Storbritannien gjorde ett mål mot USA och för amerikanernas del så är det dags för deras kanske viktigaste match i gruppspelet. Det är troligtvis USA, Schweiz och Finland som slåss om gruppsegern och med tanke på försluten mot värdnationen så är en seger mot Finland högst nödvändig.
USA har hittills en förlust mot Schweiz (3-1) och senast en seger mot Storbritannien (5-1). Det är självklart att spelet mot britterna kändes klart bättre än i premiären mot Schweiz, även om man ska komma ihåg att motståndet också var klart sämre. Nu har iallafall laget fått två matcher i benen och kanske har det unga laget ändå något. De var ändå helt okej mot Schweiz, men var oskärpta i avsluten och hade också en hel del skott som missade mål eller hamnade i täck. Och tittar man på matchen mot Storbritannien så var det ändå ett fall framåt där man från andra perioden mer eller mindre kontrollerar matchen fullständigt med deras snabba spel. Jag tycker att USA blivit lite underskattade sedan förlusten mot Schweiz och kanske just därför de är underskattade.
Lågt odds på Finland
Finland har imponerat de två första matcherna, men det ska också tilläggas att man mött ett uddlöst Tyskland och ett dåligt Ungern. Det är alltså två matcher man ska vinna enkelt och det är också det man har gjort. De har kontrollerat matcherna och också släppt till få målchanser. Matchen mot USA blir egentligen det första stora testet och jag är inte så säker på att man ska vara så stora favoriter som man har blivit. Dessutom har man tappat en av sina största stjärnor i form av Teuvo Teräväinen som fick lämna matchen med en skada i matchen mot Tyskland. Vi vet att Finland alltid i slutändan blir en maskin som har sin defensiv att luta sig tillbaka mot, men vi ska också komma ihåg att man denna gång möter ett yngre USA och också ett hungrigt USA. Rent historiskt så har USA inte skickat något bättre lag, men man gör ändå gott ifrån sig och det gäller även historiskt i matcherna mot Finland.
Det är nästintill ett rent NHL-lag som USA kommer med, plus några yngre talanger som inte alls gör bort sig. I slutändan av den här matchen kanske ändå ett rutinerat Finland stänger ner USA, men jag köper inte oddssättning ändå här. Jag testar USA att vinna matchen inklusive övertid/straffar till 2.65 hos BetMGM med en medelinsats.
Insats: 2.5/5 units