Det saknades inte chanser igår när Seattle slog Calgary med 4-1, men tyvärr inte tillräckligt för att knäcka den totala linan. Natten som kommer så ska Columbus försöka haka på i slutspelsracet genom att ta sig an nyligen slutspelsklara Boston.
Columbus ligger just nu på plats nio i tabellen där man är två poäng bakom Philadelphia och den sista slutspelsplatsen. Det är två matcher kvar att spela och man behöver verkligen vinna båda matcherna för att ha en rimlig chans att nå topp åtta. De hade egentligen den här platsen som handen i handsken för 10-15 matcher sedan, men de sista veckorna har varit allt annat än bra. Det har varit ostabilt rakt igenom där man haft svårt att vinna och avgöra de jämna matcherna. Det är lite av problemet att man inte orkat stänga matcherna och inte haft någon stabil grund att stå på, men man har ändå vunnit två av de tre senaste matcherna och har nu iallafall gett sig själva chansen att nå slutspelet. Jag tycker verkligen att man har laget för att nå slutspelet om man bara tittar på individ för individ, men de måste få ihop det som helhet också.
Boston är klara för slutspel
Boston har gjort en bra säsong såhär långt och man har som jag skrev i gårdagens rek mot Tampa. presterat klart bättre än många trott och förväntat sig. Igår tog man sig till slutspel, trots att man förlorade hemmamatchen mot Tampa Bay med 1-2. Det innebär såklart att man till kvällens match har lite lättare axlar att spela med, men det är också ett bra läge att vila sig lite. Min känsla när det gället Boston är att man har överpresterat under säsongen och troligtvis kommer att få respass i första rundan direkt. Enligt mig är Columbus det bättre laget av de här två.
Nattens match vet jag i skrivande stund inte hur Boston ser på, men jag kan bara tänka mig in i deras situation. De ligger sexa i tabellen och kan givetvis tappa ranking och placering i tabellen vid förlust, men hur mycket bryr man sig om det egentligen? Troligtvis ingenting. Man kommer absolut inte ta några risker inför slutspelet med allt vad det innebär och det tror jag banar väg för Columbus i den här matchen. Ni som såg Pittsburghs match igår såg att de saknade/vilade en hel del av sina toppgubbar och de hade inte en chans mot ett slutspelsjagande Washington.
Raka ettan står i 2.17 hos Expekt och den tar jag med en insats lite över medel denna gång.
Insats: 3/5 units