 mål.

En match mellan två lag som hade mått väldigt bra av tre poäng, för att inte hamna i en rätt jobbig situation poängmässigt, tror jag kan göra att man snarare blir mer rädda att förlora. Detta i kombination med avsaknaden av Totte Nyman för Norrköping gör att jag ser värde i under 3,0 mål till 1.74 hos Quick Betting. Mycket med tanke på att överspelet är så nedpressat oddsmässigt!

This is the stats tab
This is the post tip