Speltips Vinnare Div 1 Norra

SPORT

Fotboll

LIGA

Div. 1 Norra

PUBLICERAD

11/04/2011 12:07

9
post-img

Vinnare Div 1 Norra

SPELSTOPP

16/04/2011 16:00

Frej
15.00
Nordicbet
+18 år | Sätt in och lägg ett spel för 100 kr med minst ett val till min. odds 1.80 och få ett gratisspel värt 100 kr | Freespins gäller Pirots 4 och ev. vinster måste omsättas 35 gånger | Giltig i 60 dagar Stödlinjen.se , Spelpaus.se, Spelinspektionen , Regler och villkor gäller.

Speltips Vinnare Div 1 Norra

Noba

Noba

PUBLICERAD

11/04/2011 12:07

PUBLICERAD

11/04/2011 12:07

SPELSTOPP

16/04/2011 16:00

SPORT

Fotboll

LIGA

Div. 1 Norra

9
post-img

Vinnare Div 1 Norra

18+ Spela ansvarsfullt Regler & Villkor gäller

Odds 15.00
Tips Frej
Nordicbet
Gå till Nordicbet
+18 år | Sätt in och lägg ett spel för 100 kr med minst ett val till min. odds 1.80 och få ett gratisspel värt 100 kr | Freespins gäller Pirots 4 och ev. vinster måste omsättas 35 gånger | Giltig i 60 dagar Stödlinjen.se , Spelpaus.se, Spelinspektionen , Regler och villkor gäller.

UPPDATERING: Frej har nu spelats ner till 15 ggr pengarna.

Nordicbet är högst med 30,00 (EDIT).
Nykomlingarna IK Frej har värvat Trollgubben Pierre Gallo, ex-landslagsmannen Olof Guterstam och en rutinerad back med över 100 superettamatcher, Daniel Johansson. Lägg till en nästan intakt trupp från förra året och
med Modou Jawo i mål som förra året blev utsedd till hela division2\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\'s bästa målvakt. Rutin och spetskompetens i mängder. Serien är väldigt jämn och öppen och till 30 gånger degen är Ik Frej värd en peng.


Frej till 15.00 är i mina ögon inte längre spelvärt.



EDITERAD 2011-04-11 10.07:12

This is the stats tab
This is the post tip

Vinnare Div 1 Norra

SPELSTOPP

16/04/2011 16:00

Frej
15.00
Nordicbet
+18 år | Sätt in och lägg ett spel för 100 kr med minst ett val till min. odds 1.80 och få ett gratisspel värt 100 kr | Freespins gäller Pirots 4 och ev. vinster måste omsättas 35 gånger | Giltig i 60 dagar Stödlinjen.se , Spelpaus.se, Spelinspektionen , Regler och villkor gäller.

Vinnare Div 1 Norra

18+ Spela ansvarsfullt Regler & Villkor gäller

Odds 15.00
Tips Frej
Nordicbet
Gå till Nordicbet
+18 år | Sätt in och lägg ett spel för 100 kr med minst ett val till min. odds 1.80 och få ett gratisspel värt 100 kr | Freespins gäller Pirots 4 och ev. vinster måste omsättas 35 gånger | Giltig i 60 dagar Stödlinjen.se , Spelpaus.se, Spelinspektionen , Regler och villkor gäller.

Kommentarer

Logga in eller skapa ett konto för att kommentera
Skapa ett konto
pietila -  6 Apr - 22:24
Bra tanke men det kommer inte hålla till en serie vinst. Plocka viktiga pinnar i denna bortamatch serie mot ex. Umeå FC, Dalkurd, Boden, Luleå och Karlstad blir inte lätt. Kolla Sirius tyngd?! Det kommer inte hålla till serie vinst men absolut en topp 6 placering inom räckhåll. Men en bra tanke!
Joint -  29 Mar - 19:10
Stopp och belägg. _TROLLGUBBEN_ Gallo var väl i det snällaste slaget. Gubben är 36 bast, börjar bli långsam, skadebenägen och har sin rutin till trots Sveriges kanske största gamnacke i motgång. Men visst kan han blixtra till ibland och har stundtals varit riktigt bra i Sirius, men jag tror att hans bättre dagar är förbi. Då tycker jag att Sirius Gallo-ersättare, Johan Claesson, är betydligt bättre. Han har närmare 100 allsvenska matcher med Gefle i bagaget och kommer senast från ett par lyckade säsonger i Portland Timbers i USA. Sedan ... Guterstam må vara ex-landslagsman, men han har väl inte öst in mål på fem-sex år? Nu tror jag i och för sig att han kommer hänga en hel del i denna serie och har bra chans att dra hem skytteligan, men tror inte det räcker för Frejpan-avancemang. Den eventuelle anfallskollegan och nyförvärvet från Strömsberg, Blomqvist, är rätt vass också och förtjänar ett omnämnande. Och visst är Johansson rutinerad, men även där snackar vi om en riktigt långsam spelare. Lyckas de så kallade Kyrkråttorna få ihop sitt nya lag och bli toksuccé redan första året i Norrettan? Nja.

Tror heller inte att Frej kommer orka säsongen ut. Man har sett exempel på nykomlingar tidigare säsonger som är upp som en sol men ned som en pannkaka. Dalkurd trodde ju många skulle fortsätta sin raketartade resa genom divisionerna. Men nä. Det är rätt stor klasskillnad mellan division två och ett.
Frejs försäsong har väl inte skrämt slag på en heller. Utslagna i kvalomgången i Svenska Cupen mot BKV Norrtälje (som i och för sig så sent som i lördags lyckades slå ut Sleipner också).

Känns ändå befogat att Sirius får hålla i favoritskapet, speciellt med tanke på att man inlett försäsongen + cupen med målskillnaden 11-1. Dessutom ryktas Sosseh vara sista pusselbiten innan transferfönstret stängs. Såg Sirius-Väsby i söndags. Positivt överraskad generellt och visst kan Väsby bli en konkurrent att dra hem serien, men känns mycket ovisst och mycket hänger ju på hur pass snälla AIK är i utlåningarna. Målisen kändes för övrigt en aning skakig.

Cirkus Dalkurd kanske kan få till det i år. Cirkus med tanke på att tränarcirkusen och att spelare huserar lite hur som där. Men en bra trupp har de och DFF var ett helt annat lag på hösten än våren ifjol och fortsätter man på det där höstspåret blir man farliga i år. Nästan lite spelvärde på 9 x degen där.
Noba -  29 Mar - 12:03
jag håller med om att utnämningen som division 2s bästa målvakt kan tyckas lite konstig eftersom Jawo (lillebror till Omar i syrianska) bara spelade 9 matcher 2010 och dessutom blev utvisad en gång. Men en bra målvakt hursomhelst.. Men har som sagt hört att vitryssen är snäppet vassare vilket inte är negativt.
Och visst kommer det bli tight i toppen, och Frej en liten chansning, men med förra årets bländande försvarsspel anförda av Grell och med de fantastiska värvningarna så tror jag mycket på Täbygänget. Vasalund kommer bli farliga med Yevtuschenko, Johansson och Tedla framåt, där den sistnämde troligtvis lämnar i sommar. Bakåt så tappade dom Milosevic till gnaget vilket är ett jättetapp.
Väsby har som tidigare sagt mycket bra anfallare, en samspelt mittfält och en backlinje där 2 av 4 spelat med aik hela försäsongen (inkl. träningsläger i Turkiet). Deras svaga länk är på målvaktssidan. De har två lovande killar, men så länge de sätter Thudde i mål så blir det ingen serieseger.
Dalkurd har seriens kanske bästa målvakt i Adil Kizil, och en del namnkunnigt folk, Robert Mambo Mumba, Brwa Nouri, Colo Halit.. men var förra året ojämna och har även sparkat tränaren Anders Sjöö och istället har hans assisterande tagit över. Sjätte plats förra året, ungefär samma i år?
BK Forward fick inte till det förra året men har en stark trupp med Herish Kuhi, Kristoffer Näfver och Erik Björndahl. Liten varning.
Akropolis, även de nykomlingar, tränas av förra Bajencoachen Thom Åhlund har en spännande trupp som dock inte kommer räcka till. Umeå/Valsta/Karlstad/Boden/Luleå kommer kriga i mitten/botten. Västeråslaget Syrianska Kerburan tappade Mattias Mete till grannen Västerås. Mete har gjort 29 mål på 43 matcher och är givetvis en enorm förlust. Så förra årets topplacering blir svår att upprepa. Kvar är då Sirius. Ett troligt topplag som nu i veckan slog Väsby i cupen med 4-1. Resultatet speglade inte matchbilden men Sirius var bättre över 90 minuter. Ytterbackarna Smedjegården och Ismail stod för 3 mål (1 straff.) Har en bra balanserad trupp och borde vara ett topplag även i år trots förlusten av Gallo.
katten99 -  29 Mar - 11:37
Att Jawo ens blev utsedd till bästa målvakt i div.2 Norra Svealand överraskade mig och många andra (även i Frej). Att han fick priset som bästa målvakt i alla div.2-serier är ett stort mysterium. Dels var han skadad under en period och inte ens spelade och dels släppte Frej till väldigt få chanser bakåt. Enligt Frejs hemsida (om den är uppdaterad) spelade han bara 13 seriematcher av 22 förra året. Att han dessutom blir släppt av Frej till årets säsong säger kanske en del också.

Hur som helst, en ny bra målvakt in och dessutom Bergander som är ok. Många bra värvningar i övrigt men också många av deras mycket duktiga och rutinerade spelare med Frej-hjärta som har lämnat. Respass ur svenska cupen direkt mot Norrtälje (nykomlingar i tvåan). Jag är tveksam till om Frej kommer vara ett lag som slåss i toppen men 30 ggr pengarna kan vara värt ett lillspel då det är för högt.

Jag är f.ö själv målvakt i div.2 Norra Sveland så lite koll har jag.
Don Travolta -  29 Mar - 02:28
Noba

Även de jag har pratat med tyckte att valet av Jawo (i övrigt lillebror till Amadou i Elfsborg) som årets målvakt i div.2 var något konstig då han var den svaga länken i elvan. Man har även värvat ytterligare en målvakt för att täcka upp för vitryssen om jag har förstått det rätt. Svårt att veta exakt var Frej står i nuläget, men de ska iallafall klara av en plats på den övre halvan.
Noba -  28 Mar - 21:19
IK Frej har nu släppt målvakten Jawo på free transfer när man valde att värva den vitryska U-21 landslagsmannen Filip Vaitsiakhovich, som enligt mina källor är en bättre målvakt än Jawo.
peter -  27 Mar - 17:01
Testar en liten peng på Nordicbet där de har oddset på 30 gånger
Aston -  26 Mar - 15:55
IK Frej har även lånat Sonny Bradley från Hull City. En lovande back som behöver speltid.
Jonas O. -  25 Mar - 15:31
50 kr åkte in på detta spel. Kul att denna fotbollen snart kör igång. Kommer du ha koll på 08-lagen då?

Bettingbonusar för nya kunder

Odds kan ändras. Åldersgräns 18 år. www.stödlinjen.se

Få upp till 1.500 kr i spelkrediter och 100 gratisspel för nya kunder med bet365. Bli medlem, sätt in 50 kr eller mer till ditt konto och bet365 matchar din kvalificerade insättning med spelkrediter (upp till 1.500 kr) när du placerar kvalificerade spel till samma värde, och de är rättade. Sätt in 500 kr eller mer så får du även 100 gratisspel att använda på utvalda slotspel. Min. insättning för spelkrediter är 50 kr. Utbetalningar exkluderar insatsen med spelkrediter. Villkor, tidsbegränsningar och exkluderingar tillämpas. Min. insättning för gratisspel är 500 kr. Max. pris, spelrestriktioner, tidsbegränsningar samt villkor tillämpas.
18+Endast nya kunder. Sätt in minst 100 kr och vi matchar ditt första bet upp till 500kr. Min odds 1.80 för singel och 1,80+ för multipel. Gäller inte för system, förhöjda odds eller cashed-out bets. Fullständiga regler och villkor gäller. Regler och villkor gäller.. Spela ansvarsfullt. Spelpaus.se ">Spelpaus.se. Stödlinjen.se/ ">Stödlinjen.se
18+ | Erbjudandet gäller nya kunder | Min. Insättning 100kr.|Max bonus är 500 kr.| Insättning och bonus måste omsättas femton (15) gånger med min. odds 1,90 före ett uttag kan begäras. Spelpaus.se ">Spelpaus.se Stödlinjen.se/ ">Stödlinjen.se Regler och villkor gäller. Spela ansvarsfullt.
18+. Gäller nya spelare vid första insättningen. Gratisspelet är giltigt i 60 dagar. Min. 1.80 odds. |Stödlinjen.se/** ">Stödlinjen.se |Spelpaus.se ">Spelpaus.se | Regler & villkor gäller. | Spela ansvarsfullt.
18 + | Endast nya kunder. Min insättning: 200 kr. Maxbonus 500 kr. Omsättningskrav: 12x. Min Odds 1.8. Giltigt i 60 dagar. Stödlinjen.se, Spelpaus.se, Spelinspektionen. Regler och villkor gäller.

100% upp till 1000 kr (Ny licens = ny bonus för Alla!)

18+ | Gäller nya kunder | Min insättning 100 kr. Max bonus 1000 kr | Sportbonusen kommer att vara tillgänglig i 60 dagar.| Lägg ett eller flera spel med minsta odds 1,5 för fulla värdet av din insättning för att aktivera bonusen | Omsättningskrav för bonusen är 6x med min odds 1,8 för singelspel, 1,4 per val för multiplar | Stödlinjen.se/ ">Stödlinjen.se, Spelpaus.se ">Spelpaus.se, Fullständiga villkor gäller. , Spela ansvarsfullt.
18+. Gäller nya kunder. Min insättning 100 kr. Max bonus 500 kr, gäller 60 dgr. Lägg ett eller flera spel med minsta odds 1,5 för fulla värdet av din insättning för att aktivera bonusen. Omsättningskrav för bonusen är 6x med min odds 1,8 för singelspel, 1,4 per val för multiplar | Spela ansvarsfullt | Stödlinjen.se | Spelpaus.se | Fullständiga villkor gäller
18+ Minsta insättning för att ta del av erbjudandet är 100 kr. Max bonus är 500 kr. Insättning och bonus måste omsättas femton (15) gånger med min. odds 1.90 inom 60 dagar före ett uttag kan göras. Stödlinjen.se, Spelpaus.se, Regler och villkor gäller.
18+ | 100% upp till 500 kr med bonuspengar | Minsta insättning är 100 kr | Bonusen på betting har omsättningskravet 12x | Minimiodds på 1,8 | 60 dagar på dig att fullfölja bonusen från din första insättning
Giltig för nya spelare med första insättning på minst 100 kr. Gratisspelet krediterats när du omsatt din insättning 1x till min. odds 1.80. Gratisspelet är giltigt i 60 dagar. Läs fullständiga regler och villkor. Stödlinjen.se - Spelpaus.se. Regler & Villkor gäller 18+

Rekatochklart Speltips

Odds kan ändras. Åldersgräns 18 år. www.stödlinjen.se

Idag
Live
Aston

Aston

18:30

13 Dec

Burnley - Fulham

Fotboll - Premier League

2

2.02

Idag
Live
Gio-R

Gio-R

18:30

13 Dec

Barcelona - Osasuna

Fotboll - La Liga

Betbuilder: Barcelona -1.5 + ö 2.5 mål

1.76

Idag
Live
Hedeen

Hedeen

18:35

13 Dec

New Jersey - Anaheim

Ishockey - NHL

Diverse

0.00

Idag
Live
Polsater

Polsater

21:00

13 Dec

Arsenal - Wolves

Fotboll - Premier League

Arsenal + BLGM

3.40

Idag
Live
alexsnacke

alexsnacke

15:00

14 Dec

West Ham - Aston Villa

Fotboll - Premier League

2

2.01

Idag
Live
alexsnacke

alexsnacke

15:00

14 Dec

Sunderland - Newcastle

Fotboll - Premier League

Sunderland dnb

2.23

Idag
Live
Aston

Aston

15:00

14 Dec

Nottingham - Tottenham

Fotboll - Premier League

C. Romero att få kort

2.75

Idag
Live
jewertsson

jewertsson

15:00

14 Dec

Crystal Palace - Man City

Fotboll - Premier League

BTTS/Över 2,5 mål

1.93

Idag
Live
handbollstoken

handbollstoken

17:30

14 Dec

Tyskland - Norge

Handboll - VM

Norge -6.5 mål

1.92

Idag
Live
ablomdahl

ablomdahl

17:30

14 Dec

Speltips 30MedRekat

Fotboll - Blandat

Blandat

0.00

Idag
Live
Aston

Aston

17:30

14 Dec

Brentford - Leeds

Fotboll - Premier League

BLGM

1.75

Idag
Live
RoloMartins

RoloMartins

19:00

14 Dec

Patriots - Bills

Amfotboll - NFL

2 -1

1.90

Idag
Live
jewertsson

jewertsson

20:45

14 Dec

Bologna - Juventus

Fotboll - Serie A

Bologna +0.25

1.75

Idag
Live
Aston

Aston

21:00

15 Dec

Sheffield Wednesday - Derby

Fotboll - Championship

Under 2,5 mål

1.72

Idag
Live
jewertsson

jewertsson

21:00

15 Dec

Roma - Como

Fotboll - Serie A

Över 2,5 mål

2.24

Rekatochklart Poolspel

Odds kan ändras. Åldersgräns 18 år. www.stödlinjen.se

Författare Tid & Datum Spel Kategori Pris
RoK_Bjornen

RoK_Bjornen

16:00

13 Dec

Stryktipset Tips 13/12 Fotboll
3456 kr
Leboff

Leboff

16:10

13 Dec

V85 Tips Östersund 13/12 Trav
1440 kr
Leboff

Leboff

18:25

13 Dec

DD Tips Östersund 13/12 Trav
200 kr
RoK_Bjornen

RoK_Bjornen

15:00

14 Dec

Europatipset Tips 14/12 Fotboll
5184 kr
Leboff

Leboff

15:00

14 Dec

GS75 Tips Eskilstuna 14/12 Trav
640 kr
Leboff

Leboff

16:45

14 Dec

DD Tips Eskilstuna 14/12 Trav
200 kr
RoK_Bjornen

RoK_Bjornen

16:00

13 Dec

Stryktipset Tips 13/12

Fotboll

3456 kr

Leboff

Leboff

16:10

13 Dec

V85 Tips Östersund 13/12

Trav

1440 kr

Leboff

Leboff

18:25

13 Dec

DD Tips Östersund 13/12

Trav

200 kr

RoK_Bjornen

RoK_Bjornen

15:00

14 Dec

Europatipset Tips 14/12

Fotboll

5184 kr

Leboff

Leboff

15:00

14 Dec

GS75 Tips Eskilstuna 14/12

Trav

640 kr

Leboff

Leboff

16:45

14 Dec

DD Tips Eskilstuna 14/12

Trav

200 kr