Gårdagens spelarspecialer i matchen mellan Minnesota och Colorado hade kunnat ha ett bättre öde, men slutade med plus/minus noll i princip. Nu kör vi återigen på Colorado i lördagens tidiga matcher, men den här gången är det Montreal som gästar Denver.

Colorado fick igår se sig besegrade för första gången på tio matcher när Minnesota tillslut vann efter straffar. Oavsett vad så gör Colorado en ganska bra match, skjuter till exempel över 40 skott på mål, men ibland får man inte in pucken helt enkelt. Jesper Wallstedt gjorde återigen en grym insats i kassen och snodde ett poäng av Colorado. Idag bör vi se ett revanschsuget Colorado och jag tror att Montreal passar dem bra.

Montreal har haft lite kräftgång senaste veckorna, men har nu hittat tillbaka lite till formen man hade i början av säsongen. Tre raka segrar är man uppe i och den senaste så sent som igår på bortaplan i Vegas. Ännu en tuff match idag på pappret och frågan är om man orkar göra en toppinsats än en gång. Jag tror att man kommer få svårt att hänga med Colorado i deras snabba tempo.

Montreals tredje match på fyra dagar

Colorado först till fyra mål (1.95) - 2.5/5 units
Avs förlorade gårdagens match, men borde ha gjort fler mål än man faktiskt gjorde. Idag är man tillbaka på hemmaplan igen och trots förlusten igår så har man ju bra form. De möter ett Montreal som gör sin tredje match på fyra dagar, vilket gör att laget säkert är aningen slitna. Att då få möta ligans bästa och snabbaste lag på den dagen kanske inte är helt optimalt. Det känns som att raka ettan är lite tråkig i odds här, men jag går helt enkelt på att Colorado kommer först till fyra mål idag.

Nathan MacKinnon över 3.5 skott på mål (1.76) - 3/5 units
Vi hade samma spel igår och då sköt han “bara” fyra skott på mål på hela 41 skott av Colorado, men vi rättade ju grönt ändå. Jag skulle tro att vi återigen får se en spelsugen MacKinnon och mot ett tröttkört Montreal så tycker jag att detta spel är givet även idag. Han skapar chanser från alla chanser på banan och gör det också på egen hand.

Brent Burns över 1.5 skott på mål (1.74) - 2/5 units
Vi har haft gamle Brent Burns på detta spel förut och han fortsätter att leverera puckar på kassen. Inte på samma sätt och samma offensiv som Cale Makar, men han lägger in en hel del skott från blålinjen och skapar situationer på det viset. Den här linan har han bräckt hur många gånger som helst den här säsongen och jag räknar ju som sagt med ett skottglatt Colorado även ikväll.

Zachary Bolduc över 1.5 skott på mål (1.90) - 2.5/5 units
Zachary Bolduc att göra poäng (2.45) - 2/5 units

Bolduc nämnde jag mycket under början av säsongen och det också till vår lycka. Han var framgångsrik just i starten när han fick förtroende, men har de senaste veckorna haft en ganska tuff svacka. Nu har han dock placerats igen i lagets första powerplayformation samt i lagets förstalina med Cole Caufield och Nick Suzuki, vilket automatiskt bör generera chanser till både poäng och skapade chanser.

This is the stats tab
This is the post tip