Speltips: Liverpool vinna matchen @ 2,08 - BetMGM

Spurs mot Pool i Premier League under lördagen blir förhoppningsvis en öppen och sevärd historia. 

Tottenham inte fullt lika svaga i ligan denna säsong som förra, då det inte blev bättre än 17e plats. Gick all in på Europa League och det gav frukt. Vann tävlingen och fick Champions League-plats denna säsong. 

Vi ser lite tendenser att Spurs även denna gång har det tufft att fightas på två håll. Är nu 11a både i Premier League och Champions League. Har fem poäng till godo på jagande lag i Champions League med två omgångar kvar av grundserien och det ska man så klart inte kunna tappa. Hemma i England är formen svagare och endast, manager Thomas Franks gamla gäng, Brentford har besegrats under november / december. Trillade också ur EFL-cup i slutet av oktober, men det kanske var lika bra då det ändå är hårt matchande. 

Ska under 2026 första månad spela åtta matcher. Fem i ligan, två i Champions League och en i FA-cupen. Så dansken på tränarbänken kommer behöva rotera i truppen vare sig han vill eller ej. 

Skadeläget var hemskt under förra säsongen och har inte varit frånvarande denna säsong heller. Destiny Udogie, James Maddison, Dejan Kulusevski och Dominic Solanke är out för stunden. Troligen så är inte heller Kota Takai eller Radu Dragusin redo efter sina skador. Får även klara sig utan duon Pape Sarr & Yves Bissouma som ska lira African Cup of Nations med Senegal respektive Mali. Mohammed Kudus är dock kvar i London då hans Ghana floppade rejält redan i kvalet och slutade sist i sin kvalgrupp efter "storheter" som Angola, Sudan och Niger.  

Väljer att backa Liverpool som krossade Spurs både hemma & borta förra säsongen

Arne Slot är fortfarande manager för Liverpool även om det var många röster som krävde hans avgång efter de svaga resultaten under senhösten / vintern. Har fått lite bättre fart på grejerna under julmånaden. Två vinster och lika många kryss i Premier League samt bortasegern i Champions League har gett nederländaren lite andrum inför den hektiska perioden runt nyår. 

En som inte hade haft något emot managerbyte är Mohamed Salah som kommit på kollisionskurs med sin tränare och varit bänkad i de fem senaste. Fick förvisso komma in tidigt senast mot Brighton, när Joe Gomez gick sönder, men som startspelare var 26/11 mot PSV i Champions League senast Salah inledde på planen. Nu slipper Slot och Salah varandra på ett tag då den sistnämnde ska spela Africa Cup of Nations under slutet av december (och förhoppningsvis för Egyptens del början av januari). 

I övrigt ingen i Reds-truppen som missar av den anledningen men som vi redan nämnt klev Joe Gomez av senast och även Dominik Szoboszlai skadade sig mot Brighton. Duon ska testas sent här men lite talar för att de ska kunna medverka. Sedan tidigare är Watar Endo, Jeremie Frimpong och Cody Gakpo borta.  

Känns ändå som att kvarvarande spelare har tillräckligt med kvalitet för att slå tillbaka Spurs i London. Målis Alisson Becker har blivit varm i kläderna efter sin skadefrånvaro och har hållit nollan två raka kamper. Conor Bradley är åter efter avstängning och kan ersätta på högerbacksplatsen. 

Framåt har Hugo Ekitike fyra mål på de två senaste och om Alexander Isak är iskall så är Ekitike glödhet. 

Att vi får 1,57 för skott på mål av fransmannen känns kanon och det spelet känns givet att testa hos BetMGM . 2,80 på Hugo som målskytt är också värd en slant då vi har på känn att det kan bli en målrik historia (3-6 till Pool i förra säsongens motsvarande möte och 5-1 när Anfield var spelplanen). 

Som huvudspel testas att Liverpool går segrande ur striden till en bit över dubbla degen hos BetMGM  

This is the stats tab
This is the post tip