Med tre omgångar kvar av seriespelet i årets Clausura har Tigres kopplat ett stadigt grepp om en slutspelsplats då de har 8p ner till första lag utanför playoff-platserna Pachuca. Motståndarna Tijuana har å andra sidan ett rätt så stadigt grepp om åtminstone en play in-plats, dvs en plats i "kvalet" till slutspelet.

Död match? Inte riktigt! Ju högre upp man slutar i tabellen desto enklare lottning blir det i kvartsfinalerna där man dessutom får avsluta på hemmaplan och det är en superjämn kamp om topp 4 då det skiljer 3p mellan ettan Toluca och femman Cruz Azul.

En bit bakom den första klungan befinner sig Tijuana som alltså har den sista direkta kupongen till slutspelet med 3 lag strax bakom sig. Således är detta en match mellan två lag som behöver avsluta så starkt som möjligt.

Hemmafördelen avgör

Tijuana, som överträffat alla förväntningar såhär långt, har haft det kämpigt på resande fot. Inte ovanligt i Liga Mx men tittar vi på vilka lag de ställts mot på bortaplan så ser vi att en majoritet av dessa lag tillhör den undre halvan. Därför är raden 1-2-3 en rentav usel sådan.

I och med att motståndet denna gången är Tigres, som har ligans högsta xG och som har bättre spelare på nästan varje position, så är det inte helt otippat att jag väljer att backa hemmalaget.

Argentinska duon Brunetta och Angel Correa fortsätter att leverera bra prestationer och de kommer att göra livet svårt för Tijuana vars bästa spelare såhär långt, rent statistiskt, är målvakten Antonio Rodriguez, vilket ändå säger något om något.

Tijuana släppte in 4 (!) mål i sin senaste bortamatch mot svaga Puebla och jag tror att de släpper in ett par mål här med. Deras höga backlinje är sårbar vid korkade bolltapp, något Tijuana inte är helt fredade ifrån (snarare tvärtom), och Tigres är ett erkänt starkt kontringslag.

Tigres är obesegrade i 10 raka ligamatcher och har dessutom vunnit 4 av sina 5 senaste matcherna och kommer således i mycket bättre form än Tijuana som inte vunnit på sina 3 senaste försök.

Tigres vinst + Tigres över 1.5 mål blir spelet här. Taget till 1.73 med 1U hos Quick.

Vamos!

This is the stats tab
This is the post tip