Forshaga gjorde jobbet igår och slog tillochmed Lindlöven på bortais med 3-2. Idag är det endast en match på schemat i Hockeyettan och det är derbyt och returmötet mellan Falu och Borlänge.

Falu har som väntat haft en ganska tuff säsong hittills och man ligger faktiskt bara tre poäng ifrån kvalplats, nedåt. De har återigen haft ganska svårt med framförallt målskyttet och produktionen offensivt, men jobbar ganska hårt som lag. Man förlorar sällan med stora siffror, utan är oftast med och håller hyfsat jämna steg med de flesta, även om man i grund och botten kanske är snäppet sämre än många av lagen man möter. Hemma har man trots det varit relativt solida och stabila där man spelar ett kontrollerat defensivt spel.

Deras formkurva går verkligen spikrakt nedåt och att man tog poäng senast var säkert skönt för självförtroendet även om Borlänge sedan vann tillslut ändå. Sedan stjärnan Anton Karlsson lämnat laget, så har det varit tuffare än det redan var. Det var han som stod för det mesta offensivt och nu har man helt enkelt svårare att vinna matcher, vilket är helt förståeligt.

Borlänges kurva pekar åt fel håll

Falus stora rivaler, Borlänge, har varit en av säsongens stora snackisar. De har varit otroligt bra under egentligen hela hösten. De har en mäktig offensiv där Joel Jonsson, Viktor Johansson och Calle Karlsson varit de klart framstående i laget. När de är på spelhumör så kan de avgöra matcher på egen hand. Det är väl lite det också som är lite oroande i längden och frågan man har ställt sig är om denna effektivitet kan hålla en hel säsong. Jag är tveksam och formen har också svalnat av en hel del. Nu vann man senast mot Falu, men spelet klickar absolut inte lika bra och som det offensiva lag man är så har man haft oförtjänt bra utdelning kan jag tycka.

Dagens spel kommer att bli samma som kollega Mjörnberg senast. Trots att Falu är stabila och starka defensivt på hemmais så tycker jag detta har alla möjligheter att bli en målrik tillställning igen. I Borlänge har det varit öppna spjäll i de senaste matcherna och jag tycker att båda lagen har bra chans att vinna här idag, även om jag håller Borlänge som givna favoriter. En bra dag kan Borlänge göra fyra-fem mål själv och en dålig dag för dem så kan de släppa in lika många.

Det är ett derby idag med mycket känslor och känslan från min sida är att det finns bra chans till målkalas även idag. Över 5.5 mål spelas till 1.73 hos Coolbet med en medelinsats.

Insats: 2.5/5 units

This is the stats tab
This is the post tip