Speltips: Valencia vinst till 2.12 hos BetMGM .

---

Helgen inleds med spansk ligaboll och det är inte vilken match som helst. Det vankas nämligen Valenciaderby på fredagskvällen när två lag i kris bryter det alltid lika tråkiga landslagsuppehållet.

Att nykomlingarna Levante skulle ha det tufft inledningsvis var väl inte helt oväntat, men att anrika Valencia ligger såpass långt ner... är mminst sagt tråkigt att se som La Liga-tittare. Inte för att de rosat marknaden på senare år, men man har ju ändå ett gott öga för ett lag som en gång i tiden hade ikoniska spelare som Gaizka Mendieta, Pablo Aimar, Cañizares, m.fl.

Valencias säsong har såhär långt präglats av skador. Diakhaby, Foulquier och Ramazani har haft efterhängsna skador medan andra spelare missat enstaka matcher här och var.

Läget är dock bättre inför derbyt och trion Foulquier, Ugrinic och Thierry sägs vara redo för spel efter sina skavanker medan Diakhaby och Ramazani fortsatt.

Om vi håller oss på temat skador så saknar Levante Pablo Martinez och Carlos Espi sedan tidigare. Pablo Martinez är en av lagets lagkaptener och är givetvis ett kännbart avbräck.

Kan (och kommer?) bara bli bättre.

Valencias säsong har efter en semipositiv start gått i stiltje.

Den segerlösa sviten har idag hunnit bli 7 matcher lång vilket självklart är allt annat än bra när man har derbyt runt hörnet. Riktigt så illa som tabellen visar har det dock inte varit och nog förtjänar Valencia att ligga åtminstone ett par hack högre upp än sin nuvarande sjuttondeplats.

Jag tycker att man såg en del positiva tendenser i 1-1 matchen mot Real Betis. Resultatet är med neutrala ögon ett fullt godkänt sådant om man ska se till vart lagen befinner sig idag. Nu är fotboll inte så simpelt att man drar en rak jämförelse, men vill man göra det så kan vi konstatera att Valencia bjöd upp mycket bättre till dans än vad Levante gjorde i sin 2-2 match mot samma motstånd och jag vill påstå att Levante, till skillnad från Valencia, ser nästan än sämre ut för var match som gått.


Ett derby är sällan som "vilken annan match som helst". Fråga mig om någon som håller på Djurgården... I "El Derbi Valenciano" har Valencia en klar fördel. Faktum är att Levante aldrig slagit Valencia på Mestalla och det finns inte mycket som pekar på att de bryter den trenden denna gång heller.

Levante räcker inte till här och jag tror att Valencia tar 3 välbehövliga poäng.

Vamos!

This is the stats tab
This is the post tip