Vid midnatt natten mot fredag är det dags för ett ganska klassiskt möte mellan Boston och Buffalo. Jag tar tidig ställning här och lutar mig mot hemmalaget här, men kompletterar med några fina sidospel. Dessutom powerplay med 250 000 kr extra i potten i SHL ikväll. Andelar finns på andelssidan, där vi fräckt spikar Brynäs borta mot Skellefteå.

Boston är inte samma gamla Boston när man hade Pastrnak-Bergeron-Marchand som sin heta förstalina. Nu är man ett medelmåttigt lag som ska vara mycket glada om man lyckas att ta sig till slutspel. Mycket kretsar fortfarande kring den tjeckiske stjärnan David Pastrnak som också haft en lysande start på säsongen. Det har också lyft hans kedjekamrater Elias Lindholm och framförallt Morgan Geekie till nya nivåer. Det kommer vi till senare dock.

Buffalo är en klubb som inte får det att gå ihop. Man har haft idel tidiga draftval senaste åren, men man kommer inte framåt. Det känns lite som att man står och trampar på samma plats säsong efter säsong. Oavsett vad så finns det ju såklart en del potential i truppen, om man får det blomma ut någon gång.

Morgan Geekie är stekhet

Boston ML (1.91) - 2.5/5 units
Här går vi på att Boston sett klart mer ut som ett lag i jämförelse mot Buffalo. De har en tydlig plan över vad dem vill göra och är framförallt starkare defensivt än vad gästerna är. Buffalo har också en del skador i truppen och har fått kasta om en hel del under de senaste matcherna med tanke på att man haft lite rotation i truppen. Boston har tagtit merparten av sina poäng på hemmaplan samtidigt som att Buffalo enbart plockat en poäng av sex möjliga på resande fot.

Morgan Geekie över 1.5 skott på mål (1.62) - 4/5 units
Morgan Geekie över 2.5 skott på mål (2.95) - 1/5 units
Morgan Geekie att göra mål (3.30) - 1/5 units

Som jag skrev ovan så skulle vi komma till denna Geekie lite senare. Efter många år borta i ligan och en del klubbyten så har han äntligen hittat rätt i Boston och bredvid Pastrnak. En skottglad forward som också utnyttjar sitt vassa skott till fullo och är för tillfället stekhet med mål i fem raka matcher. Han har gjort åtta baljor hittills på tolv spelade matcher och är livsfarlig i powerplay. De senaste fem matcherna har han skjutit 18 skott och klarat den låga linan i samtliga matcher och den höga i fyra av de fem. Dessutom är Buffalo ett lag som släpper till många målchanser. Vi kliver hårt på den låga linan och lägre på den höga.

Pavel Zacha över 1.5 skott på mål (2.00) - 2/5 units

Zacha har en fast plats i Bostons första powerplayuppställning, samt spelar i kedja två med spelgeniet Casey Mittelstadt och den svenske speedkulan Viktor Arvidsson. Han spelar mycket och har också ett vasst skott. De senaste matcherna har han också haft en del lägen och mot ett Buffalo som har problem defensivt så lär han också få sina lägen. Jag tycker att dubbla degen känns som ett trevligt odds på en skottglad och rutinerad forward.

Bowen Byram att göra poäng (2.85) - 2/5 units
Ifall Buffalo gör mål framåt så kommer absolut Bowen Byram ha ett finger med i spelet, iallafall troligtvis. Han är en skridskostark liten back med bra blick för spelet och är offensivt lagd. Han spelar runt tjugo minuter per match och mycket av spelet byggs såklart via honom när han är på isen. Högt odds på en gubbe som faktiskt gjort poäng i fyra raka matcher. Jag tycker också att det lutar åt att det kan bli en ganska sevärd och målrik tillställning, vilket såklart höjer sannolikheten för Byram att göra en poäng.

This is the stats tab
This is the post tip